Kako se znebiti neprijetnega vonja iz pralnega stroja

Vas vsakič, ko odprete vrata pralnega stroja, preseneti neprijeten vonj, ki se prenaša tudi na sveže oprano perilo? Če je tako, je skrajni čas, da ga temeljito očistite in odstranite moteče vonjave.

Kaj povzroča neprijeten vonj?

Zaradi spremenjenih pralnih navad, kot so redno pranje perila pri nizkih temperaturah, neustrezna pralna sredstva ali njihova prekomerna uporaba, se nečistoče, ki se nabirajo v pralnem stroju, vse težje izpirajo same. Ker se umazanija nalaga v notranjosti stroja, namesto da bi se izpirala, to privede do nastanka neprijetnih vonjav. Vzrok zanje so vodni kamen, maščobe, umazanija, plesen, bakterije in glivice, ki jim ustrezajo topla, temna in vlažna mesta, pa tudi ostanki pralnih sredstev in mehčalca.

Zaradi tega perilo, ki je sicer normalno oprano in posušeno, ob prvem stiku z vlago začne oddajati neprijeten vonj. Pojavi se občutek, da perilo ni dobro oprano, a pravi razlog so bakterije v pralnem stroju.

PREBERITE ŠE: KAKO DOLGO LAHKO MOKRO PERILO PUSTIMO V STROJU?

Očistite pralni stroj

Da bi se znebili neprijetnega vonja ali preprečili njegov nastanek, je treba stroj redno čistiti. Če ima pralni stroj v naboru funkcij samočistilni program, ki poskrbi za čist boben in omogoča pranje pri nizkih temperaturah z neagresivnimi pralnimi sredstvi brez fosfatov, ga enkrat mesečno očistite z uporabo omenjenega programa.

Da bi se znebili neprijetnega vonja, stroj mesečno čistite. FOTO: NoonBuSin/Shutterstock

Drugi način je, da v prazen stroj vlijete pol litra navadnega alkoholnega kisa in pol kilograma morske soli, nato pa uporabite program za bombaž pri 95°C.

Tretji način, da omilite neprijeten vonj perila, je, da belo perilo enkrat do dvakrat na mesec operete na 95°C ob polovičnem polnjenju. Še bolje je, če zavrtite prazen boben pri visoki temperaturi, saj tako voda laže doseže tudi najvišje točke kadi in učinkovito uniči bakterije, ki se tam zadržujejo. Učinek lahko še izboljšate, če dodate manjšo količino pralnega sredstva.


Ne pozabite 

Poleg čiščenja samega pralnega stroja ne pozabite mesečno čistiti tudi:

  • gume oz. tesnila vrat, saj se tam rada kopiči plesen. Če lahko gumo odstranite, jo za pol ure namočite v mešanico tople vode in kisa. Če gume ne morete odstraniti, jo očistite z gobico, ki ste jo namočili z omenjeno mešanico. Pustite delovati vsaj 10 minut, nato pa dobro sperite in osušite;
  • filtra, ki ga sperite pod tekočo toplo vodo;
  • odtočne cevi, na stenah katere se nabirajo obloge iz vlaken oblačil in ostankov pralnih sredstev, zaradi česar se v cevi razvije smrad;
  • posodice za detergent in mehčalec. Očistite jo z gobico ali staro zobno ščetko, s katero boste lažje dosegli ožje predele. Po potrebi si pomagajte z mešanico kisa in tople vode.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE