Britanski računalniški znanstvenik in spletni pionir sir Tim Berners-Lee na posnetku iz leta 1995. Foto: AP
Britanski računalniški znanstvenik in spletni pionir sir Tim Berners-Lee na posnetku iz leta 1995. Foto: AP

Neimenovani kupec ima tako zdaj izvirno datoteko s časovnim žigom in podpisom, skupaj z animirano vizualizacijo izvorne kode, digitalni plakat s celotno kodo in letošnji esej oziroma pismo sira Tima Berners-Leeja o svoji kodi.

Sorodna novica "Svetovni splet na prodaj": izvorna koda na dražbi kot NFT

Pisal se je 12. marec 1989 v Cernu v Ženevi
Dražba izvorne kode je obveljala za eno v nizu spektakularnih prodaj pionirskih tehničnih izdelkov 20. stoletja, navaja Deutsche Welle. V katalogu Sotheby’sa, ki ima sedeža v Londonu in New Yorku, so zapisali besede tega spletnega pionirja glede logičnosti prodaje svoje kode kot nezamenljivih žetonov.

"NFT-ji, najsi bodo to umetniška dela ali digitalni artefakt kot ta, so najnovejše igrive stvaritve na tem področju in najprimernejša sredstva lastništva, ki so na voljo. So idealen način, da zapakiramo poreklo spleta," je dejal Berners-Lee, ki je dotično kodo napisal 12. marca 1989 med delom v Evropski organizaciji za jedrske raziskave (Cern) v Ženevi in jo predložil kot predlog sistema upravljanja informacij, kar je privedlo do nastanka svetovnega spleta.

Pisalo se je leto 2019, ko se je v družbi sira Tima Berners-Leeja slavilo 30 let svetovnega spleta. Foto: AP
Pisalo se je leto 2019, ko se je v družbi sira Tima Berners-Leeja slavilo 30 let svetovnega spleta. Foto: AP

Tako rekoč zmagovalna situacija za vse
Kot je še pred dražbo povedal strokovnjak za umetnost Georg Bak, je bil trg umetnin nepripravljen na pojav NFT-jev, ki so sprožili "novo fazo refleksije". Po njegovem mnenju gre za situacijo, ki je zmagovalna za vse – zbiralci se zdaj pogajajo za digitalno kulturo, razburljivo je tudi za umetnike in poslovno skupnost. Pojavljajo se tudi nove oblike za predstavljanje umetnosti, "vključno s številnimi hibridnimi oblikami".

Praktično skorajda ni več omejitev za izmišljanje oblik predstavljanja digitalne umetnosti, kakor so očitno postali neomejeni tudi zneski, ki so jih kupci pripravljeni odšteti za NTF-je. Številni menijo, da je to šele začetek – ki pa ga ne bi bilo prav brez te usodne Berners-Leejeve kode.