Foto: UKC Ljubljana/Matej Povše
Foto: UKC Ljubljana/Matej Povše
Sorodna novica V sredo potrjenih rekordnih 4511 okužb, umrlo devet bolnikov

Ob zaostrovanju epidemičnih razmer – v torek in sredo sta dva dni zaporedoma zaznana rekordna porasta okužb – je vlada na seji razpravljala tudi o zaostrovanju ukrepov za zajezitev širjenja epidemije covida-19, a za zdaj ni sprejela nobenih odločitev. Sejo bo nadaljevala v petek in po njej razgrnila nove ukrepe za boj proti epidemiji. Po poročanju TV Slovenija morajo ministri do tedaj pripraviti "smiselne in predvsem življenjske ukrepe". Vsebina predlogov ni znana. Sta pa nekaj morebitnih ukrepov (ni nujno, da bodo sprejeti) v oddaji Tarča razkrila minister za notranje zadeve Aleš Hojs in gospodarski minister Zdravko Počivalšek.

Hojs je napovedal, da bodo našli rešitev, "ki bo sorazmerna". To pomeni "primerno" zapiranje dela gospodarstva ali pa vseh tistih dejavnosti, ki niso nujne. Razpravljali bodo denimo, ali naj skrajšajo delovni čas v nekaterih storitvenih dejavnostih, ali naj uvedejo bolj striktno omejevanje zbiranj, in če se bo situacija v bolnišnicah še zaostrovala, ali je treba znova uvesti šolo na daljavo.

Počivalšek pa je povedal, da je treba pred odločitvijo za zapiranje gospodarstva najprej dejansko uveljaviti veljavne odloke, preučiti različico PC-ja in zagotoviti, da bo sprejeto tudi izvajano. Dodal je, da ne more neodgovorna manjšina, ki zavrača cepljenje, povzročiti ogromno škodo in prizadeti tiste, ki "skrbimo za svoje zdravje in zdravje drugih".

Številni mediji so sicer poročali, da naj bi bila Počivalšek in zdravstveni minister Janez Poklukar na nasprotnih bregovih. Še več, zaradi tega naj bi se tako sprla, da naj bi grozila z odstopom ali odhodom iz koalicije. Poklukar naj bi se zavzemal za zaprtje, Počivalšek pa za ohranitev odprtega gospodarstva.

Sorodna novica Razmere v največji bolnišnici: iz ure v uro iščejo postelje in prilagajajo razporede dela

Počivalšek je poročanje medijev v Tarči zavrnil. "Ne drži, to so konstrukti, ki sem jih danes prebral. Oba z ministrom sva se pogovarjala okoli tega in se veselo nasmejala," je komentiral. Počivalšek je napovedal, da bodo argumente za in proti pretehtali na petkovi seji vlade.

TV Slovenija je sicer poročala, da je vladni odlok za razglasitev epidemije za 30 dni že pripravljen, kar pa v vladnih krogih zanikajo, češ da se o tem danes sploh niso pogovarjali. Razglasitev epidemije sicer ni pogoj za zaprtje javnega življenja, dejstvo pa je, da si to želi zdravstvo, saj opozarjajo, da v nasprotnem primeru ne bodo zmogli.

Podpredsednik vlade Matej Tonin je sicer pred dnevi dejal, da zaprtja družbe ne podpira in da sta edini rešitvi cepljenje in strog nadzor nad izpolnjevanjem pogoja PCT, kar je poudarila tudi ministrica za izobraževanje Simona Kustec, ki dodaja, da bo vlada storila vse, da vrtci in šole ostanejo odprti.

Tarča: Tarča: Hojs, Počivalšek, Šarec, Bratušek in Prebilič o zaostrenih razmerah in aferah

"Radikalno zapiranje bi situacijo rešilo za kratek čas"

Bojana Beović. Foto: TV Slovenija/posnetek zaslona
Bojana Beović. Foto: TV Slovenija/posnetek zaslona

Predsednica zdravniške zbornice, vodja svetovalne skupine za cepljenje in nekdanja vodja svetovalne skupine za covid Bojana Beović je v komentarju ukrepov dejala, da je "situacija vendarle povsem drugačna kot lani". Na razpolago imamo namreč cepljenje, precepljena je več kot polovica prebivalstva, precepljenega je več kot 80 odstotkov prebivalstva nad starostjo 65 let. Vendar je to še vedno premalo, da se ne bi zaradi necepljenih, pa tudi tistih, ki jim cepivo zaradi starosti ni dovolj prijelo, bolnišnice ne bi prehitro polnile. Treba je najti ukrepe, ki bodo polnjenje bolnišnic vsaj upočasnili za nekaj časa, je dejala Beovićeva.

"Zavedati pa se moramo, da je virus zelo kužen. Ta nova različica novega koronavirusa bo dosegla tako rekoč vse prebivalce Slovenije predvidoma do pomladi. Tako da bi radikalno zapiranje države situacijo rešilo za krajši čas. Treba je uvesti ukrepe, zlasti pospešiti cepljenje. S tem se bodo razmere v državi uredile bolj dolgoročno."

Zdravstveni sistem tik pred zlomom

Potekajo pogovori o odvažanju bolnikov v tujino

Kapacitete intenzivnih neg, namenjene covidnim bolnikom, se hitro polnijo. Po napovedih naj bi se napolnile prihodnji teden.

Da se država na to pripravlja, je za Radio Slovenija potrdil koordinator za covidne bolniške postelje pri ministrstvu za zdravje Robert Carotta. "Ministrstvo za zdravje je tudi že začelo postopek sodelovanja z vsemi tremi sosednjimi državami, se pravi Italijo, Avstrijo in pa Madžarsko, pa tudi z Nemčijo, kjer bomo zaprosili za morebitno pomoč pri oskrbi intenzivnih covidnih pacientov," je izjavil Carotta.

Tudi Beović je za Planet TV pojasnila, da je možnost premeščanja covidnih bolnikov zelo realna. "To se nam bo verjetno zgodilo, če bodo šle razmere naprej tako, kot kaže," je napovedala. Ob tem je poudarila, da je "hudo narobe, da se moramo s takimi težavami ukvarjati v času, ko bi lahko bili proti bolezni zaščiteni s cepljenjem".

Je pa notranji minister Hojs v Tarči zanikal pogovarjanje s tujimi državami na temo premeščanja covidnih bolnikov. Težko se je pogovarjati s tujimi državami, če doma nismo opravili svojega dela z vsemi mogočimi ukrepi, je dejal.

Sorodna novica Ustavno sodišče zadržalo uvedbo pogoja PC. Janša: Za nadaljnje umrle odgovorna večina na sodišču.

V zraku visi pogoj PC

Državni koordinator za cepljenje Jelko Kacin je v izjavi za medije dejal, da od ustavnega sodišča pričakuje dokončno, vsebinsko opredelitev glede odloka preboleli, cepljeni (PC), "da bo vlada vedela, koliko manevrskega prostora ima, da zaščiti prebivalstvo". V trenutnih razmerah gre za diktat manjšine necepljenih in neodgovornih nad večino, ki se je pravočasno cepila in ki spoštuje ukrepe, je prepričan Kacin. Po njegovih besedah smo zato "prišli tako daleč, ko brez skeniranja QR-kode pred vstopom v objekte preprosto ne bo mogoče več opravljati dejavnosti".

V primeru zaprtja družbe bi moralo to po opozorilih stroke veljati za vse

Foto: EPA
Foto: EPA

O zaprtju države se je začelo govoriti v ponedeljek po seji svetovalne skupine za covid-19. Vodja skupine Mateja Logar je v torek pojasnila, da je v osnutku zapisnika s ponedeljkove seje svetovalne skupine resda pisalo, da predlagajo 10-dnevno popolno zaprtje države, a da je pri tem šlo za vsebinsko napako v zapisniku, ki še ni bil potrjen. Zapisnik je bil popravljen in nato posredovan ministrstvu za zdravje, je dodala.

"Nekako pa smo v skupini mnenja, da se strinjamo z zaprtjem države, če gre za popoln lockdown, takšen, kot je bi lani marca oziroma aprila. Ne pa da zapiramo samo posamezne segmente. Seveda pa mora takšen popoln lockdown sprejeti vlada, to ni odločitev strokovne skupine," je pojasnila infektologinja.

V srednih Odmevih je nato dodala še, da je strokovna skupina naklonjena popolnemu zaprtju a ji je bilo dano vedeti, da to ni možnost, zato so se osredotočili na tisto, kar bi bilo izvedljivo.

Sorodna novica Logar: Strokovna skupina je za popolno zaprtje. Nekako je bilo povedano, da ne pride v poštev.

V preteklih dneh je bilo že slišati tudi nasprotovanja zaprtju države. Ključno vprašanje je, katere predlagane zaostrene ukrepe se da uresničiti, pravi direktor NIJZ-ja Milan Krek. "Popoln lockdown je zelo težko izvesti, ker bi morali takrat zapreti tudi celotno gospodarstvo. Gospodarstva mi še nikoli nismo zaprli. V tem trenutku se da z doslednim izvajanjem vseh ukrepov, ki so dani in predpisani, kar dobro obvladovati epidemijo," meni Krek.

Beović meni, da bi strogo zaprtje sicer pripomoglo k upočasnitvi širjenja virusa in razbremenilo pritisk na bolnišnice, a bi se nato ob odprtju zgodba hitro ponovila, zato namesto zapore raje cepljenje in omejitev tveganih stikov.

OZS in GZS odločno proti zapiranju gospodarstva

Medtem ko v bolnišnicah opozarjajo, da so zmogljivosti zdravstva na robu, je iz gospodarstva slišati opozorila, da si zaprtja ne moremo privoščiti. Foto: BoBo
Medtem ko v bolnišnicah opozarjajo, da so zmogljivosti zdravstva na robu, je iz gospodarstva slišati opozorila, da si zaprtja ne moremo privoščiti. Foto: BoBo

V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije medtem morebitnemu zapiranju gospodarstva ostro nasprotujejo, "Narediti moramo vse, da do vnovičnega zapiranja gospodarstva ne pride. Številni obrtniki in podjetniki, zlasti v storitvenih dejavnostih, še vedno okrevajo po večmesečnem zaprtju posameznih panog," so zapisali v sporočilu za javnost.

Vse obrtnike, podjetnike in državljane so pozvali, naj spoštujejo zaščitne ukrepe in dosledno preverjajo pogoj PCT. "Le s skupnimi močmi bomo lahko zajezili širjenje okužb in s tem preprečili zapiranje družbe ter gospodarstva. Vsak lahko k temu prispeva z odgovornim ravnanjem," je dejal predsednik OZS-ja Branko Meh. V OZS-ju so ponovili, da zapiranje malega gospodarstva ni rešitev. "Izkušnje kažejo, da so se dejavnosti v času zaprtja preselile na črni trg, kjer pa se ne upoštevajo nikakršni zaščitni ukrepi in kjer ni nikakršnega nadzora. Posledica pa je še več okužb," so znova navedli.

Da zaprtje gospodarstva ni sprejemljivo, opozarja tudi Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), zato poziva k doslednemu preverjanju pogoja PCT in spoštovanju zaščitnih ukrepov na vseh področjih javnega življenja, od vseh državljanov pa pričakuje odgovorno ravnanje. Glede na razmere predlagajo razširitev testiranja na cepljenje in prebolevnike v dejavnostih, kjer je največ medosebnih stikov. Stroške teh testiranj pa bi po mnenju GZS-ja morala prevzeti država. Generalni direktor GZS-ja Aleš Cantarutti je dejal, da razumejo pozive stroke k popolnemu zaprtju države, a opozoril, da si gospodarstvo tega ne more privoščiti.

"Če bi se zdaj kot država popolnoma zaprli, bi bili edini v Evropi. Tuji poslovni partnerji bi lahko naša podjetja kaj hitro nadomestili z drugimi in jih tako izrinili iz verig vrednosti. Konkurenca na mednarodnih trgih je res huda. Izgube naročil tujih partnerjev si slovenska podjetja v teh občutljivih časih ne morejo privoščiti," je poudaril.

Še en epidemični rekord

Obtoževanja med Kacinom in Poklukarjem zaradi cepljenja

Čez dan je sicer prišlo do nekaj javnih nesoglasij med vladajočimi. Sprožile so jih dolge vrste pred cepilnimi centri. Kacin je namreč po seji vlade s prstom pokazal na slabo organiziranost zdravstva oz. cepilnih centrov: "Vlada pričakuje, da se bo tem razmeram najprej prilagodilo zdravstvo na osnovni ravni, kar pomeni, da bodo cepili dopoldne, popoldne, ob sobotah in nedeljah." Po njegovem mnenju je nesprejemljivo in nespodobno, da zdravstvo pričakuje popolno zaprtje države, na drugi strani pa svojega načina dela ne zna prilagoditi potrebam ljudi, ki ure in ure čakajo, da bodo na vrsti za cepljenje.

V cepilnih centrih po Sloveniji so v sredo namreč imeli povečan obisk, marsikje so se vile dolge vrste. Po podatkih cepilnih centrov je povečano predvsem zanimanje za cepljenje s poživitvenim odmerkom, ki ga lahko cepljeni z vektorskimi cepivi po novem prejmejo po preteku vsaj dveh mesecev od zadnjega odmerka.

Poklukar je Kacinove besede označil kot "nespoštljive do vseh zaposlenih v zdravstvu, ki v teh dneh vlagajo enormne napore". "Zdravstvo je na robu z zmogljivostmi, tako na primarju, sekundarju kot terciarju," je poudaril Poklukar in dodal, da zdravstveni delavci v največji zdravstveni krizi v zgodovini Slovenije nudijo oskrbo vsem, ki jo potrebujejo.

Primarna raven deluje na več deloviščih hkrati, posledično pa smo po Poklukarjevih besedah zato v teh dneh priča tudi neprijetnostim, za kar se bolnikom, ki so naleteli na tovrstne zagate, opravičuje. Hkrati se minister zahvaljuje vsem v zdravstvu, ki v teh dneh "na bojnem polju bijejo", upa, zadnjo bitko s covidom. "V naslednjih dneh in tednih nikomur v zdravstvu ne bo lahko, ne zaposlenim in ne pacientom," je zapisal minister. Prebivalke in prebivalce je ob tem prosil za razumevanje in sodelovanje, saj, kot je napovedal, vstopamo v zdravstvu v najtežje dni, ko brez odpovedovanja in zamejevanja družbenega življenja ne bo šlo.

Zaradi Kacina nezadovoljstvo tudi v stroki

Predsednica Zdravniške zbornice (ZZS) Slovenije Bojana Beović je nad Kacinovo izjavo osupla. "Take vrste komentar je zlasti v teh razmerah, ko se obremenitve še povečujejo, škodljiv," je povedala za Odmeve. Zdravnikom družinske medicine se je zahvalila za doslej opravljeno delo, ki poleg obstoječih obveznosti vključuje še ukvarjanje z epidemijo in cepljenje.

Posebej se je odzval tudi predsednik odbora za osnovno zdravstvo pri ZZS-ju Rok Ravnikar. Zapisal je, da "blatenje zdravstvenih delavcev, ki so ob skrbi za bolne precepili več kot milijon prebivalcev, ni samo nesmiselno, ampak škoduje cilju, ki bi ga kot država morali zasledovati".

Bratuša: Vlada pričakuje, da bodo cepilna mesta delovni čas prilagodila potrebam

Tudi vladna govorka Maja Bratuša se je na novinarski konferenci dotaknila včerajšnjih dolgih vrst pred cepilnimi centri in pojasnila, da je "vlada zato že včeraj skupaj z UKC-jem Ljubljana in Zavodom zdravje poskrbela za dodatne lokacije cepljenja, ves napor pa bo tudi v naslednjih dneh namenjala temu, da bo vsak, ki se bo želel cepiti, prišel na vrsto in da cepiva na cepilnih mestih ne bo zmanjkalo". Ob tem pa je poudarila, da vlada od cepilnih mest "pričakuje, da bodo delovni čas ustrezno prilagodila povečanim potrebam".

Pogovor z Bojano Beović v Odmevih o sprejemanju ukrepov