Nadomestilo preživnine trenutno prejema okoli 3300 otrok. Foto: EPA
Nadomestilo preživnine trenutno prejema okoli 3300 otrok. Foto: EPA

Če preživninski zavezanec otroku ne plačuje preživnine, lahko zakoniti zastopnik oziroma polnoletni otrok vloži zahtevo na sklad za nadomestilo preživnine. "To pomeni, da za terjanje preživnin ni potrebno zamudnih odvetniških postopkov, kot je bilo do zdaj," je pojasnil Simon Maljevac z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Upravičenec bo z zahtevo na skladu, denar prejemal z naslednjim mesecem od vložitve, ne pa tudi za nazaj. "Seveda je pa treba bit tudi pozoren, ko vlagajo dokazila na skladu, da so izpolnjeni ustrezni obrazci, dobijo jih na spletu, morajo priložiti veljaven izvršilni naslov s potrdilom o pravnomočnosti, to je sodba sodišča, potem tudi zadnje obvestilo o sklenitvi preživnine pristojnega centra za socialno delo," je navedla Barbara Leder, direktorica javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada.

Preživnino izplačuje sklad, če v letu pred vložitvijo zahtevka ta ni bila izplačana tri mesece zaporedoma oziroma če zavezanec v zadnjih dvanajstih mesecih dolguje skupno tri povprečne preživnine. "Za mesec avgust je recimo aktualen podatek, približno tristo tisoč evrov izplačanih nadomestil za preživnine za približno 3300 otrok," je nadaljevala Leder.

"Sklad je dokaj uspešen v izterjavah, v bistvu okrog šestdeset odstotkov neplačanih preživnin uspe izterjati," je povedal Maljevac.

Iz vrhovnega sodišča so pisno pojasnili, da je razlika zgolj v tem, da je moral v prejšnji ureditvi otrok oziroma zastopnik, preden je zaprosil sklad za preživnino, najprej začeti izvršilni postopek in izkazovati, da je bil neuspešen oziroma da je trajal več kot tri mesece. Po novi ureditvi pa mu tega ne bo treba storiti.

Odslej lažje do nadomestila preživnine