Jez so začeli graditi leta 2011. Foto: EPA
Jez so začeli graditi leta 2011. Foto: EPA

Omenjeni jez je največji hidroelektrični projekt do zdaj v Afriki. Ko bo dokončan, naj bi proizvajal več kot 5000 megavatov elektrike, s čimer bi podvojil trenutno proizvodnjo elektrike v državi.

Trenutno je jez 83,9-odstotno narejen, je državna televizija ETV poročala v nedeljo. Etiopska vlada trdi, da bo po dokončanju transformiral državno gospodarstvo, ki sta ga močno prizadeli suša in vojna.

Tiskovni predstavnik urada premierja Abiyja Ahmeda je začetek obratovanja označil za "monumentalni dan za Etiopijo". A gradnji jeza nasprotujeta Egipt in Sudan.

Ti dve državi se namreč bojita, da bo 4,2 milijarde vreden jez zmanjšal njun delež vode iz Nila, poroča BBC. Etiopija, ki preusmerja vodo iz Nila, da napolni ogromen rezervoar za jezom, medtem vztraja, da je ta ključen za njen razvoj.

Egipt, ki leži nizvodno, je skoraj povsem odvisen od Nila za svoje namakanje in pitno vodo, zato je zaskrbljen zaradi količine vode, ki se bo stekala vanj. Zato od Etiopije zahteva zagotovila, da bo vanj pritekla določena količina vode. Takšne zaveze pa Etiopija ne želi sprejeti.

Jez bi lahko prizadel tudi Sudan. Lani je Etiopija že povzročila zmanjšanje količine vode, ki teče v sosednjo državo, kar je tam vplivalo na namakanje in na zaloge vode.

Pogajanja med državami za zdaj niso bila uspešna.