Svetu več športa za vse

Nekako v senci motoristov na legendarnih motociklih Harley Davidson so prejšnji teden v Portorožu pripravili petdnevni svetovni kongres svetovne organizacije za množični šport TAFISA, na katerem je sodelovalo več kot 300 delegatov iz 50 držav. Slovenija s Portorožem je bila prava svetovna prestolnica športa za vse.

V škuljanju se je priložnostno pomerila pisana mednarodna 
množica.
V škuljanju se je priložnostno pomerila pisana mednarodna množica. 

PORTOROŽ > 27. kongres TAFISA z geslom Šport za vse je gostil Olimpijski komite Slovenije-Združenje športnih zvez v sodelovanju s Športno unijo Slovenije. TAFISA je sicer svetovna organizacija za množični šport, ki je bila ustanovljena leta 1991 v Bordeauxu, zdaj ima sedež v Frankfurtu. Združuje več kot 360 organizacij iz 170 držav z različnih področij množičnega športa, katerih cilj je promocija zdravega načina življenja s športom za kakovostno življenje in prek tega za boljši svet.

Častni pokrovitelj dogodka je bil slovenski predsednik Borut Pahor, ki je v predsedniški palači v Ljubljani sprejel najvišje predstavnike te svetovne organizacije in množico otrok. Njen predsednik prof. dr. Ju Ho Chang mu je ob tej priložnosti izročil najvišje priznanje TAFIS za njegov “pomembni in dolgoročni prispevek na področju mednarodnega športa in telesne dejavnosti za vse.” Pahor je goste spomnil: “Prihajate v pravo državo, ki kot edina v Evropi časti šport z državnim praznikom.” V Portorožu pa so udeležence med drugimi pozdravili župan Občine Piran Đenio Zadković, generalni sekretar TAFISA Wolfgang Baumann in prvi podpredsednik Olimpijskega komiteja Slovenije-Združenja športnih zvez ter predsednik organizacijskega odbora kongresa Janez Sodržnik. Zadnji je kot glavni strateški cilj razvoja športnih organizacij poudaril vzpostavljanje takšnega organizacijskega okolja, ki bo omogočalo in spodbujalo večanje števila organizacij, vključenih v programe športa za vse in izboljšanje razmer zanje na lokalnih, nacionalnih in mednarodnih ravneh. K temu tudi olimpijske komiteje zavezuje deklaracija, sprejeta na kongresu.

Kongres je spremljala vrsta športnih, družabnih in zabavnih dogodkov. K temu so svoje pridali nastopi otrok in predstavniki društev, ki negujejo stare primorske športne igre. Na Tartinijevem trgu v Piranu so svojo igro delegatom kongresa in številnim mimoidočim predstavljali istrski igralci pandola. Tam je stala tudi stojnica Športnega društva Škulja Vogrsko, od katere so se škuljači in številni radovedneži preselili na zelenico pri cerkvi sv. Jurija. V metanju kamnitih škulj k balinu se je preizkusila tudi pisana mednarodna druščina, celo Tajci in par iz Irana. Predsednik amaterske balinarske zveze Giorgio R. Barone iz Genove je ves navdušen v škuljanju zaznal šport, ki naj bi ga vključili v “njegovo” panogo.

Kongres je v občini Piran pustil zanimivo zapuščino. Na igrišču osnovne šole v Sečovljah so postavili jekleni poligon za vadbo na prostem, na Belem križu pa so v znak prijateljstva zasadili zasadili 27 dreves lipe.


Najbolj brano