Naj bo na šolskih krožnikih zdrava, raznovrstna hrana

6.4.2022 | 10:30

Naj bo na šolskih krožnikih zdrava, raznovrstna hrana

Zagotavljanje zadostnih količin trajnostno pridelane in cenovno dostopne hrane je pomemben cilj vsake odgovorne družbe, saj je hrana temeljna življenjska dobrina. Ta cilj s pomočjo lokalnih pridelovalcev in predelovalcev hrane v naši občini dobro dosegamo, v prihodnje pa ga želimo še okrepiti z vključevanjem dodatnih količin in še večje raznovrstnosti ponudbe.

S ciljem seznanitve o zakonodajnih novostih ter priložnostih za dosedanje in potencialne nove deležnike je Občina Sevnica organizirala javni posvet z naslovom Krepimo verigo dobave lokalne hrane v javne zavode.

Na temelju skoraj desetletnih prizadevanj je Občina Sevnica pri krajšanju prehranskih verig in spodbujanju samooskrbe kot aktivni strokovni povezovalec ponudnikov lokalno pridelane hrane in javnih zavodov, katerih ustanoviteljica je, uspešna. V vseh teh letih so namreč vsi javni zavodi s strokovno pomočjo občine v celoti koristili 20 % možnost izločitve posameznih sklopov živil in jih dobavljali od lokalnih pridelovalcev. Za uspeh so ključna prizadevanja vseh pridelovalcev: da s svojim izvirnim delom ustvarjanja hrane nudijo vir za sklenitev te trajnostne verige. Ker pa je z novim letom začela veljati novela Zakona o javnem naročanju, se bo lokalna oskrba lahko še povečala. Med izjemami, za katere ni potrebno izvesti postopka javnega naročanja, so tudi naročila živil za javne zavode, ki na letnem nivoju ne presegajo zneska 215 tisoč evrov.

Naj bo na šolskih krožnikih zdrava, raznovrstna hrana

V občini Sevnica se bo te izjeme lahko posluževala večina javnih zavodov. V poletnih mesecih bodo na ta način izvedena javna naročila za OŠ Boštanj, OŠ Krmelj, OŠ Milana Majcna Šentjanž in OŠ Tržišče. Občina Sevnica si želi, da bi se v lokalno dobavo vključilo še več lokalnih dobaviteljev, tako v smislu količine živil kot tudi dodatne nove ponudbe živil, predvsem iz naslednjih sklopov: vse vrste sadje in zelenjave, meso in mesni izdelki, mleko in mlečni izdelki, kruh in pekovski izdelki, perutnina, moke in žita, več eko izdelkov, več izdelkov z znaki kakovosti.

Kot je izpostavil sklicatelj posveta, župan Srečko Ocvirk, se vse večji poudarek namenja pomenu lastnih resursov, pomembno pa je tudi sledenje trendom in vključevanje sodobnih pristopov. Na temeljih dosedanje dobre prakse so nadaljnji cilji vse višja kakovost hrane, krepitev trženja na kmetijah, hkrati pa tudi usposabljanje za trženje tudi po drugih poteh. Vse to ima izjemno pomembne učinke na lokalno gospodarstvo in tudi na zdravje ljudi.

Naj bo na šolskih krožnikih zdrava, raznovrstna hrana

O novostih javnega naročanja dobave hrane je podrobneje spregovorila Mateja Cvetkovič, višja svetovalka za javna naročila na Občini Sevnica. Vodja oddelka za gospodarske dejavnosti Vlasta Kuzmički je v nadaljevanju predstavila širša prizadevanja za trajnostno rast občine, predvsem v povezavi z lokalno pridelano hrano in tudi turizmom kot vse bolj pomembno gospodarsko panogo. Sevnica krepi kolektivno blagovno znamko Sevnica Premium in se od lanskega leta ponaša s prestižnim zlatim znakom Slovenija Green Destination. Elena Zaman Šatej, vodja sevniške izpostave Kmetijsko-gozdarskega zavoda Novo mesto, pa je predstavila spodbude kmetom, namenjene povečanju kapacitet in raznovrstnosti pridelkov.

Predstavitev dosedanje prakse ter poziv kmetom k še dodatni dobavi sta skozi svoje izkušnje ubesedili ravnateljica OŠ Krmelj Gusta Mirt in vodja prehrane na tej šoli Barbara Bec Bekrić. Sledile pa so še predstavitve dobrih praks dobave v šole s strani Kmetije Janežič, Kmetije Zakrajšek, Ribogojstva Goričar in Kmetije Kranjc. Med gosti dogodka je bil tudi direktor Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije Janez Pirc, ki je Občini Sevnica čestital za zelo zgledno delo na področju krepitve lokalne samooskrbe.

Občina Sevnica

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava