Orožja za lov na zmaje: denar, 18 novincev in prerojeni Jojo

Nogomet 11. Feb 20237:00 1 komentar
Foto: Jure Banfi

Po smo jo dočakali! Vrnitev Prve lige Telemach namreč in z njo začetek spomladanskega lova na ljubljansko Olimpijo. Slednjo na vrhu lestvice lovi kar pet klubov, ki imajo resne ambicije po tem, da imajo meseca maja, ko se konča slovenska nogometna sezona, v svojem žepu vstopnico v evopska tekmovanja. V naslednjih vrsticah tako razmišljamo o tem, kdo ima pred nadaljevanjem sezone v rokah najboljše karte, kdo je pozimi uspešno dopolnil svojo ekipo in zakaj je enim klubom v tem trenutku precej lažje kot njihovim konkurentom. Če se vam kam mudi, potem si shranite zavihek in začnite z branjem kasneje. Kajti (znova) bomo o slovenskem nogometu razglabljali na dolgo in široko.

Spodobi se in pravično je, da začnemo na vrhu lestvice, kjer je z veliko prednostjo pred konkurenco prezimila ljubljanska Olimpija. Glavni nalogi zmajev v januarju sta bili plačilo kazni NZS, ki je nad klubom visela vse od oktobra, in ohranitev jedra ekipe, ki so ga močno napadali tuji klubi, zainteresirani predvsem za mlade upe Olimpije, kot so Matevž Vidovšek, Marcel Ratnik, Svit Šeslar, pa tudi Pascal Estrada in Timi Max Elšnik.

Obe nalogi sta bili na zadovoljstvo Alberta Riere, ki je zasnoval svojevrsten program priprav, skozi katerega so zmaji odigrali le peščico pripravljalnih tekem, uspešno opravljeni. Zmaji imajo za zdaj tri zimske novince, veliko pa pričakujejo predvsem od Ivana Posavca, ki se je v Ljubljano preselil iz Varaždina. Čeprav je po besedah direktorja kluba Igorja Barišića Olimpija na svoj naslov prejela tudi dva milijona evrov težke ponudbe, je uspela vse prvokategornike zadržati v moštvu, od vidnejših nogometašev je odšel le Almedin Ziljkić.

Ivan Posavec
Ko je govora o zimskih okrepitvah, Ljubljančani veliko pričakujejo predvsem od Ivana Posavca. Foto: Uroš Skaza

Te vrstice se berejo tako, da se morda zdijo vse Olimpijine težave preteklost. Ampak v zmajevem gnezdu je vedno tudi beseda ampak … Nad usodo vodilne ekipe lige še vedno visi precej dolgovov do nekdanjih trenerjev, praktično vsak mesec se pojavijo tudi zamude in zamiki izplačil obveznosti nogometašem in trenerjem v trenutnem klubskem ustroju. Toda kljub vseprisotnim preglavicam v pisarnah Olimpije se zdi, da bodo zeleno-beli ob koncu sezone državni prvaki.

Prednost trinajstih točk je zares velika in čeprav dvomimo, da bo Olimpija v nadaljevanju sezone tako superiorna, kot je bila v prvem delu, bodo zasledovalci prednost zmajev zares težko stopili. Moral bi se iz ozadja namreč najti junak, ki bi izkoristil vsak spodrsljaj Ljubljančanov in serijsko zmagoval ter topil razliko do prvega mesta. Če bi denimo ta že kmalu po začetku drugega dela padla na enomestno številko, potem bi se do konca sezone resnično lahko zgodilo marsikaj …

Zimski prestopni rok Olimpije

Prihodi: Ivan Posavec (Varaždin), Admir Bristrić (Rijeka), Anes Krdžalić (Kustošija, posoja)
Odhoda: Ivan Ladundžić, Almedin Ziljkić (FK Sarajevo)

Če bodo zdržali tik pod vrhom, bodo lahko zadovoljni

Koper je v prvem delu sezone pravzaprav odlično “preživel” odhode nosilcev, ko so klub poleti zapustili Kaheem Parris, Lamine Colley in Žan Žužek. Če temu dodamo še poškodbo Maksa Barišića, potem lahko mirno zapišemo, da je njihovo drugo mesto po polovici sezone manjše presenečenje. A vemo, kakšni so v Kopru, njihove ambicije nikoli ne pojenjajo in tudi pred nadaljevanjem tekmovanja so s polnjenjem kadrovskih lukenj poskrbeli, da ostajajo resen kandidat za evropsko vozovnico v tej sezoni. Hkrati pa v eni sapi poudarjajo: “Vzeli bomo vse, kar se nam bo ponudilo”.

Na Bonifiko je v zimskem prestopnem roku prišlo šest novincev. Najbolj odmeven je bil prihod zdaj že nekdanjega upa Maribora Vida Kodermana, zelo zanimiv je tudi novi napadalec Timothee Nkada, ki je sicer del pripravljalnega obdobja treniral po prilagojenem programu. Za zdaj v Kopru ostajata tako Andrej Kotnik kot Omar Correia, za katera ni manjkalo zanimanja iz tujine, tako da Koprčani pod vodstvom Zorana Zeljkovića vsekakor delujejo kot moštvo, ki je sposobno držanja koraka z najboljšimi ekipami lige.

Čeprav bo drugi del sezone začel v Kopru, ima Andrej Kotnik resne snubce v Romuniji, kjer ga podrobno spremlja Cluj. Foto: Uroš Skaza

Že uvod v drugi del sezone bo za Koprčane izjemno pomemben. Na Bonifiko ta konec tedna namreč prihaja Maribor, ob številnih novincih pa bo zanimivo videti, kako hitro bo trener Zeljković povezal novince in staroselce. Prav tako bomo z nestrpnostjo čakali na to, da preverimo, v kakšnem stanju je po hudi poškodbi Maks Barišić. Če se bo slednji hitro vrnil na prave obrate in znova igral tako, kot je v jeseni 2021, bodo delnice Primorcev, ki jim v drugem delu prvenstva marsikdo napoveduje padec po lestvici, znova hitro narasle.

Zimski prestopni rok Kopra

Prihodi: Matthias Fanimo (Slaven Belupo), Vid Koderman (Maribor), Timothe Nkada (Stade Reims), William Milovanović (Häcken), Karlo Bilić in Wilkins Ochieng (oba brez kluba)

Odhodi: Luka Šušnjara (Tabor), Aleksander Rajčević (Kras Repen), Žan Bešir (Tabor, posoja), Danilo Šipovac, Žiga Laci, Cristojaye Daley (vsi konec posoje), Dario Kolobarić (prekinitev pogodbe)

Najlažja služba na svetu? Biti športni direktor Celja

Celjani so v zimskem prestopnem roku znova napeli svoje finančne mišice. Ne toliko z odškodninami, kot z dobrimi plačami, ki jih odslej v knežjem mestu prejemajo Luka Bobičanec, Matko Obradović in Žan Karničnik. V nogometni javnosti krožijo informacije o tem, da so številke, ki se na področju plač vrtijo na stadionu Z’Dežele, primerljive s tistimi, ki so jih v zlatem obdobju Zlatka Zahovića prejemali nogometaši Maribora.

A to je bilo obdobje, ko sta se v Ljudskem vrtu cedila evropska med in mleko, v Celju pa finančno breme na svoja pleča v celoti sprejemajo ruski investitorji. In ti očitno za stabilno delovanje kluba ne potrebujejo prilivov z naslova odškodnin za prestope nogometašev, saj so v tej zimi vse nogometaše iz kluba izpustili praktično zastonj. Tako je denimo odšel tudi Bi Nene Junior Gbamble, ki je bil v prvem delu odkritje sezone, a so se mu grofje presenetljivo (pre)hitro odpovedali. Priložnost je hitro pograbil ruski Akhmat Grozny in Ivorec je kar naenkrat član šestouvrščene ekipe ruske Premier lige. Nogometna logika pri tem popolnoma odpove, kaj pa se morda skriva v ozadju, prepuščamo vaši interpretaciji.

Tandem Ikwuemesi in Nene, ki je bil v prvem delu sezone gonilna sila celjskega napada, je razbit. FOTO: Aleš Fevžer

Brezplačno, zgolj ob dogovorjenih odstotkih od nadaljnje prodaje, je klub zapustil tudi Dušan Stojinović, vrata kluba pa so ostala zaprta tudi za tuje interesente, ki naj bi se zanimali predvsem za nakup Marka Zabukovnika. Morda pa bo vendarle odšel Charlie Ikwuemesi, ki je bil na začetku sezone pravi hit Celjanov, a se je v zadnjih krogih povsem izgubil, se ubadal s poškodbo in se na zimske priprave vrnil slabo fizično pripravljen. Skratka, zdi se, da v pisarnah grofov zares ni nikakršnega pritiska glede zagotavljanja finančne stabilnosti skozi prodaje nogometašev in klub živi v situaciji, ko se denar kot kaže kar sam od sebe pojavi na računu. Prav zares imamo občutek, da je biti športni direktor Celja sanjska služba v svetu nogometa.

Toda če imaš denar, potem ni razloga, da ga ne bi zapravil. In ob pregledu imen novincev v zasedbi gofov, bi lahko trdili, da so ga Celjani pozimi zapravili dobro. Kader lani šele osmouvrščene ekipe lige je poimensko zdaj skorajda brez dvoma najmočnejši v ligi, praktično na vsaki poziciji imajo rumeno-modri nogometaša, ki je ali nekdanji reprezentant ali pa je bil v preteklosti član elitne postave slovenske lige. Če ne celo oboje.

Zimski prestopni rok Celja

Prihodi: Matko Obradović (prost nogometaš), Luka Bobičanec (Mura), Klemen Nemanič (Csikzsereda), Žan Karničnik (Ludogorec, posoja)

Odhodi: Dušan Stojinović (Jagellonia), Bi Nene Junior Gbamble (Ahmat Grozny), Amadej Brecl, Tai Matea Panić, Florijan Raduha (vsi prekinitev pogodbe), Grigory Morozov (Beitar Jeruzalem, posoja)

Zatišje pred viharjem?

Mariborska zima je (za zdaj) relativno mirna. Vjolice so poleti močno spremenile lansko šampionsko ekipo, a so novinci v vijoličastem za zdaj pustili bolj bled vtis, Vladan Vidaković in Roko Baturina pa sta tako ali tako po hitrem postopku pomahala v slovo Ljudskemu vrtu. V zimskem prestopnem roku je za razliko od poletja ekipo okrepil en sam nogometaš. Iz Domžal, ki v mandatu športnega direktorja Marka Šulerja postajajo mariborska “filiala” oziroma podružnica, je prišel Arnel Jakupović.

Težko se znebimo občutka, da gre za prestop, izpeljan malce na silo. Samo zato, da rubrika prihodi ne bi bila povsem prazna. Jakupović je sicer uveljavljeno ime v slovenskem nogometnem prostoru, a vprašanje, če Maribor že nima dovolj nogometašev podobnega tipa. Verjetno v Ljudskem vrtu že vedo, kaj delajo, dejstvo pa je, da bo njihova največja okrepitev v drugem delu preobraženi Josip Iličić.

Nevtralni ljubitelji nogometa komaj čakamo, da bo Josip Iličić na igrišču znova kazal staro, dobro podobo. foto: Uroš Skaza

“Jojo” namreč vse bolj spominja na svoja najboljša nogometna obdobja in je bil praktično na vsaki pripravljalni tekmi vijolic najboljši posameznik na igrišču. Če bo v tem tempu nadaljeval tudi na začetku pomladi, potem bodo imeli nasprotniki z njim res velike, velike težave. Maribor pa bo veliko lažje nanizal serijo zmag, ki jo potrebuje, da se začne bližati ljubljanski Olimpiji in vsaj malo vršiti pritisk na večne rivale.

Maribor pod vodstvom Damirja Krznarja deluje kot ekipa, ki ve kaj hoče. A po drugi strani ji v primerjavi z nekimi drugimi časi še vedno manjka precej, precej kvalitete. Ko jo nekdo pokaže in dokaže, pa je tako ali tako po hitrem postopku prodan. Vse bolj jasno je, kdo ima trenutno v Ljudskem vrtu v svojih rokah moč in oblast. To je poslovni del kluba, ki skrbi za to, da so roke Marka Šulerja malodane zvezane. Če po nekaj tekmah nogometne eksplozije odide še Žan Vipotnik, potem bo to le nov dokaz naše teze …

Zimski prestopni rok Maribora

Prihod: Arnel Jakupović (Domžale)

Odhodi: Roko Baturina (konec posoje), Vid Koderman (Koper), Vladan Vidaković (Dinamo Batumi, posoja), Danijel Šturm (Aluminij, posoja)

Bolj pestro, kot smo predvidevali

Ko je govora o zimskem prestopnem roku Domžal, ni nepričakovano, da je klub zapustil Mitja Ilenič. Domžalam je s prodajo perspektivnega mladeniča uspel sijajen posel, dober zaslužek je pomenil tudi odhod Ivana Durdova v Belgijo. A če imajo Domžalčani resne ambicije po nastopanju v Evropi, bi bilo napadalca, ki se je vsekakor izkazal kot poletni zadetek v polno na nogometni tržnici, bolje zadržati.

Mirza Hasanbegović,ki je bil pripeljan kot njegova zamenjava, namreč v članski karieri za zdaj še ni odigral prav veliko tekem, še manj je zabil golov. Boljša poteza Domžal se zdi dokončen odkup pogodbe Andreja Đurića, ki se je v prvem delu sezone kljub mladosti izkazal za zelo solidnega branilca. Zdaj bo konkurenco v obrambi zaostril še Elmedin Fazlić, ko bo prišel v pravi ritem, bo lahko dobra okrepitev tudi v Celju pozabljeni Amadej Brecl.

Simon Rožman, trener
Simon Rožman je ostal brez najboljšega strelca jeseni Ivana Durdova. Foto: Aleš Fevžer

Domžalčani so tako pozimi spet doživeli manjšo preobrazbo, predvsem pa imajo znova nekaj fantov, ki jih moramo v slovenski nogometni javnosti šele spoznati. Poletni novinci so se, tisti, ki so ostali zdravi, kar precej izkazali. Senijad Ibričić ima kot kaže nos za okrepitve.

Zimski prestopni rok Domžal

Prihodi: Amadej Brecl (Celje), Andrej Đurić (Crvena zvezda), Elmedin Fazlić (Basel), Abraham Nwankwo, Mirza Hasanbegović (oba brez kluba)

Odhodi: Mitja Ilenič (New York City), Ivan Durdov (Oostende), Arnel Jakupović (Maribor), Enes Alić (Kisvarda), Nikola Jovičević (Mura), Domen Zajšek (Bistrica, posoja)

Spremembe, spremembe, spremembe

Murin prestopni rok je bil znova poln sprememb. Era Anteja Šimundže je zdaj res le še del zgodovine kluba, Alen Kozar, Luka Bobičanec in Nik Lorbek so sledili premnogim junakom črno-belih, ki so v zadnjem letu zapustili Fazanerijo. Novi obrazi bodo morali pokazati marsikaj, da si bodo zaslužili naziv “junaki”, prehodno obdobje pa se počasi končuje in navijači črno-belih so spet lačni uspehov.

Mura je samo v tej sezoni pripeljala 18 (!) novincev. Res je, nekateri niso niti blizu mestu v prvi ekipi, najde se tudi kakšen, pri katerem je poletnemu prihodu sledil zimski odhod. A vsekakor gre za (pre)visoko številko novih obrazov. Tako pisan orkester bi v tako kratkem obdobju težko uigral tudi Jose Mourinho, kaj šele trenerski novinec, kot je Damir Čontala.

Damir Čontala je pred težko nalogo. FOTO: Uroš Skaza.

Vse te spremembe so razlog, da bo Mura letos zelo težko krojila vrh lestvice. Evropo, ki je velik cilj Prekmurcev, naskakuje kar nekaj ekip, zagotavljajo pa jo zgolj prva tri mesta. Pred črno-belimi je pomlad izzivov, marsikaj pa bi bilo lažje, če danes varovanci Damirja Čontale slavijo v Celju. Ko Mursko Soboto zajame nogometna evforija, takrat tudi nogometna logika včasih hitro odpove …

Zimski prestopni rok Mure

Prihodi: Filipo Tripi (Roma), Lazar Zličić (FK Aksu), Ivan Šarić (Hajduk), Florijan Raduha (brez kluba), Ognjen Stjepović (Spezia) in Nikola Jovičević (Domžale)

Odhodi: Tio Cipot (Spezia), Luka Bobičanec (Celje), Nik Lorbek (prekinitev pogodbe), Alen Kozar (Balestier Khals), Miha Kompan Breznik (Tabor, posoja), Josip Majić (Krka, posoja)

Ujetniki v svetu, kjer se dobro počutijo

Bravo je v zadnjih sezonah vsako leto naredil korak naprej v nogometnem razvoju. Zdaj je, to je bolj ali manj jasno, v teh okvirjih dosegel svoj maksimum. Ekipa je v primerjavi z zimo praktično nespremenjena, verjetno pa v pisarnah kluba iz Spodnje Šiške kar malce s strahom pogledujejo proti poletju, ko pogodbe potečejo “polovici ekipe” in se bo potrebno na novo lotili sestavljanja kadrovske križanke.

Še največja novost pri Bravu je nova pričeska Dejana Grabića …

In to sestavljanje bo znova potekalo v zelo omejenih finančnih okvirjih. Bravo namreč tudi to zimo ni prodal nobenega nogometaša, in ker je bilo tako tudi poleti, so blagajne Šiškarjev precej prazne. Glede na nogometno znanje in izkušnje Dejana Grabića, ki do potankosti pozna svojo ekipo ter njene pluse in minuse, težav z obstankom v ligi lanskoletni pokalni finalisti ne bi smeli imeti. Načrt o pomiku višje po lestvici pa bi bil tudi zelo optimističen.

Zimski prestopni rok Brava

Prihod: Maro Katinić (Dinamo Zagreb)

Odhodi: Ivan Šaranić, Stefan Milić (oba prekinitev posoje), Loren Maružin (Hebar), Matija Burin (Dekani)

Stati inu obstati

Gorica, Radomlje in Tabor. Trije klubi, ki bodo zanimivost boja za vrh lestvice začinili še z vročim bojem za obstanek. Vsak se bo med elito želel obdžati na svoj način. Goričani imajo nove ameriške vlagatelje, ki so poravanali pretekle dolgove in precej prevetrili ekipo. Najodmevnejša okrepitev vrtnic je prišla tik pred prvenstvom in sliši na ime Dario Kolobarić. Tisti, ki podrobneje spremljajo dogajanje v mestu vrtnic, pa pravijo, da bo dodano vrednost v obrambi ponudil Vahid Selimović.

Zimski prestopni rok Gorice

Prihodi: Dario Kolobarić (brez kluba), Zvonimir Petrović (Korona Kielce), Tilen Mlakar (Ilirija), Steven Juncaj (Michigan Stars), Bernard Karrica (Rijeka), Filip Brekalo (Dinamo Zagreb, posoja), Vahid Selimović (brez kluba)

Odhodi: Jošt Urbančič (Viking), Denis Klinar (iztek pogodbe), Žan Bešir (prekinitev posoje)

Radomljani so bili na nogometni tržnici pragmatični in takšni bodo po besedah Oliverja Bogatinova tudi na igrišču. Pripravite se na diametralno nasprotje razigranosti Nermina Bašića, za mlinarje zdaj šteje zgolj in samo rezultat. Tega bodo lovili v relativno nespremenjeni zasedbi, a torej s povsem novo nogometno filozofijo. Bo rumeno-črnim tudi letos uspelo obstati med elito? Veliko bo odvisno od tega, koliko stabilni bosta novi zgodbi primorskih rivalov.

Zimski prestopni rok Radomelj

Prihodi: Pape Samba Thiam (Benevento, posoja), Janko Ivetić (Triglav), Ognjen Gnjatić (brez kluba)

Odhodi: Luka Guček (Černomorec), Nedim Hadžić (Velež)

Kaj pa Tabor? Kot pozitivno lahko zagotovo označimo dejstvo, da so v Sežani dodobra razgnali tujsko legijo, ki se je naselila na stadionu Rajka Štolfe in v iskanju okrepitev, ki so pripravljene sprejeti izziv finančno nestabilnega okolja, pregledujejo domače tržišče. Ker je na obzorju tudi nov vlagatelj, je prihodnost prvoligaškega nogometa v Sežani vendarle nekoliko bolj svetla, kot je bila še pred kakšnimi tremi meseci.

Ne pozabite, če Tabor izpade v drugo ligo, potem bomo zagotovo dobili kraljico neučinkovitih investicij v športno infrastrukturo. Reflektorji so namreč v drugem kakovostnem rangu prej izjema kot pravilo, župan, ki je zagotovil sredstva zanje, pa je izgubil volitve …

Prestopni rok Tabor Sežane

Prihodi: Luka Šušnjara (Koper), Sacha Marasović (Šibenik), Žan Bešir (Koper, posoja), Miha Kompan Breznik (Mura, posoja)

Odhodi: Milan Kočić (Clivense), Diego Živulić (Otelul Galati), Mory Keita (Ermonidas), Robert Čakš (Beltinci), Coba Gomes (Conquense), Tom Kljun (Lecce), Miloš Savić (Kuchl), Adrian Rener (Fužinar, posoja), Andraž Struna, Abdullah Hameed, Boucif El Afgani, Oguzhan Demirci, Stevan Nikolić (vsi prekinitev pogodbe)

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje