Oglasno sporočilo

V prvi polovici leta 2021 zasebni vlagatelji vložili 49 milijard evrov v evropska start-up podjetja

Čeprav kar 80 procentov start-up podjetij ne doseže svojega cilja in ugasnejo še preden postanejo uspešno in dobičkonosno podjetje, so zasebni vlagatelji samo v prvi polovici leta 2021 vložili neverjetnih 49 milijard evrov v evropska podjetja v tem naložbenem razredu.
Avtor
12.10.2021 07:00
Čas branja: 2 min

Zakaj je temu tako? Ker številke govorijo, da je investicijsko področje tveganega kapitala privlačno, hkrati pa tudi precej drugačno od ostalih. Posebnega ga dela predvsem dejstvo, da so v njem lahko uspešni le tisti vlagatelji, ki so poznavatelji specifike in zakonitosti na tem področju.

Kot je dejal Jure Mikuž, direktor RSG Capital in South Central Ventures, so investicije v start-up podjetja malo poznana kategorija naložb na trgu, ki je v Sloveniji šele v zgodnjih fazah razvoja.

»Vsak investitor v start-up podjetja se mora zavedati tveganj tovrstnih vlaganj, obenem pa je to oblika naložbe, ki lahko investitorju prinese poleg donosov tudi veliko zadovoljstva, saj je slednji soudeležen pri ustvarjanju novih vrhunskih podjetniških in osebnih uspehov. Tako za investitorja kot tudi za podjetnika, ki prejme sredstva, je zelo pomembno, da je partnerstvo dogovorjeno na način, ki je skladen z ustaljenimi standardi iz razvitejših trgov ter da pogoji sodelovanja dolgoročno ustrezajo obema. Le na ta način so vzpostavljeni pogoji, da se bo podjetje neovirano razvijalo dalje, pogosto tudi s pomočjo dodatnega financiranja, ki ga bo podjetje zbralo iz drugih virov. Slovenija je dobro rastišče za vrhunska tehnološka podjetja, ki pa še ni popolnoma odkrito s strani uveljavljenih investitorjev iz tujine. Zato je priložnosti za dobro naložbo na voljo precej.«

Kako poteka investicijski cikel v start-up podjetjih, kakšne so posebnosti pri sodelovanju z ekipami ustanoviteljev in prijemi, da dosegamo želene cilje, je tematika brezplačnega digitalnega izobraževanja »Šola za vlagatelje tveganega kapitala«, ki ga v mesecu novembru organizirata ABC Accelerator in South Central Ventures, financira pa ga Slovenski podjetniški sklad v sklopu startup Plus programa.

Izobraževanje priporočamo vsem, katerih strateški fokus je iskanje inovativnih projektov v start-up podjetjih, saj boste s pridobljenim znanjem udeleženci izobraževanja oblikovali ali utrdili kompetence na področju vlaganja v zagonska podjetja.

Primere iz prakse bodo z vami delili ugledni strokovnjaki in izkušeni vlagatelji kot so: Jure Mikuž, glavni upravljavec preko sto milijonskih skladov tveganega kapitala »South Central Ventures« s sodelavci; Gregor Rebolj, sklad Silicon Gardens, prekaljeni vlagatelj z uspešnim izstopom iz naložb tveganega kapitala; Peter Globokar, ki v tujini že dolga leta deluje kot vlagatelj in M&A svetovalec in Dean Mikolič, P&S, eden od pionirjev vrednotenja podjetij pri nas.

»Najboljša investicija danes je investicija vase.« Warren Buffett


Vsebino omogoča ABC Accelerator, d.o.o.