V TRETJEM BIOLOŠKEM VEČERU O INTERAKCIJAH MED PROSTOŽIVEČIMI MAČKAMI: Od risov v Sloveniji do leopardov v Afriki

Koper

Tretje letošnje predavanje v ciklu Famnitovih Bioloških večerov 2021/22 bo potekalo v sredo, 15. decembra, ob 19.00. Predavanje z naslovom 'Interakcije med prostoživečimi mačkami: od risov v Sloveniji do leopardov v Afriki' bo izvedel doc. dr. Miha Krofel iz Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani preko aplikacije ZOOM.

Doc. dr. Miha Krofel je zaposlen kot znanstveni sodelavec na Oddelku za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani. Deluje tudi kot gostujoči raziskovalec na nemškem inštitutu IZW, gostujoči predavatelj na Univerzi na Primorskem ter strokovnjak za velike zveri pri IUCN SSC (Cat Specialist Group in Large Carnivore Initiative for Europe). Pri svojem delu se posveča predvsem terenskim raziskavam na zvereh v Evropi, Aziji in Afriki, v manjšem obsegu pa sodeluje tudi pri raziskavah na parkljarjih, pticah ter plazilcih. Zanimajo ga predvsem raziskovalna vprašanja povezana z vlogo, ki jo plenilci opravljajo v ekosistemu ter kako nanje vplivamo ljudje. Je avtor preko 100 znanstvenih člankov in 18 knjig oziroma knjižnih poglavji, rezultate svojih raziskav pa redno predstavlja širši javnosti v obliki poljudnih člankov, predavanj in dokumentarnih oddaj.

Prostoživeče mačke, kot so ris, leopard in tiger, že od nekdaj burijo človeško domišljijo, obenem pa opravljajo pomembno ekološko vlogo v naravi. Vendar odnosi med različnimi vrstami mačk ostajajo slabo raziskani, čeprav so ti odnosi pogosto glavni dejavnik, ki določa razširjenost vrste, njeno številčnost in vlogo. Tekom predavanja boste obiskali afriške savane, kjer si prostor delita leopard in gepard, azijska višavja, kjer v gorskih prostranstvih sobivata snežni leopard in manul, tropske otoke, kjer tiger kraljuje med petimi različnimi vrstami mačk ter slovenske gozdove, kjer lahko srečamo evrazijskega risa in divjo mačko. Spoznali boste njihova življenja v raznolikih ekosistemih ter najnovejša odkritja raziskovalnega projekta InterMuc, ki želi odgovoriti na vrsto odprtih vprašanj, povezanih s sobivanjem različnih vrst mačk, njihovemu medsebojnemu komuniciranju ter njihovem ohranjanju pod vedno večjim pritiskom človeštva.

Predavanje bo izvedeno v sklopu projekta Engreen - Krepitev zelene infrastrukture v čezmejni kulturni krajini IT-SI, potekalo pa bo simultano v slovenskem in italijanskem jeziku.

Celoten program letošnjih bioloških večerov z zoom povezavo je dostopen tukaj.

Če ste drugo predavanje z naslovom 'Sem šel na figov drev, jabelka sem dol klatil, hruške so same padale': ekonomska, simbolna in intrinzična vrednost rastlin v slovenskih ljudskih pesmih' zamudili, si ga zdaj lahko ogledate tukaj.