Drugi športi

Stevens: Moj cilj je osebni rekord in mislim, da sem ga sposoben odplavati

Rim, 15. 08. 2022 20.14 |

Slovenski plavalec Peter John Stevens se je na evropskem prvenstvu v Rimu uvrstil v finale na 50 m prsno. S časom 27,27 je bil 11 stotink hitrejši od dopoldanskega časa ter v polfinalu skupno zasedel peto mesto. Finale bo na sporedu v torek.

Peter John Stevens je v drugi polfinalni skupini hitro začel, na koncu pa v neolimpijski razdalji prsnega sloga zasedel četrto mesto. Skupno je to zadoščalo za peti čas. Nepremagljiva se zdita na tej razdalji Italijana, Nicolo Martinenghi (26,64) in Simone Cerasuolo (26,86). Tretji čas je dosegel Nemec Lucas Matzerath (27,16).

"Kot sem napovedal, treba je bilo plavati hitreje kot v kvalifikacijah. To sem izkoristil, blizu smo si. Po dosedanjih izkušnjah se mi je dobro razpletlo, bomo videli, če bo tokrat enako. Cilji so visoki, medalja je lepa, ne bom je napovedal, ker želim plavati finale brez pritiska. Za medaljo bo treba plavati 27,0. Moj cilj je osebni rekord in mislim, da sem ga sposoben odplavati," je za Plavalno zvezo Slovenije dejal sedemindvajsetletnik. Doslej je v 50-metrskih bazenih najhitreje plaval 27,06 v Glasgowu pred štirimi leti.

Kranjčan je sicer v današnjih dopoldanskih kvalifikacijah dosegel sedmi čas s 27,38, a se zaradi državnih kvot kot peti uvrstil v popoldanski del tekmovanja. Tam je Sloveniji priboril četrti finale v Rimu, sam pa se bo boril za tretjo kolajno na prvenstvih stare celine po srebru iz Londona 2016 in bronu iz Glasgowa 2018.

Peter John Stevens - evropski podprvak na 50 metrov prsno (2016)
Peter John Stevens - evropski podprvak na 50 metrov prsno (2016) FOTO: Damjan Žibert

Dopoldne sta na 50 m prosto plavali tudi Janja Šegel, že dvakratna finalistka v Rimu, in Tjaša Pintar. Prva je s časom 25,67 ostala brez polfinala in zasedla končno 21. mesto, druga pa je bila s 26,17 na koncu 28.

Danes so v Rimu podelili skupno šest kompletov odličij. Na 100 m delfin je bila najhitrejša Švedinja Louise Hansson (56,66), na 200 m prosto je v času novega mladinskega svetovnega rekorda slavil Romun David Popovici (1:42,97), na 200 m prsno pa je zlato za Švico osvojila Lisa Mamie (2:23,27).

Na 50 m hrbtno je bil najhitrejši Apostolos Hristou (24,36), na najdaljši ženski preizkušnji, 1500 m prosto, je tretjič zapovrstjo evropska prvakinja postala domačinka Simona Quadarella (15:54,15). Skupaj je to že osma zlata kolajna na EP za 23-letno Italijanko. V mešani štafeti 4 x 100 m prosto se je s časom 3:22,80 veselila francoska četverica.

V torek bi morali biti v Rimu na vrsti še trije slovenski dopoldanski nastopi, a sta se Primož Šenica Pavletič in Sašo Boškan nastopu na 100 m hrbtno odpovedala, saj ju naslednji dan čaka še preizkušnja v disciplini 400 m prosto, so sporočili iz plavalne zveze. Tako bo od Slovencev plaval le Anže Ferš Eržen na 200 m mešano.