Zimski športi

Po koronskem premoru znova severnoameriška uvertura v hitrih disciplinah

Lake Louise, 23. 11. 2021 16.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Kanada je po enoletnem premoru zaradi novega koronavirusa znova prizorišče svetovnega pokala alpskih smučarjev v hitrih disciplinah. V petek in soboto bosta na vrsti dve smukaški preizkušnji, v nedeljo še superveleslalom. V Lake Louisu so tudi štirje Slovenci, od teh bodo le trije lahko nastopili v smuku.

Martin Čater si največ obeta od smuka.
Martin Čater si največ obeta od smuka. FOTO: AP

V sklopu severnoameriške turneje bo sledila še postaja v Beaver Creeku v ZDA s smukom 3. in dvema superveleslalomoma 4. in 5. decembra. Do konca leta bosta v hitrih disciplinah za moške še postaji v Italiji Val Gardena in Bormio.

Karavana alpskih smučarjev se je v narodnem parku Banff v Skalnem gorovju v kanadski provinci Alberta pred letošnjim letom nazadnje ustavila konec novembra in v začetku decembra 2019, ko je smukaško preizkušnjo osvojil Nemec Thomas Dressen, superveleslalomsko pa Avstrijec Matthias Mayer.

Na smuku so takrat nastopili štirje Slovenci. Najbolj se je izkazal Klemen Kosi z 20. mestom, točke je osvojil še Martin Čater kot 26., Boštjan Kline je na 56. mestu ostal daleč za trideseterico, Miha Hrobat smuka ni končal. Na superveleslalomu je bil v točkah zgolj Kline kot 29. Preostala četverica, pridružil se jim je še Tilen Debelak, je ostala brez njih.

Kosi, ki ga čaka postopno privajanje na sneg po poškodbi kolena, je ostal doma v Evropi. V Kanado so odpotovali Čater, Kline, Hrobat in novinec na tekmah svetovnega pokala onstran Atlantika Nejc Naraločnik, ki je sicer pred dvema letoma v Lake Louisu opravil dva smukaška treninga.

Cilj ponoviti uspeh Aleša Gorze
Avtor edinega slovenskega moškega prebliska v hitrih disciplinah na tekmah svetovnega pokala v Severni Ameriki je Aleš Gorza. Kraj slovenskega uspeha je bil olimpijski Whistler v Britanski Kolumbiji 21. februarja 2008. Gorza je superveleslalom končal na tretjem mestu.

Manj kot tri mesece pred uspehom Gorze je bil v neposrednem boju za superveleslalomske stopničke tudi Andrej Jerman, ki je v Lake Louisu s startno številko 30 za zgolj štiri stotinke zgrešil tretje mesto. To je pripadlo Švicarju Didierju Cuchu. Zmagal je Norvežan Aksel Lund Svindal, ki je z osmimi zmagami, šestimi superveleslalomskimi, najuspešnejši smučar v Lake Louisu. Tamkajšnja rekorderka je Američanka Lindsey Vonn z 18 zmagami. Jerman se je doslej kot edini Slovenec na moških tekmah v Lake Louisu s četrtim mestom prebil med deseterico.

Od zdajšnje generacije članov slovenske ekipe za hitre discipline je na tekmah v Kanadi in ZDA najvišje posegel Kosi z devetim mestom na superveleslalomu v Beaver Creeku 1. decembra 2018.

Ko gre za tekme na drugi strani luže, ne gre spregledati tudi dosežka Tomaža Čižmana, ki je na svetovnem prvenstvu leta 1989 v Vailu, takrat še v dresu jugoslovanske reprezentance, osvojil superveleslalomski bron.

Od Slovencev je dva smuka v Lake Louisu osvojila Ilka Štuhec. In to po vrsti, 2. in 3. decembra 2016. Tina Maze je bila na tem smuku najhitrejša dve leti prej, ko je bila tudi tretja na superveleslalomu. Mojca Suhadolc pa je superveleslalomsko zmago v Lake Louisu osvojila novembra 1999.

Štuhčevo tekme v Lake Louisu čakajo 3., 4. in 5. decembra z dvema smukoma in superveleslalomom.

Beat Feuz je v zadnjih sezonah nedotakljiva številka 1 v smukaški konkurenci.
Beat Feuz je v zadnjih sezonah nedotakljiva številka 1 v smukaški konkurenci. FOTO: AP

Kdo lahko prekine Feuzovo prevlado?
Smukaški mali kristalni globus je v minuli zimi osvojil Švicar Beat Feuz, svojega četrtega po vrsti, superveleslalomski seštevek pa je prvič pripadel Avstrijcu Vincentu Kriechmayrju.

Najboljši Slovenec v superveleslalomskem seštevku je bil v minuli sezoni s 37. mestom Hrobat, nekaj točk sta v tej disciplini osvojila še Kline in Čater, ki je najvišje od Slovencev posegel v seštevku smuka.

Celjan je smukaško sezono končal na 17. mesto. Na začetku sezone je kazalo še bolje. Večino točk, 100, je osvojil povsem na smukaškem uvodu, 13. decembra lani, ko je poskrbel za eno najlepših presenečenj sezone. V Val d'Iseru, ta je gostil uvodne preizkušnje po odpovedi severnoameriške turneje, je zmagal s startno številko 41. Nekaj smukaških točk je v sezoni pripadlo tudi Klinetu.

V smuku bodo lahko nastopili trije Slovenci, v superveleslalomu štirje. Čater kot 17. smukač in Kline, ki je 42. v seštevku smuka, bosta imela zagotovljeni mesti na smukih. "Hrobat in Naraločnik točk v svetovnem pokalu v smuku nista osvojila in se bosta v internih kvalifikacijah pomerila za še tretje mesto," je pred odhodom čez lužo za STA dejal trener smukačev Grega Koštomaj.

"Mislim, da sem poskrbel za senzacijo. Bilo je super. Bilo je kup pozitivnih emocij, potem pa tako, kot je šlo hitro gor, je šlo hitro dol," se je na predstavitvi ekip v Planici na minulo sezono ozrl Čater. "Po takšni sezoni, kot je bila minula, se ni težko pripraviti. Vidiš, da lahko zmagaš, da je vse mogoče, po drugi strani pa so potem v nadaljevanju sledili slabši rezultati. In vidiš, kaj ni bilo v redu," je še dejal.

Čater je po zmagi, že na naslednji tekmi v Val Gardeni, prejel udarec v koleno, kar je pustilo tudi posledice na psihi. "Potem se je vse porušilo in od takrat nisem znal rezultatske krivulje obrniti sebi v prid. Enostavno je treba sezono startat podobno kot lani z dobrim rezultatom, potem pa držati konstanto," 28-letni Čater pozna rešitev.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.