Ukrajina

Uničen zadnji most do Severodonecka, možna evakuacija civilistov

Kijev, 14. 06. 2022 07.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
M.R., Mirko Vorkapić
Komentarji
3

Severodoneck, regija na vzhodu Ukrajine, je odrezana od preostalega dela države, so potrdile oblasti v Kijevu. Ljudje, ki so še ostali tam, živijo v izredno težkih razmerah, saj je dostava zalog hrane in drugih nujnih potrebščin ter evakuacija civilistov trenutno nemogoča, opozarjajo. Okoli 500 civilistov, med njimi naj bi bilo 40 otrok, se pred bombardiranjem in streli skriva v tamkajšnji kemični tovarni, kjer pa zaklonišča niso tako stabilna, kot so v mariupolski jeklarni Azovstal. Ruska in Ukrajinska stran naj bi se sicer dogovorili za evakuacijo civilistov in začasno prekinitev ognja.

Kot je sporočil guverner regije Sergej Hajdaj, so vsi trije mostovi, ki vodijo do ukrajinskega mesta Severodoneck, uničeni. "Mesto je dejansko odrezano, dostava zalog in evakuacija civilistov pa sta v tem trenutku nemogoča," je opozoril. Kasneje sta se ukrajinska in ruska stran dogovorili za prekinitev spopadov v sredo med 8. in 20. uro, med katero bi lahko evakuirali civiliste z območja spopadov. Vendar je Rusija naknadno sporočila, da bo evakuacija možna le v severni smeri, ki torej vodi na ozemlje pod nadzorom separatističnih oblasti in ruske vojske. Kot razlog so navedli omenjeno uničenje mostov, ki vodijo na teritorij pod nadzorom Kijeva.

Ukrajinske vojake v Severodonecku so pozvali k predaji. Ti so odgovorili, da tega ne bodo storili.
Ukrajinske vojake v Severodonecku so pozvali k predaji. Ti so odgovorili, da tega ne bodo storili. FOTO: AP

Ukrajinski vojaki, ki ostajajo v mestu, se morajo "predati ali umreti", je medtem dejal vojaški predstavnik proruske samooklicane Ljudske republike Doneck Eduard Basurin. A ukrajinske sile se ne nameravajo predati, piše BBC. Svetovalec ukrajinskega obrambnega ministra je ob tem sicer dejal, da bi bile ukrajinske enote, ki branijo Severodoneck, učinkovitejše, če bi bilo orožje z Zahoda dobavljeno prej. "Zdaj pa čete branijo mesto, kakor vedo in znajo," je dejal Jurij Sak.

V zadnjih tednih so se zahodne države zavezale, da bodo Kijevu poslale orožje daljšega dosega, v Sloveniji pa se te dni vrstijo pozivi, naj orožja tja več ne pošiljamo, pač pa naj Rusijo in Ukrajino bolj intenzivno začnemo pozivati k mirovnim pogajanjem.

Ljudje, ki so ostali v Severodonecku, pa medtem živijo v izredno težkih razmerah, saj je mesto pod nenehnim obstreljevanjem. V kemični tovarni Azot naj bi se skrivalo približno 500 civilistov, med njimi okoli 40 otrok. 

Da ruske sile nadzorujejo več kot 70 odstotkov mesta Severodoneck, z zavzetjem upravnega dela mesta pa so skoraj v celoti prevzeli nadzor nad regijo Lugansk, je že včeraj Hajdaj.

Načelnik ukrajinske policije je medtem opozoril, da je bilo med rusko invazijo ubitih več kot 12.000 civilistov. 

"S pomočjo podpredsednice vlade Irine Vereščuk poskušamo doseči dogovor o evakuacijskem koridorju," je dejal Hajdaj. Hkrati je opozoril, da protibombna zaklonišča v kemični tovarni v Severodonecku niso tako stabilna kot tista v jeklarni Azovstal v mestu Mariupol.

Tudi predstavniki proruskih separatistov so sporočili, da potekajo pogajanja o evakuaciji civilistov z območja kemične tovarne. Po njihovih podatkih je tam ujetih tudi med 300 in 400 ukrajinskih vojakov, kar je Hajdaj večkrat zanikal.

Ukrajina medtem zahodne zaveznike poziva k večjim pošiljkam orožja, predvsem streliva, ki ga v neenakem topniškem obstreljevanju močno primanjkuje. Po navedbah BBC, Ukrajina dnevno izstreli okrog 5000 granat, medtem ko je ruska ognjena moč približno 12-krat večja. Vojaški analitiki poudarjajo, da se v zadnjih tednih v Donbasu in harkovski regiji odvija 'topniška vojna', v kateri ima Rusija veliko premoč, ukrajinska stran pa se sooča z velikim številom žrtev. 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3