Število smrtnih žrtev katastroflanih potresov v Turčiji in Siriji se bo še zagotovo podvojilo, doslej pa so uradno potrdili več kot 33 tisoč žrtev, še kakšnih 80 tisoč ljudi je ranjenih. »Točnejše ocene žrtev so trenutno nemogoče, saj je za to treba priti pod ruševine. Nismo še zares začeli šteti mrtvih,« je dejal pomočnik generalnega sekretarja ZN za humanitarno pomoč Martin Griffiths. Po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je ponedeljkovo tresenje tal prizadelo okoli 26 milijonov ljudi.

Preživeli pod ruševinami le še po »čudežu«

Strokovnjaki so pred dnevi ocenjevali, da bi lahko bilo pod ruševinami ujetih še sto, če ne celo dvesto tisoč ljudi. Samo v Turčiji po njih še vedno išče preživele skupno okoli 40 tisoč reševalcev, pa čeprav je upanja na rešitev še kakega preživelega vse manj. Na prizadeta območja prihaja mehanizacija za odstranitev ruševin. A čudeži se, tako so prepričani vsi na terenu, vendarle dogajajo. Šest dni po potresu so reševalci izpod ruševin v provinci Hatay na jugovzhodu Turčije rešili sedemmesečnega dojenčka. Pod ruševinami je preživel 140 ur, je poročala državna televizija TRT. Reševalci so slišali dojenčka jokati in zato postali pozorni na kraj, kjer se je nahajal. V pokrajini Adiyaman so reševalne ekipe izvlekle izpod porušene stavbe 152 ur po potresu dve sestri. V Hatayu je bila prav tako 152 ur po potresu rešena 85-letna ženska in po 140 urah pod ruševinami nosečnica in njen brat. V Antakyi so po 134 urah rešili petmesečnega dojenčka, po 137 urah šestletnika, podobnih zgodb pa je še več.

Romunski reševalci so v Hatayu šest dni po uničujočih potresih rešili 35-letnega Muastafo, ki je pod ruševinami šestnadstropne zgradbe preživel neverjetnih 149 ur. »Dobro je. Sicer je prosil, naj ga čim prej rešimo, ker trpi za klavstrofobijo,« je povedal eden od reševalcev. Akcija je trajala kar pet ur.

Reševalci, ki so prišli pomagati iz Republike srbske, so v mestu Kahramanmaraš rešili desetletno deklico, ki je pod ruševinami večnadstropne stavbe preživela kar 152 ur. Da so lahko prišli do nje, so morali skopati okoli štiri metre dolg predor, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Nasilje, plenjenje in oboroženi roparji

Z območja, kjer med drugim delujejo kurdske oborožene skupine in sirski uporniki, poročajo o vse hujšem nasilju. Zato so v soboto za več ur celo prekinili z delom nemški in avstrijski reševalci na terenu, nakar je turško obrambno ministrstvo sporočilo, da na območje pošilja dodatne vojake, ki bodo poskrbeli za varnost in omogočili nadaljnje reševanje. Varnostne razmere se bodo po pričakovanjih še poslabševale, saj so ljudje vse bolj obupani. Turški predsednik Erdogan je sicer v soboto zvečer zatrdil, da bodo - tudi po zaslugi izrednih razmer, ki so jih razglasili v desetih najbolj prizadetih provincah - kaznovali vsakega, ki bo kršil zakon. Odslej »se morajo ljudje, ki sodelujejo pri plenjenju ali ugrabitvah, zavedati, da je nad njimi trda roka države«.

V Turčiji je bilo zaradi plenjenja aretiranih najmanj 98 ljudi, zasegli so tudi več pištol, puške, gotovino, nakit in bančne kartice. Dve osebi pa so aretirali, ker sta se pretvarjali, da sta humanitarna delavca. Skušali sta prevzeti oziroma ukrasti šest tovorov pomoči, hrane in drugih dobrin. »Večina jih je oboroženih z noži, tako da veliko ne moremo storiti,« pravi reševalka Gizem v kraju Antakyi. Vse večjo grožnjo preživelim predstavljajo tudi različne bolezni in okužbe ter njihovo morebitno širjenje. »Preživelim grozi smrt zaradi poškodb in ran. Pa tudi okužbe. Tukaj ni nobenega stranišča, kar je velika težava,« še opozarja Gizem.

Aretacije projektantov porušenih zgradb

V Turčiji so vzpotavili posebno enoto za preiskavo domnevne malomarnosti v gradbenem sektorju in izdali 131 nalogov za prijetje oseb, vpletene v gradnjo nekaterih porušenih stavb, ki so pod seboj pokopale več tisoč ljudi. V provinci Gaziantep so aretirali osumljenca, ki naj bi v eni od purušenih zgradb pred tem podirala stebre, da bi pridobila dodaten prostor. Pravosodni minister je obljubil kaznovanje odgovornih, tožilci pa so začeli preiskave in zbiranje dokazov o materialih, ki so jih uporabili pri gradnji, poročajo mediji.

Med pridržanimi je bil po poročanju medijev že v petek turški gradbeni magnat, ki je med drugim leta 2013 zgradil luksuzen stanovanjski blok v provinci Hatay – oglaševali so ga kot »podobo paradiža« –, v katerem je bilo ob ponedeljkovem zrušenju kar sto ljudi. Ujeli so ga na letališču v Istanbulu, od koder je nameraval pobegniti v Črno goro, poroča STA. Turčija ima sicer uzakonjenih več predpisov glede standardov pri gradnji, vendar jih v praksi le redko upoštevajo, kar je eden od razlogov, da je škoda po tokratnem potresu tako velika. V ponedeljek se je v katastrofalnem potresu samo v Turčiji porušilo več kot 6000 stavb.