Slovenija

NIJZ v Mariboru s poskusnim presejalnim testiranjem za raka želodca

Maribor, 24. 03. 2023 14.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nacionalni inštitut za javno zdravje in Zdravstveni dom Maribor bosta v naslednjih dneh začela s poskusno izvedbo presejalnega testiranja na okužbo z bakterijo Helicobacter pylori, ki je eden od vzrokov za pojav raka na želodcu. Gre za prvi evropski projekt, s katerim bodo ugotavljali smiselnost uvajanja novega preventivnega presejalnega programa.

Projekt Preprečevanje raka želodca z iskanjem in zdravljenjem okužbe s Helicobacter pylori je prek programa EU4Health sofinanciran s strani Evropske izvajalske agencije za zdravje in digitalno tehnologijo (HaDEA). Kot ob tem poudarjajo na NIJZ, je rak želodca v Evropi velika javnozdravstvena težava in izziv, še posebej regije srednje in vzhodne Evrope imajo najvišjo pojavnost raka želodca.

Po besedah strokovnega vodje projekta Bojana Tepeša podatki Evropskega registra neenakosti s področja obvladovanja raka kažejo, da je bila pojavnost raka v Sloveniji v letu 2020 celo osma najvišja v Evropski uniji.

Želodčni rak naj bi po pričakovanjih predstavljal štiri odstotke novih primerov raka pri moških in tri odstotke pri ženskah, starostno standardizirana stopnja pogostosti pa je bila 20 na 100.000 prebivalcev, kar je višje od povprečja EU, ki znaša 15,8 na 100.000 prebivalcev.

"Namen projekta je zato izboljšanje in krepitev zdravja"

Rak želodca
Rak želodca FOTO: Thinkstock

V Evropi ima rak želodca slabo prognozo, saj petletna relativna stopnja preživetja znaša med 19 in 30 odstotki, kljub terapevtskemu napredku pa se ta stopnja v zadnjih desetletjih v večini evropskih držav ni bistveno izboljšala.

Namen projekta je zato po besedah predstavnice NIJZ Tatjane Kofol Bric izboljšanje in krepitev zdravja v Evropski uniji z uresničevanjem ciljev evropskega načrta za boj proti raku s poudarkom na preprečevanju raka želodca, ki ga lahko povzroča okužba z bakterijo Helicobacter pylori.

Kot je na današnji novinarski konferenci še povedal Tepeš, veliko ljudi pride po diagnozo prepozno, zato prognoza ni mogoča, klinična preskušanja pa so pokazala, da je zdravljenje omenjene bakterije učinkovito pri preprečevanju omenjenega raka. "Modeli pri tem kažejo, da bi bili presejalni testi in strategije zdravljenja tudi stroškovno učinkoviti," je dejal Tepeš.

S testno izvedbo raziskave se je projektu pridružil mariborski zdravstveni dom

S testno izvedbo raziskave populacijskega programa testiranja in zdravljenja Helicobacterja pylori pri mladih odraslih se je projektu pridružil mariborski zdravstveni dom, ki bo k sodelovanju povabil 2000 svojih naključno izbranih pacientov v starosti od 30 do 34 let.

Kot je povedala Kofol Briceva, bo raziskava odgovorila tudi na številna druga vprašanja, in sicer kako razširjena je sploh okužba z omenjeno bakterijo pri mlajših odraslih v severovzhodni Sloveniji, ali so izbrani ustrezni načini testiranja, vabljenja in komuniciranja, da mlade prepričajo v pomembnost sodelovanja, pa tudi kako sprejemljiva in učinkovita je priporočena terapija z oceno morebitnih stranskih učinkov.

Direktor Zdravstvenega doma Maribor Jernej Završnik je dodal, da so iz nabora pacientov izbrali 4000 pacientov, ki bodo dobili vabilo na raziskavo, pričakujejo pa, da bo odziv vsaj polovičen. Te bodo vključili v raziskavo, pri tem pa glede na izkušnje pričakujejo, da jih bo okoli petina napotena na nadaljnje zdravljenje.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tornadotex
24. 03. 2023 17.13
+1
Pohvalno ! Prijatelj iz Australije poroča, da imajo tam nekaj podobnega, samo da se imenuje stresni test,obsega pa predvsem žino srčni sistem...
Berth
24. 03. 2023 16.25
+1
Preventiva stane zdravstvo neprimerno manj, kot zdravljenje bolezni in hkrati rešuje življenja. Imamo že kar nekaj zelo uspešnih programov, dodajmo jih še več.
brabusednet
24. 03. 2023 16.15
+2
To pa je za pohvalit,še za druge bolezni bi bilo dobro podobne preventivne preglede uvest.Saj vemo,koliko zdravljenje stane težkih bolezni,kot je rak.