Policija intenzivno preverja informacije o sumih domnevnih kaznivih dejanj s področja spolne nedotakljivosti in drugih, ki so bili v zadnjih dneh izpostavljeni v medijskih objavah in na spletnih omrežjih. Na družbenem omrežju Instagram se je namreč usulo anonimnih pričevanj o 28-letnem direktorju festivala Fotopub iz Novega mesta. Očitajo mu vse, od spolnih zlorab do podtikanja drog za posilstvo in finančnih prevar.

Eno od žrtev privezal na radiator in posilil

Prejšnji teden se je na družbenem omrežju Instagram pojavil profil, na katerem uporabniki, predvsem pa uporabnice, anonimno delijo svoje izkušnje z znanim Novomeščanom. V svojih pričevanjih med drugim izpostavljajo spolne zlorabe, spolno nasilje in nadlegovanje, pa tudi, da jih je izkoristil v času opitosti ali jim sam podtaknil droge.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @proti_nasilju_dusana_smodeja

Več žensk je zapisalo, da se jim je vsiljeval na zabavah in kljub temu, da so mu rekle, naj odneha, še naprej vztrajal. “Meni se je vsiljeval na več žurkah,” je zapisala ena od njih. Nekateri drugi očitki so še precej bolj ostri. Nad dekleta naj bi se tudi fizično spravljal, več jih je poročalo o modricah. “Udarci, ugašanje čika na mojem telesu,” piše ena od njih. “Storil je več stvari, ki mu jih nisem dovolila oz. me je vanje prisilil in imam od njih na telesu še zdaj vidne brazgotine,” je zapisala še ena anonimnica. Eno od žrtev naj bi privezal na radiator in posili.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @proti_nasilju_dusana_smodeja

Enkrat sem bil na pijači z njim in znanko. Pohvalil se je, kako je neki bejbi, ki je šla ljudem oz. njemu na zabavi na živce, podtaknil GHB v pijačo in gledal, kako je zakomirala,” je zapisal še en uporabnik. GHB v večjih odmerkih na centralni živčni sistem deluje depresivno in lahko povzroči začasno globoko spanje – prav zato je poznan tudi kot droga za posilstvo.

Zanika vse obtožbe

Novomeščan je medtem obtožbe označil za neutemeljene. “Obtožbe so plod moje znanke, ki mi zadnji teden grozi s smrtjo, z objavami o meni pa me izsiljuje za denar,” je zapisal in poudaril, da je Instagramov profil, ki je po njegovih besedah postal zbirnik njegovih transgresij, orodje za izsiljevanje in maščevanje, navaja portal 24ur.

“Vse obtožbe spolnega nasilja zanikam. V kolikor lahko kdo dokaže nasprotno, ga pozivam, da proti meni vloži kazensko ovadbo,” je še dodal.

Domnevno gre za Dušana Josipa Smodeja, 28-letnika, ki ga umetniški svet pozna predvsem kot direktorja Društva za sodobno kulturo Fotopub. Smode je v začetku leta postal tudi urednik rubrike Blog na portalih Kulturnik.si in Culture.si, ki ju vodi ena vodilnih slovenskih založb Beletrina.

Nekateri mediji so sicer v zadnjih dneh pisali o očitkih o domnevnih spolnih in finančnih zlorabah, ki letijo na novomeškega kulturnika in zastopnika Društva za sodobno kulturo Fotopub Dušana Josipa Smodeja. Na Instagramu je bila vzpostavljena tudi stran Proti nasilju Dušana Smodeja, kjer objavljajo anonimna pričevanja izkušenj z njim. Smodej po poročanju Slovenskih novic očitke zanika.

Kmalu po pojavu Instagramovega profila se je začela peticija, s katero so uporabniki založbo pozivali, naj se od umetnika distancira. Peticija je zbrala nekaj čez 300 podpisov, ko so morali zaradi prijave umakniti njegovo ime. Kljub temu je založba protestnikom prisluhnila in prekinila sodelovanje. “V petek smo ga s tega položaja razrešili in z njim ne sodelujemo več,” so sporočili iz Beletrine.

V afero vključen tudi slovenski umetniški vrh in politična elita?

Pred dnevi je v Sloveniji sicer odmevala vest o smrti umetnika Romana Uranjeka. Novinar Bojan Požar je po tem, ko se je razširila vest o smrti Uranjeka, delil informacijo, da naj bi slikar storil samomor, najverjetnejši razlog pa naj bi bila prav domnevna afera Smodej. Po Požarjevem prepričanju vse kaže, da je Uranjekova smrt neposredno povezana z afero Dušana Josipa Smodeja. Roman Uranjek je odšel v smrt 24 ur po prvi objavi in posledično izbruhu omenjene afere v medijih, piše tednik Demokracija.

Znano je, da je bil Uranjek mentor Dušana Smodeja, skupaj sta prirejala nekatere galerije in razstave, a tudi kulinarične dogodke in zloglasne zabave. Te pa se, tako navajajo Požarjevi viri, niso odvijale samo v prostorih Fotopuba, ki ga je na Tivolski cesti 44 vodil Smodej, ampak tudi pri Uranjeku doma. Na teh – Smodejevih – zabavah, začinjenih z alkoholom in drogami (tudi prepovedanimi drogami za posilstvo – GBH), pa naj bi prihajalo do množičnih spolnih in drugih zlorab na zabavah prisotnih deklet …

Požar še opozarja na medijski molk: “Čeprav se je že 9. avgusta na instagramu vzpostavil poseben profil z imenom “Proti nasilju Dušana Smodeja”, s številnimi pričevanji deklet (in kjer se je začelo omenjati tudi starejšega znanega kulturnika, ki bi lahko bil Uranjek), so večinski mediji o aferi molčali vsaj še enajst dni, do sobotne  objave na Slovenskih novicah. Kar ni naključje, saj naj bi bilo povezano s tem, da naj bi te divje zabave obiskovali tudi nekateri vidni politiki Levice, pri čemer viri omenjajo poslanca Miho Kordiša in tudi koordinatorja Levice ter novopečenega ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luko Mesca. No, prav tako je znano, da je Mesec prijateljeval z Uranjekom, enako tudi bivša poslanka Levice Violeta Tomić.”

Smodej naj bi imel celo vrsto posnetkov (fotografij) konkretnih zabav, na katerih naj bi bile številne osebe, zato zdaj tudi velika panika na tej sceni. Tako nekateri na spletu pospešeno umikajo fotografije, povezane s Smodejem, drugi se javno distancirajo od poznanstva s Smodejem, sicer pa naj bi bil Dušan Smodej, ki na spletu že dobiva vzdevek “slovenski Epstein”, trenutno v tujini, na Hrvaškem, in se menda še ne misli kar tako hitro vrniti domov. Smodej naj bi Uranjeka s posnetki izsiljeval, češ naj mu slednji pomaga iz “godlje”, v kateri se je po vzpostavitvi profila na Instagramu znašel, sicer bo (najbrž obremenjujoče) posnetke dal v javnost, še piše Požar.

Policisti zadevo preiskujejo

Kot so sporočili s policije, so zbiranje obvestil in drugi ukrepi usmerjeni v preverjanje okoliščin in potrditev obstoja morebitnih razlogov za sum, da so bila storjena kazniva dejanja, pri katerih se storilec preganja po uradni dolžnosti.

Preverjajo tudi, ali so v tem primeru prejeli kakršne koli prijave (tudi anonimne, ki bi jih lahko povezali s tem primerom), kar pa se, kot navajajo, v dosedanjem preverjanju ni potrdilo, razen prejete prijave o sumu domnevnega izsiljevanja zaradi dolga, katere vsebino in okoliščine še preverjajo.

Na policiji pozivajo vse oškodovance domnevnih kaznivih dejanj, da primere prijavijo policiji, in sicer na najbližji policijski postaji, na interventno številko 113 ali preko e-naznanila kaznivega dejanj. Pozivajo tudi druge osebe, ki morda razpolagajo z informacijami o okoliščinah domnevnih kaznivih dejanj, da jih sporočijo policiji, kar lahko naredijo tudi na anonimni telefon policije 080 1200 ali prek anonimne e-prijave.

Za kateri primer gre, na policiji sicer ne razkrivajo, prav tako, kot pravijo, zaradi varstva osebnih podatkov na morejo odgovarjati na vprašanja, ki se nanašajo na konkretne ali določljive fizične osebe, poroča STA.