22638 ogledov

Luka s koši prinesel 150 tisočakov, nor večer Curryja, odločil met Jamesa

Luka Dončić Profimedia
Slovenski zvezdnik je zabeležil še svoj tretji nastop med najboljšimi.

Luka Dončić je še tretjič zapored nastopil na tekmi vseh zvezd lige NBA, prvič sicer ni zaigral v eni izmed prvih peterk, ki jih določijo glasovi navijačev, košarkarjev in novinarjev. Slednji Slovencu niso namenili niti enega glasu. Zvezdnik moštva Dallas Mavericks je bil na All-Star tekmo tako uvrščen šele kot eden izmed 14-erice košarkarjev, ki so jih določili trenerji.

Dončića je tudi letos v svojo ekipo izbral LeBron James, drugi kapetan je bil Kevin Durant, ki pa tokrat zaradi poškodbe ni mogel zaigrati. Ekipa LeBron je imela v Clevelandu precej večjo podporo gledalcev, saj sta zanjo zaigrala tudi člana domače franšize Darius Garland in Jarrett Allen, ki sta sicer zabeležila svoj prvi nastop med elito. Navijači so glasno pozdravili tudi Jamesa, ki je Clevelandu leta 2016 prinesel doslej edini naslov.

Poleg slednjega so na parket najprej stopili Nikola Jokić, Giannis Antetokounmpo, Steph Curry in DeMar DeRozan, za moštvo Durant pa so od prve minute zaigrali Joel Embiid, Trae Young, Ja Morant, Andrew Wiggins in Jayson Tatum. V prvi polovici četrtine, kjer se tradicionalno ni niti malo igralo obrambe, so bili James in kolegi korak pred tekmeci.

Do prvih menjav je prišlo po osmih minutah, a je trener Monty Williams, ki si je udeležbo na All-Star tekmi zagotovil kot trener najboljše ekipe Zahoda Phoenixa, Dončića še naprej pustil na klopi.

Luka prinesel lepo finančno pogačo

Ta je na parket stopil šele minuto in pol pred koncem četrtine pri zaostanku 41:43. A prav Slovenec je prinesel preobrat z dvema zaporednima trojkama, ki so moštvo James popeljale do 47:43.

V zadnji minuti so igralci celo poskušali zaigrati v obrambi, saj so se borili za finančno nagrado, ki jo prejme njihova dobrodelna organizacija. Ena izmed ekip namreč igra za eno, drugo moštvo za drugo humanitarno organizacijo. Luka in kolegi so prvo četrtino dobili s 47:45.

V drugih 12 minutah je slovenski zvezdnik ostal dolgo v igri, a do metov ni prihajal, zbral je le dve asistenci. Od blizu je sicer lahko spremljal šov Curryja, ki je za tri točke metal iz vseh možnih pozicij, tudi iz velike oddaljenosti od koša. Do polčasa je zvezdnik Golden Stata zadel 8 od 11 poizkusov izza črte.

V drugi četrtini je moštvo Durant sicer poskrbelo, da je 100.000 dolarjev tokrat romalo k drugi dobrodelni organiazciji. Četrtina se je končala z izidom 49:46.

Ob dolgem premoru med obema polčasoma so v Clevelandu počastili 75 košarkarjev, ki so jih uvrstili med najboljše v 75 letih NBA lige. Mimohod legend se je končal, ko je bil publiki prestavljen Michael Jordan. Med izbrance je bilo sicer uvrščenih kar 11 aktivnih košarkarjev.

Če je ob 50. obletnici lige leta 1997 bilo prisotnih 49 'največjih', manjkal je le Pete Maravich, ki je umrl devet let prej, je tokrat manjkalo že 15 legendarnih igralcev. Samo v zadnjih štirih letih so se za večno poslovili Kobe Bryant, Wes Unseld, Sam Jones, John Havlicek, Elgin Baylor, Hal Greer.

Neverjeten večer izjemnega strelca

Curry je nato tudi v tretji četrtini nadaljeval simultanko. Ostali soigralci so mu podajali, sam pa je neusmiljeno zadeval. Že sredi četrtine je prišel do rekorda All-Star tekem s 13. trojkami (13/19). Kasneje je izenačil še rekord soigralca Klayja Thompsona, ki je na eni izmed tekem redne sezone zadel 14 metov izza črte, nato pa je to znamko presegel že ob svojem 22. poizkusu (15/22).

Šestintrideset sekund pred koncem četrtine je LaMello Ball ekipo Durant sicer popeljal do dveh točk prednosti, a je Luka nato zadel za 45:45. Žoga mu je v protinapadu sicer nekoliko ušla, zato se ni odločil za zabijanje, ampak jo je od table poslal skozi obroč. 'Durantovci' so poskušali še zmagati, a so bili neuspešni. Obe dobrodelni organizaciji sta tako dobili še vsaka po 50.000 dolarjev.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Naposled tudi zares

Skupen rezultat je bil 139:138. Sledil je še zadnji del, ki se je ponovno igral še do 24 točk od rezultata vodilne ekipe po treh četrtinah, 24-ico je med kariero na svojem dresu sicer nosil Kobe Bryant. Meja doseženih točk je bila tako postavljena pri 163 točkah, prva ekipa, ki bi to cifro dosegla, bi zmagala.

Začela se je igrati obramba, prednjačil je Allen, prvič na tekmi je začelo prihajati tudi do prekrškov. Po štirih zaporednih točkah Antetokounmpa je moštvo James povedlo s 157:155. LeBron je nato blokiral met Embiida in na drugi strani zadel, za 161:155 pa je poskrbel DeRozan. Sledilo je pet točk tekmecev, z naslednjim uspešnim napadom pa bi lahko tako zmagala vsaka ekipa. Pri izidu 161:160 je moštvo James namreč potrebovalo dve točki za zmago, ekipa Durant pa tri.

Žogo je vzel LeBron in v svojem Clevelandu zadel za 163:160.

Tako je prinesel dodatnih 300 tisočakov izbrani dobrodelni organizaciji, še 200 tisočakov je prejela druga. Skupno je Kent State I Promise Scholars Program, zanj je igralo moštvo James, prejel 450 tisoč dolarjev, Greater Cleveland Food Bank pa 350.000 dolarjev.

Novi pokal 'Kobe Bryant', ki so ga podelili prvič, je za najkoristnejšega igralca tekme dobil Curry. Ta je dosegel 50 točk, dve sta mu zmanjkali do rekorda, ki ga je leta 2017 postavil Anthony Davis.

Antetokounmpo je k zmagi dodal 30 točk, James 24, Garland 13, po 10 pa Jokić in DeRozan. Luka je zbral 8 točk in tri asistence. Ob svojih treh All-Star nastopih ima zdaj povprečje 8.0 točke, 1.3 skoka in 5.0 podaje.

V moštvu Durant je 36 točk dosegel Embiid, 20 Devin Booker, 18 Ball, 17 pa Dejounte Murray.