Drugi športi

Znana je trasa 109. izvedbe Toura

Pariz, 14. 10. 2021 13.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Matic Flajšman, STA
Komentarji
1

Organizatorji dirke po Franciji so danes predstavili traso 109. izvedbe Toura, na katerem bo zmago branil Slovenec Tadej Pogačar, glavni tekmec dvakratnega zmagovalca pa bo njegov rojak Primož Roglič. Oba na poti do morebitne slave čaka precej izzivov, med drugimi znova tudi vzpon na Alpe d'Huez in granitne kocke v okolici Arenberga.

Skupaj bo ob dveh vožnjah na čas v prvi in predzadnji etapi na sporedu še šest gorskih, sedem razgibanih in šest ravninskih etap.

Dirka se bo s 13 km dolgo vožnjo na čas 1. julija prihodnje leto začela v Københavnu na Danskem in končala s tradicionalnim sprinterskim obračunom na Elizejskih poljanah v Parizu 24. julija.

Vmes tekmovalce čakajo številni izzivi, denimo granitne kocke na "peklenskem" severu Francije ter pot čez Alpe in Pireneje do francoske prestolnice v skupni dolžini 3328 km.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Na današnji predstavitvi pred 10.000 prisotnimi gledalci v Kongresni palači v Parizu je sodeloval tudi Tadej Pogačar kot dvakratni zaporedni zmagovalec Toura v letih 2020 in 2021.

Tadej Pogačar na predstavitvi trase 109. Toura.
Tadej Pogačar na predstavitvi trase 109. Toura. FOTO: AP

V lanski sezoni je 23-letni slovenski kolesar z vzponom na La Planche des Belles Filles tlakoval pot do prve skupne zmage po sijajni predstavi v vožnji na čas, prihodnje leto pa ga v sedmi etapi čaka še daljši, sedem kilometrov dolg ciljni vzpon s skoraj 9-odstotnim povprečnim naklonom in zaključnim makadamskim odsekom.

Še pred tem bodo kolesarji prve tri dni Toura prekolesarili po Danski. Po uvodnem kronometru po danski prestolnici bosta sledili še dve ravninski etapi. Po prostem dnevu in prihodu v Francijo sledi razgibana četrta etapa od Dunkerqua do Calaisa, v peti etapi pa še spopad z delom "severnega pekla".

Enajst odsekov v skupni dolžini 19,4 km bo potekalo po slovitih granitnih kockah v okolici Arenberga, kjer se vsako sezono "lomi" dirka Pariz–Roubaix.

Drugi konec tedna bodo sledili obisk Švice in nekaj zahtevnih etap v Alpah. Med drugim najboljše čaka spopad na najvišji točki Toura 2022, vzpon na prelaz Granon (2413 m), kjer bo tudi cilj 11. etape, dan zatem pa bo karavana po štirih letih na dan Bastilje (14. julija) obiskala še zlovešči Alpe d'Huez in njegovih 21 serpentin.

Sledijo tranzicijske etape po Centralnem masivu, vključno z etapo do Carcassonna, kjer je Britanec Mark Cavendish letos s 34. etapno zmago izenačil rekord slovitega Belgijca Eddyja Merckxa. Sledi prihod v Pireneje, kjer že utegne pasti odločitev o skupnem zmagovalcu.

Julian Alaphilippe, Tadej Pogačar in Mark Cavendish spremljajo predstavitev trase 109. Toura
Julian Alaphilippe, Tadej Pogačar in Mark Cavendish spremljajo predstavitev trase 109. Toura FOTO: AP

V zadnjem tednu bosta namreč cilja tudi na Peyragudesu in Hautacamu, pred koncem dirke v Parizu pa, kot je v zadnjih letih postalo tradicionalno, sledi  na predzadnji dan Toura še zahteven 40 km dolg kronometer od Lacapelle-Marivala do Rocamadourja. Zadnji del trase je peklenski, tudi s krajšim vzponom, kar bo zahtevalo dobro razporeditev moči v "uri resnice".

V njej sta se tako Pogačar kot Primož Roglič na največjih dirkah večkrat izkazala, v njunih zadnjih dveh obračunih v boju z uro na Touru pa je bil boljši Pogačar.

Kdo bo dobil 109. različico Toura, bo jasno 24. julija na Elizejskih poljanah, glede na prikazano v zadnjih treh sezonah pa bi bilo presenečenje, če ob odsotnosti nepredvidenih dogodkov na stopničkah ne bi bilo vsaj enega Slovenca.

Tadej Pogačar in Primož Roglič
Tadej Pogačar in Primož Roglič FOTO: AP

Od leta 2022 bo po 13 letih vnovič na sporedu tudi ženski Tour, ki je prvič potekal leta 1984. Tokratna izvedba pod vodstvom organizacije ASO, ki že vrsto let bdi nad moško preizkušnjo, se bo z etapo na Elizejskih poljanah v Parizu začela 24. julija, na poti do vrha na La Planche des Belles Filles pa bo skupaj obsegala osem etap, od tega dve gorski in dve razgibani etapi, v skupni dolžini 1029 km.

* Etape 109. dirke po Franciji:

1. etapa:  København–Koebenhavn, 13 km****

2. etapa:  Roskilde–Nyborg, 199 km*

3. etapa:  Vejle–Soenderborg, 182 km*

             prost dan

4. etapa:  Dunkerque–Calais, 172 km**

5. etapa:  Lille–Arenberg, 155 km**

6. etapa:  Binche–Longivy, 220 km**

7. etapa:  Tomblaine–La Super Planche des Belles Filles, 176 km***

8. etapa:  Dole–Lozana, 184 km**

9. etapa:  Aigle–Chatel, 183 km***

              prost dan

10. etapa:  Morzine–Megeve, 148 km**

11. etapa:  Albertville–Col du Granon, 149 km***

12. etapa:  Briancon–Alpe d'Huez, 166 km***

13. etapa:  Bourg d'Oisans–St. Etienne, 193 km*

14. etapa:  St. Etienne–Mende, 195 km**

15. etapa:  Rodez –Carcassonne, 200 km*

              prost dan

16. etapa:  Carcassonne–Foix, 179 km**

17. etapa:  Saint-Gaudens–Peyragudes, 130 km***

18. etapa:  Lourdes–Hautacam, 143 km***

19. etapa:  Castelnau-Magnoac–Cahors, 189 km*

20. etapa:  Lacapelle-Marival–Rocamadour, 40 km****

21. etapa:  Zoo de Thoiry–Pariz, 112 km*

**** kronometer

*** gorska etapa

 ** razgibana etapa

  * ravninska etapa

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Zeljenski
14. 10. 2021 16.46
+3
Komaj čakam,upam da nobenega od naših ne doleti poškodba.