27-letni Poljak je bil v zadnjih 200 metrih premočan za vse, boj za drugo mesto pa je dobil Tilen Finkšt. Foto: Kolesarska zveza Slovenije/Vid Ponikvar (Sportida)

Po 171,8 km kolesarjenja po Kamniku in Cerkljah na Gorenjskem je odločal sprint skupine 25 kolesarjev, ki se je pred zadnjima dvema krogoma odpeljala vsem drugim. V sklepnih zavojih in rahlo navzgor napeti cesti v središču Cerkelj je bil v sprintu najmočnejši Patryk Stosz (Voster ATS), ki je za dobro dolžino kolesa ugnal najboljšega Slovenca na dirki.

Tilen Finkšt je prvič v dresu Adrie Mobil stopil na oder za zmagovalce. Letos je bil dvakrat četrti: v Poreču in na kronometru etapne dirke Beograd–Banjaluka. 27-letni Stosz je bil tam drugi, do zmage v Cerkljah pa je v tej sezoni nabral kar pet stopničk. Foto: Kolesarska zveza Slovenije/Vid Ponikvar (Sportida)

Prve slovenske stopničke sezone na dirkah 1.2

Tilen Finkšt je bil sprinterski adut Adrie Mobil, v zaključku pa je bil za en trenutek že zaprt, a vseeno izvlekel uvrstitev na zmagovalni oder. Gre za sploh prve stopničke slovenskih kolesarjev v sezoni v UCI-jevem razredu 1.2, kamor sodi Velika nagrada Gorenjske kot najmlajša slovenska mednarodna kolesarska dirka.

"Pulz je bil visok, vročina. Fantje so dirkali na vso moč, a smo dobro odpeljali. Še kakšno malenkost je treba popraviti, da bo naslednjič še malenkost bolje," je razplet sprinta pokomentiral Finkšt, ki je pozimi okrepil novomeški kolesarski klub.

Češka ekipa vladala dirki vse do sprinta

Tretji je bil Čeh Daniel Babor, ki pa ni izkoristil izjemnega dela češke ekipe Elkov Kasper. Drugi najboljši Slovenec je bil na 7. mestu Jaka Primožič, ki vozi za avstrijsko ekipo Hrinkow Advarics.

Kamnik in Cerklje na Gorenjskem sta drugič gostila Veliko nagrado Gorenjske. Foto: Kolesarska zveza Slovenije/Sportida (Vid Ponikvar)

Na enodnevni dirki po tako imenovani gorenjski Flandriji je sicer vladala češka ekipa, ki je zatrla vse upe na kakšen napad od daleč ali celo uspešen beg (na začetku dirke je nekaj časa bežala dvojica z Maticem Žumrom). Elkov Kasper je z narekovanjem ostrega ritma uprizoril ekipno vožnjo na čas na čelu razredčenega čela dirke, kjer je bilo kar šest članov omenjene ekipe. Češki državni prvak Michael Kukerle je kot kapetan na cesti poveljeval Elkovu, ki je delal za svojega sprinterja, ki pa na koncu ni slavil.

V ospredju je bila s štirimi člani tudi novomeška ekipa Adria Mobil, a slavila je poljska ekipa Voster ATES, ki je s tremi kolesarji pripravila teren za prvo zmago Stosza v tej sezoni, v kateri je nanizal že kopico uvrstitev med prvo peterico.

VN Gorenjske dobil Poljak Stosz
Prerez in zemljevid 171,8 km dolge Velike nagrade Gorenjske. Po treh krogih okoli Kamnika je sledilo skoraj šest krogov okoli Cerkelj na Gorenjskem. Foto: Kolesarska zveza Slovenije

Na startni listi je bilo 113 kolesarjev iz 18 ekip iz Slovenije in osrednje Evrope na čelu z vsemi tremi slovenskimi celinskimi ekipami: Adria Mobil iz Novega mesta, Ljubljana Gusto Santic in KK Kranj. Na dirki so svoje ekipe zastopali kolesarji iz 15 držav. Največ je bilo Slovencev (35), saj so nastopile tudi ekipe KK Bled, KK Gorje in mebloJogi Pro-concrete iz Nove Gorice.

Prenos na spletnem kanalu MMC TV

S spletnim prenosom dirke želi KZS kolesarstvo še bolj približati vsem navdušencem in jim pokazati tudi dirke, na katerih nastopajo slovenske ekipe in se kalijo mlajši kolesarji.

Ogrevanje za Giro in junijski boj za zeleno

Hitro se bo letvica kolesarskih tekmovanj v Sloveniji dvignila. V petek, 27. maja, bo Dirka po Italiji v okviru 19. etape za dobro uro zavila v dolino Soče, ki jo bo zapustila prek težkega vzpona na Kolovrat.

Med 15. in 19. junijem bo potekala etapna Dirka po Sloveniji, ki spada v drugi najmočnejši razred UCI-jevih tekmovanj (2. Pro) in jo boste lahko spremljali v prenosih na TV SLO 2. Zatem pride 23. in 26. junija na spored državno prvenstvo Slovenije, ki ga letos gosti Maribor, vnovič tudi s prenosi na MMC TV.