Slavnostna akademija

FOTO: Gorski reševalci obeležili 110. obletnico organiziranega reševanja

M.K.
18. 11. 2022, 14.06
Posodobljeno: 18. 11. 2022, 14.27
Deli članek:

Gorska reševalna zveza Slovenije je včeraj s slavnostno akademijo na Brdu pri Kranju obeležila 110. obletnico organiziranega gorskega reševanja. V nabito polno nabiti dvorani so se ozrli v preteklost in pogledali v prihodnost.

GRZS / Gorazd Kavčič
Prireditve se je udeležil tudi poveljnik civilne zaščite Srečko

"Včeraj je bil naš večer! S slavnostno akademijo smo obeležili 110. obletnico organiziranega gorskega reševanja. Bil je večer spominov, veselja, optimizma, iskrenih stisk rok in pogledov kako naprej," so gorski reševalci danes zapisali na facebook profilu Gorske reševalne zveze Slovenije.

Poudarek slavnostne akademije ob 110. obletnici organiziranega reševanja v Slovenije je bil na prilagoditvam času, ko v gore zahaja vse več ljudi in število nesreč strmo raste.

GRZS ima trenutno 847 reševalcev in v zadnjem času njihovo število počasi raste. Proces, da nekdo postane gorski reševalec, je sicer kar dolg. Opraviti mora zahtevna usposabljanja in izpite, v kar mora vložiti veliko svojega časa, saj usposabljanje traja kar tri leta.

Pred 110 leti je bilo drugače

Gore niso bile tako dostopne kot danes. Vendar se je tudi takrat zaradi nesreč pojavila nuja, da reševanje postane organizirano in strokovno. Pričevanja kažejo, da so ustanovitelji prve rešilne postaje Slovenskega planinskega društva že na ustanovni seji predavali o prvi pomoči in oskrbi ponesrečenih planincev.

Ustanovitev pred prvo svetovno vojno v Kranjski gori

Gorska reševalna služba Slovenije je bila ustanovljena 16. junija 1912 v Kranjski Gori v okviru takratnega Slovenskega planinskega društva. Od ustanovitve do danes je v različnih organizacijskih oblikah delovala v različnih političnih in ekonomskih ureditvah, a vedno z enakim namenom in poslanstvom, to je prostovoljno pomagati ljudem pri nesrečah v gorah in na teže dostopnih terenih.

Gorski reševalci tudi redno pozivajo k varnemu obiskovanju gora. Ob prihajajoči zimi, ki v visokogorju že kraljuje, planince in gornike opozarjajo, naj izbirajo sebi in svojim psihofizičnim sposobnostim primerne cilje ter naj se na turo dobro pripravijo. Poleg tega naj imajo primerno opremo, kot so cepin in dereze, ki jo morajo znati tudi uporabljati. Manj veščin in izkušenim predlagajo obisk tečajev o varnem gibanju v gorah, za zahtevnejše terene pa najem gorskih vodnikov.

Preberite si pogovor, ki smo ga poleti opravili s predsednikom Gorsko reševalne zveze Slovenije Gregorjem DolinarjemPrvi mož gorski reševalcev je med drugim poudaril, da se bodo reševalci vedno odzvali prav na vsak klic na pomoč, a je po njegovem mnenju prav, da opozori, da so se nekateri začeli v gorah obnašati resnično neodgovorno in popolnoma brez potrebe kličejo gorske reševalce. "Da nekdo omaga pred odprto planinsko kočo in ga je treba isti dan odpeljati v dolino, se mi ne zdi korektno do davkoplačevalcev," je dodal.