Svet
16168 ogledov

Uprl se je mejni kontroli, sodišče mu je dalo prav

Avstrija mejni prehod Epa
Avstrija, članica schengenske skupini, nadzor na avstrijsko slovenski meji s krajšimi prekinitvami izvaja že sedem let.

Avstrijski mediji poročajo, da je deželno upravno sodišče na avstrijskem Štajerskem avstrijskemu notranjemu ministrstvu naložilo plačilo stroškov slovenskemu državljanu, nastalih zaradi kazni, ki jo je dobil, ko na mejnem prehodu dvakrat zavrnil poziv, da pri prehodu pokaže dokumente. Skliceval se je na dejstvo, da je Avstrija članica Schengna. 

Prelomna odločitev evropskega sodišča

Slovenski državljan, ki po poročanju Večera želi ostati anonimen, je nato od okrajnega sodišča v Lipnici dobil kazen 36 evrov. Slovenski državljan se je nato pritožil, saj meni, da sta nadzor in globa v nasprotju s pravom Evropske unije, zlasti z zakonikom o schengenskih mejah. Na odločitev sodišča, ki je slovenskemu državljanu dalo prav, je gotovo vplivala sodba  Sodišča Evropske unije, na podlagi katere bo morala Avstrija ali odpraviti mejne kontrole ali pa prepričljivo dokazati, da še naprej obstaja grožnja avstrijskemu javnemu redu in notranji varnosti. 

Sedem let nadzora na meji kljub Schengnu

Avstrija je mejni nadzor znotraj schengenskega prostora zaradi migrantske krize uvedla sredi septembra 2015 ter ga večkrat podaljšala. Evropska unija je takrat članicam Schengena omogočala mejne kontrole, če je državi grozila nevarnost, ki bi vplivala na javni red in varnost.

2017 je Avstrija nadzor na meji izvajala na lastno pobudo in ga po šestmesečnih obdobjih večkrat podaljšala. Nazadnje je Avstrina nadzor na meji podaljšala v začetku maja letos, kot razlog pa navedla nevarnost tihotapljenja orožja iz Ukrajine čez Slovenijo in Madžarsko.

Migranti, covid, vojna ... kaj bo naslednje?

Konec aprila letos je Sodišča EU v Luksemburgu izdalo sodbo, v kateri je bilo kritično do ravnanja Avstrije. Naša soseda se je pri uvajanju mejne kontrole, ki je sicer znotraj schengenskega območja ni, sklicevala najprej na migrante, nato na epidemijo covida in zdaj na ukrajinsko krizo. Evropsko pravo omogoča mejni nadzor znotraj Schengna, ko državi grozi nevarnost, vendara je evropsko sodišče ugotovilo, da te nevarnosti ni, oziroma Avstrija obstoja te nevarnosti ni zadostno argumentirala.  

 

Komentarjev 5
  • tlacan 20:38 13.junij 2022.

    Če se počutijo ogrožene naj izstopijo iz schengenske skupine in je problem rešen. Pa še gožve ne bo na cestah, ker bojo Nemci hodili na Hrvaško čez Italijo.

  • marko345 19:59 13.junij 2022.

    Ker ni kazni Avstrija to kontrolo nezakonito izvaja. Ni pa kontrole med Nemčijo in Italijo, torej med bivšimi zaveznicami v 2 svetovni vojni. Vs.e jasno

  • Avatar Lion007
    Lion007 15:54 13.junij 2022.

    Janšari bi jo tudi uvedel, če bi bil na oblasti, tako se pa na za 30 let neprodušno zapre v klet brez okna.