Razplet moškega veleslaloma v Schladmingu

Meillard je imel po prvi vožnji 64 stotink sekunde prednosti pred rojakom Ginom Caviezelom, na koncu ju je ločilo pet stotink manj. Na tretje mesto se je s 14. povzpel Avstrijec Marco Schwarz (+0,81). Slalomski specialist se je prvič v karieri uvrstil na stopničke tudi v veleslalomu.

Žan Kranjec je bil na zadnjem veleslalomu pred februarskim svetovnim prvenstvom v Courchevelu po prvi vožnji peti (+1,65), po slabšem srednjem delu proge je na ledeni podlagi bolje odpeljal spodnji del. V finalu je veliko prednosti pred Schwarzem izgubil že v zgornjem delu, tudi spodaj naredil napako in v cilju prišel na tretje mesto. Njegov zaostanek za zmagovalcem je bil sekunda in 41 stotink.

Štefan Hadalin je bil na prvi progi skoraj pet sekund počasnejši od Meillarda in se ni uvrstil v finale. Zasedel je 56. mesto.

Kranjec manj zadovoljen s prvo vožnjo

"Šesto mesto je soliden rezultat, a merim na višja mesta. Lahko potegnem veliko pozitivnega s tekme. Več si očitam iz prve vožnje, kjer sem si nabral precej velik zaostanek. V drugo sem napadel, kolikor se je dalo, a so se pojavljale manjše napake. Do svetovnega prvenstva je še dovolj časa, da še dvignem svojo formo," je dejal Kranjec.

Trener Klemen Bergant pa je povedal: "Z izjemo nekaj zavojev na zadnji strmini je šlo za zelo položen veleslalom in vsaka napaka na tej snežni strukturi je stala še več časa kot po navadi. Malih napak je bilo preveč, ampak s šestim mestom smo zadovoljni."

Žan Kranjec po prihodu v cilj druge vožnje. Foto: Reuters

Obdržal tretje mesto

Kranjec je bil od oktobra na treh veleslalomih na stopničkah. Drugi je bil na uvodnem veleslalomu sezone v Söldnu, na tretje mesto pa se je decembra zavihtel v Val d'Iseru in Alta Badii.

Po šestih veleslalomih od desetih v tej sezoni Vodičan v seštevku discipline še naprej zaseda tretje mesto s 330 točkami. Boljša sta le Marco Odermatt (460) in Henrik Kristoffersen (390).

Že pete letošnje stopničke za Meillarda

26-letni Meillard je šele drugič zmagal v svetovnem pokalu, pred skoraj tremi leti je vso konkurenco premagal na paralelnem veleslalomu v Chamonixu. Na stopničkah je bil 14., v tej sezoni že petič, po dvakrat v veleslalomu (tretji v Adelbodnu) in slalomu ter enkrat v superveleslalomu.

Štiri leta starejši Caviezel se je veselil uspeha kariere, do zdaj je imel v svetovnem pokalu dve tretji mesti, od tega eno v veleslalomu (Sölden 2020).

Veleslalom brez Odermatta

Marco Odermatt, ki vodi v skupnem in veleslalomskem seštevku svetovnega pokala, tokrat ni tekmoval. 25-letnik je na petkovem smuku v Kitzbühelu dobil udarec v levo koleno. "Prvi dan nazaj na snegu, kar velik korak naprej," je na družbenih omrežjih zapisal Odermatt po jutranjem treningu.

Zmagovalec štirih veleslalomov v tej sezoni pričakuje, da bo lahko nastopil že na dveh superveleslalomih, ki bosta v soboto in nedeljo v Cortini d'Ampezzo.

Veleslalom prvič v večernem terminu

Schladming, kjer je Boris Strel leta 1982 z bronom osvojil prvo slovensko medaljo na svetovnih prvenstvih, je bil nadomestna lokacija za odpadli veleslalom, ki bi moral biti v Garmisch-Partenkirchnu. Na avstrijskem Štajerskem je veleslalom prvič potekal v večernem terminu. Že takoj so se odločili, da tekma v običajnem dopoldansko-popoldanskem terminu ni mogoča, ker bi tekmovalci imeli premalo počitka po nočnem slalomu.

Meillard blestel na nočnem veleslalomu na progi Planai

Na veleslalomskih tekmah svetovnega pokala v Areju na Švedskem je že bilo nekaj veleslalomskih odločitev pod žarometi, a so luči tam pravzaprav v celoti prižgali šele v drugi vožnji.

To je bil sicer šesti moški veleslalom za svetovni pokal v Schladmingu, Jure Franko je leta 1985 zasedel sedmo mesto. Zadnji veleslalom pred tem pa so pod goro Planai izpeljali leta 2013 na svetovnem prvenstvu. Zmagal je Američan Ted Ligety pred Avstrijcem Marcelom Hirscherjem, Kranjec je bil 22.