Tujina

Evakuacije se nadaljujejo, WHO opozarja na veliko biološko tveganje

Washington/Kartum, 25. 04. 2023 06.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, K.K., M.P.
Komentarji
6

Iz Sudana, kjer od polnoči velja 72-urno premirje, se nadaljujejo evakuacije državljanov številnih tujih držav. Začetek evakuacijskih letov so napovedali v Veliki Britaniji, z evakuacijami med drugim nadaljujeta tudi Nemčija in Japonska, ki je ob tem zaprla veleposlaništvo v Kartumu. Medtem je ena od sprtih strani zasedla osrednji laboratorij za javno zdravje, v katerem so shranjeni tudi vzorci nekaterih bolezni, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija, ki je ob tem opozorila na veliko biološko tveganje.

Ameriški državni sekretar Antony Blinken je v ponedeljek zvečer sporočil, da so se v Sudanu dogovorili o tridnevni prekinitvi spopadov, ki se je začela danes ob polnoči in naj bi trajala 72 ur. Sprti strani sta že večkrat napovedali premirje, vendar ga doslej nista spoštovali.

V prestolnici Kartum so sicer dopoldan odmevali posamezni streli, vendar pa upanje, da bosta sprti strani še naprej spoštovali 72-urno prekinitev ognja, ostaja. Prekinitev ognja namreč za zdaj obe strani "na splošno spoštujeta". A stanje v Kartumu je sicer kljub temu še vedno zelo napeto.

"Prekinitev ognja ni stoodstotna. Stopnja negotovosti na ulicah je ogromna. Obkrožajo nas otroci, ki nosijo orožje, vojaki zasedajo ulice in to je za civiliste izjemno strašljivo," je za BBC dejal lokalni aktivist.

Posebno opozorilo je izdala tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), potem ko so borci ene od sprtih strani zasedli osrednji laboratorij za javno zdravje. "Zaradi tega obstaja veliko biološko tveganje," je po poročanju NDTV dejal Nima Saeed Abid, predstavnik WHO v Sudanu.

Kot je opozoril WHO, so v laboratoriju, ki so ga zasedli borci, shranjeni tudi vzorci nekaterih bolezni. Med njimi tudi vzorci otroške paralize in ošpic. S tem pa so bo besedah WHO ustvarili "izjemno, izjemno nevarno situacijo".

Evakuacije se nadaljujejo

Japonska je ponoči iz Sudana evakuirala 45 svojih državljanov in njihovih zakonskih partnerjev, je danes sporočil japonski premier Fumio Kishida. "Z letalom japonske vojske je z vzhoda države v sosednji Džibuti odpotovalo 45 ljudi," je dejal.

Povedal je še, da je v zadnjih dneh iz Sudana ob pomoči Francije in mednarodnih organizacij odšlo še več japonskih državljanov. Japonski zunanji minister Yoshimasa Hayashi je ob tem sporočil, da so japonsko veleposlaništvo v Sudanu po evakuaciji večine osebja začasno zaprli, v Džibutiju pa so vzpostavili urad za pomoč tistim, ki še ostajajo v državi.

Britanske zračne sile (RAF) se prav tako pripravljajo na obsežno evakuacijo državljanov Združenega kraljestva iz Sudana, je danes sporočil britanski premier Rishi Sunak. Zunanji minister James Cleverly je napovedal začetek operacije, potem ko se je britanska vlada znašla pod pritiskom, da bi 2000 svojim državljanom, ki so zaprosili za evakuacijo iz Sudana, pomagala pobegniti pred srditimi spopadi.

Z letališča zunaj prestolnice Kartum bodo z letali RAF lahko odleteli imetniki britanskih potnih listov, vendar le ob predhodnem dogovoru, pri čemer bodo imeli prednost najranljivejši, so sporočili z Londona. Ob tem opozarjajo, da se situacija "ob nestabilnem premirju" lahko hitro spremeni.

Evakuacija državljanov Jordanije iz Sudana
Evakuacija državljanov Jordanije iz Sudana FOTO: AP

Nemške oborožene sile pa so danes iz Sudana odpeljale še približno 100 ljudi. Šlo je za že peti nemški vojaški transport od začetka spopadov v Sudanu. Skupno število ljudi, ki jih je evakuiral Bundeswehr, se je tako povečalo na približno 500, poleg Nemcev so bili med njimi tudi državljani drugih držav.

Tudi Francija je iz Sudana doslej evakuirala več kot 500 ljudi, od tega 209 francoskih državljanov, je danes sporočil predsednik Emmanuel Macron. Ob tem je zunanje ministrstvo v Parizu v ponedeljek prav tako oznanilo, da bo francosko veleposlaništvo v Kartumu "do nadaljnjega" zaprto.

V Sudanu so po navedbah zunanjega ministrstva tudi tri slovenske družine, ena v prestolnici Kartum, dve pa v pristaniškem kraju Port Sudan na severovzhodu države. Ministrstvo jim je svetovalo, naj bodo v varnih prostorih in naj jih ne zapuščajo. Družino, ki je v Kartumu, naj bi po navedbah ministrstva vključili v evakuacijo, ko bo to varno. 

Sudan zapustilo že več kot 4000 ljudi

Številne evropske in afriške države so prav tako evakuirale svoje diplomate in več tisoč državljanov. Skupno je sicer v okviru več evakuacijskih operacij pod okriljem različnih držav doslej Sudan zapustilo več kot 4000 ljudi. Predvsem je šlo za osebje tujih veleposlaništev in državljane evropskih, afriških in azijskih držav, milijoni Sudancev pa ostajajo ujeti v svoji državi.

Milijoni Sudancev medtem ostajajo ujeti v svoji nemirni državi. Združeni narodi so sporočili, da bi lahko iz Sudana v sosednja Južni Sudan in Čad pobegnilo do 270.000 ljudi.

Laura Lo Castro, predstavnica agencije ZN za begunce v Čadu, je povedala, da je v državo doslej že prispelo približno 20.000 ljudi, in dodala, da agencija "v najslabšem primeru" pričakuje do 100.000 beguncev. Njena kolegica v Južnem Sudanu Marie-Helene Verney je dejala, da je najverjetnejši scenarij, da se bo 125.000 beguncev iz Južnega Sudana vrnilo v svojo državo, ob tem pa pričakujejo še okrog 45.000 drugih beguncev.

Spopadi v Sudanu so po večtedenskem sporu med poveljnikom sudanske vojske Abdelom Fatahom al Burhanom in njegovim namestnikom Mohamedom Hamdanom Dagalom, ki poveljuje paravojaškim silam RSF, izbruhnili pred 10 dnevi. V njih je po podatkih ZN doslej umrlo najmanj 420 ljudi, še okoli 3700 pa je bilo ranjenih.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Čarodejan
25. 04. 2023 18.04
-1
Že vidim val Sudancev, samih moških med 18 in 40. Na Viču pri Dolgem mostu si oglejte, kako zgleda že sedaj.
Letnik 1964
25. 04. 2023 15.44
+1
če bi bil interes bi že odstranili ob poveljnika
periot22
25. 04. 2023 14.29
+3
Zakaj domov ostanite tam kjer ste tudi v slabem!!!!!!!!
123soba
25. 04. 2023 10.49
+9
Evropa vabi. Šengenska meja je odprta. Čez 50 let bo namesto eu in sedanjih strokovnjakov velika afroazija...
Delavec_Slo
25. 04. 2023 10.25
+6
Ja in, a bomo spet zbirali za afriko!
Srečko
25. 04. 2023 09.25
+5
S falconam naj jih grejo iskat...