Slovenija

Klakočar Zupančičeva: (ne)preverjanje prisotnosti v DZ je neetično

Ljubljana, 21. 07. 2022 15.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Urška Bitenc
Komentarji
146

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je na komisijo za poslovnik naslovila več vprašanj za tolmačenje poslovnika glede prisotnosti poslancev na sejah in glasovanjih. Zapisala je, da je trenutna praksa glede preverjanja prisotnosti pravno napačna in neetična. Prisotnosti poslancev na sejah se namreč praviloma ni posebej preverjalo, za sankcioniranje neopravičenih odsotnosti na sejah z glasovanjem pa imajo poslanci tri varovala.

Neudeležbe poslancev na sejah so različne, poslovnik namreč razlikuje med udeležbo poslancev na sejah državnega zbora in med navzočnostjo poslancev pri odločanju na seji oziroma glasovanjem. Tudi posledice neudeležbe bi morale biti različne, a se tudi teh ni upoštevalo oziroma se jih je razlagalo v korist poslancev.

Državni zbor
Državni zbor FOTO: POP TV

Predsednica DZ je poslance razburila prav s tem, ko je povedala, kdo izmed odsotnih poslancev se ni opravičil. Za tem je opravila posvet z vodji poslanskih skupin, pri čemer so sklenili, da bo člene poslovnika tolmačila komisija DZ za poslovnik.

Če se poslanec ne udeleži seje ter se za svojo neudeležbo vsaj en dan prej ne opraviči, mu po pravilniku ne pripadajo plača, regres za hrano med delom in povračilo stroškov na delo in z dela. A kaj, ko trenutna praksa državnega zbora za navzočnost poslancev pri preverjanju z glasovanjem določa preverjanje prisotnosti šele pri tretjem glasovanju, pa še to samo, če DZ ni sklepčen, torej je prisotna manj kot polovica poslancev. Prisotnosti na sejah se praviloma sploh ni preverjalo, je zapisano v dokumentu, ki smo ga neuradno pridobili v uredništvu 24ur.com.

Do tretjega glasovanja na sejah pride le, če seja na prvem ni sklepčna, in se zato razpiše drugo glasovanje, ki se opravi takoj po prvem. Če tudi takrat seja ni sklepčna, se 10 minut za tem izvede še tretje glasovanje. Če tudi takrat zbor ni sklepčen, predsedujoči sejo prekine in določi, kdaj se bo nadaljevala. 

Odsotnosti se praviloma ni preverjalo

Ker se neupravičene prisotnosti ni preverjalo, bi lahko to pomenilo, da so plačilo za delo, nadomestilo za prevoz in regres za hrano dobili tudi poslanci, ki jih v službi sploh ni bilo in se za izostanek niso opravičili oziroma so brez tega denarja ostali le v primeru, da tudi tretje glasovanje ni bilo sklepčno. Da je poslanec ostal brez 'dnevnice', je pred seboj tako imel tri varovala, in sicer: opravičeno odsotnost, tretje glasovanje in nesklepčnost državnega zbora tudi na tretjem glasovanju. 

Urška Klakočar Zupančič
Urška Klakočar Zupančič FOTO: Bobo

"V praksi to dejansko pomeni, da se poslancu ni treba opravičiti in mu ni treba prisostvovati na seji državnega zbora, če se na seji ne bo odločalo. Če se bo na njej odločalo, pa ga dodatno varuje domneva, da bo na seji prisotnih dovolj drugih poslancev, da bo državni zbor sklepčen in bi lahko odločal," je zapisala predsednica DZ. Zaradi varoval se po mnenju Klakočarjeve ne izpolnjuje namena 97. člena poslovnika, kjer je zapisano, da se neopravičeno odsotnemu poslancu sankcija izreče ne glede na to, ali se je na seji glasovalo ali ne, kolikokrat se na seji glasuje in ali je državni zbor sklepčen. 

"Taka praksa je ne samo nepravilna, saj je v nasprotju z določili poslovnika in ne sledi njegovemu namenu, ampak tudi zelo negativno vpliva na ugled državnega zbora," je še omenila v dokumentu in dodala, da je taka argumentacija pravno zgrešena, nemoralna, neetična in spodbuja neopravičene odsotnosti.

Kaj pa javno obveščanje DZ o neopravičenih izostankih?

 Ali je Klakočarjeva storila prav, ko je DZ med sejo konec junija obvestila, kdo od poslancev se ji za odsotnost ni opravičil? Tudi to vprašanje je predsednica Klakočar Zupančičeva naslovila na komisijo. 

V prošnji za tolmačenje je tudi zapisala, da se je sicer na sejah redno izvajala praksa, da predsednik navzoče obvesti o tem, kdo je opravičeno odsoten, nikoli prej pa se ni navajalo poslancev, ki so na seji tudi manjkali, vendar svoje odsotnosti niso opravičili. Po poslovniku za beleženje prisotnosti oziroma odsotnosti poslanca ni pomembno, če je bil državni zbor na tretjem glasovanju sklepčen ali ne, je zapisala Klakočarjeva. 

Državni zbor
Državni zbor FOTO: Bobo

Poslovnik v osmem poglavju niti ne postavlja pogojev o številu morebitnih glasovanj. V skladu s tem jo zanima, če udeležba poslanca na sejah pomeni isto kot navzočnost poslanca na glasovanju, in če ali je bila potem dosedanja praksa sankcioniranja pravilna? 

Od komisije zahteva, naj ji, v kolikor njena praksa o javnem obveščanju o neopravičenih odsotnostih ni pravilna, posreduje oziroma navede ustrezno pravno podlago, na kateri ta odločitev temelji. V poslovniku namreč nikjer ni navedeno, da je bilo njeno poimenovanje neupravičeno odsotnih poslancev nepravilno. Če pravna podlaga ne obstaja, se predsednici zdi nedopustno, da se predsedujočega na ta način omeji, saj se ga s tem "poniža na raven poslovniškega trobila, ki za vodenje seje pravzaprav nima nobenega pravega pooblastila".

Če katera koli druga pravila ali kateri koli drug nižji pravni akt od poslovnika dovoljuje takšno prakso, se ga mora po mnenju Klakočarjeve uskladiti s poslovniškimi določbami, saj je nepraven, neetičen in nepravičen. V primeru pritrdilnega odgovora je torej predsednica v prošnji še enkrat zapisala, da je taka praksa v nasprotju z določili poslovnika in ne sledi njegovemu namenu, hkrati pa tudi zelo negativno vpliva na ugled državnega zbora. 

Nekateri poslanci nad novo prakso predsednice niso bili navdušeni in so dali pobudo, naj predsednica državnega zbora ne spreminja prakse. Navedeni poslanci so predsednici očitali kršitev poslovnika. 

Kakšna je prisotnost poslancev?

Prisotnost poslancev na sejah in glasovanjih redno merijo z orodjem za analizo in vizualizacijo parlamentarnih glasovanj, transkriptov in zakonskih predlogov v Državnem zboru Republike Slovenije Parlametrom.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Iz zadnjih podatkov na spletni strani Parlametra je razvidno, da so na glasovanjih skoraj vedno v celoti prisotne stranke Svoboda, SD in Levica, 77-odstotno udeležbo imajo v stranki SDS, 69-odstotno udeležbo ima stranka NSi, najmanjšo udeležbo, in sicer 61-odstotno, imata predstavnika italijanske in madžarske manjšine. 

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (146)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

AZ64
02. 08. 2022 19.47
+1
Kloakočarjeva naj se preveri če je opravilno sposobna! Glede na njeno obnašanje ni!!!!
zibertmi
22. 07. 2022 11.22
+4
dejstvo je ,da delavcu ne pripada nič ,za neupravičeno odsotnost pa še kazen.ker je tudi za poslance to zapisano v zakoniku,bi moralo veljat za vse v tej državi,kot tudi to,da se neizkoriščen dopust poplača,tega v gospodarstvu ni.še več delodajalec s polovico tvojega dopusta praktično lahko razpolaga sam preko kolektivnih dopustov.nekateri so baje skupaj odsotni tudi 80% mandata,imamo rekorderja ,ki je tam,pa ni edini ,že 30 let.
proofreader
22. 07. 2022 08.18
-6
Jonas je že povedal, zakaj je šprical?
jodr
21. 07. 2022 21.59
-8
Ko se Urška na ogled postavi....
AZ64
21. 07. 2022 21.55
+6
Neetično je dobiti plačano neupravičeno odsotnost!!!
Zelenadezela
21. 07. 2022 21.30
+11
Torej če njim v službi domovine ki koristi vsem državljanom ni potrebno niti priti niti opravičiti zaostanka zakaj je to potrebno navadnim smrtnikom... ajaaa zato ker hitro zgubiš službo pa se plačajo te ne ann... torej so poslanci spet samo ena drugačna sorta ljudi... od varovanj placenaga telefona stroškov hrane odlične plače v najvišjem razredu pa se prisoten ni potrebno biti v službi.... in ko se želi to spremeniti se pritožujejo vsi čez... no se vidi kako so zadnjih 30let delali za dobro Slovenije ali za svojo rit...čimmanj delat za čimveč ugodnosti... OBVEZNO Z ZAKONOM SPREMENIT DA MORA BITI OBVEZNO PRISOTEN ALI SE MU ENOSTAVNO TRGAJO DNEVNICE MALICE IN VSE OSTALE UGODNOSTI POSLANCA...to je že res delanje norca iz vseh nas ki moramo redno v službo hodit in se to komaj kaj zaslužiti kaj šele kakšen kredit ipd...
FlatyEric
21. 07. 2022 21.26
-4
Kaj ta je prizadeta? Ona jih je preverjala, zdaj pa govori, da je to neetično. Tej se kar precej koles v glavi kontra vrti.
Balki36
21. 07. 2022 21.38
+5
Malek
21. 07. 2022 21.46
+7
Ce zna clovek brati, se ne pomeni da je pismen. Mora se razumeti, kaj pise. Ti si ocitno nepismen ali pa butast.
Balki36
21. 07. 2022 21.20
+12
Čisto prav ma....na sihtu je treba bit drugače maš plavega....pa to
Balki36
21. 07. 2022 21.21
+10
Trije plavi.....👋👋👋👋.....pa adijo....pa to
SkeptikPrepričancev
21. 07. 2022 21.16
+12
Absolutno se strinjam, to je ena izmed temeljnih dolžnosti poslancev. Noben od nas si ne more privoščiti, da bi bili kar tako malo odsotni od našega dela brez utemeljenega razloga. Kar tako naprej, mi državljani pa moramo poskrbeti, da se bo to začelo upoštevati (pa ni važno, katera stranka je na oblasti... take stvari so univerzalne).
Uporabnik1888402
21. 07. 2022 20.55
+2
Zakaj pa potem vsi hocejo tak siht ...
BroNo1
21. 07. 2022 20.49
+16
Malo bo treba na prste stopit “nedotakljivim” poslancem. Morali biti za vzgled je pa večina en pofl zato pa ima narod tak odnos do tega folka.
Malek
21. 07. 2022 20.48
+13
Najbolj pa se mi je zameril Prednik iz SD-S, saj so mu tudi najbolj ploskali, ko se je preseraval in jo poducil, da je samo prva med enakimi.Prednik, ni res, ona je varovana oseba, kar poslanci niste, ce si v koaliciji, se javno ne napada koalicijskih partnerjev, razen ce delas za opozicijo, SD je dobil sramotnih 6%, sedaj pa pametujejo, kot da so glavni v koaliciji. Popolnoma pravilna gesta predesnice parlamenta, ne more nekdo dobit placila, malice in potnih stroskov, ce sedi doma v vinogradu in pije gemist. Dajte SD, pojdite v opozicijo, bo vec koristi od vas. Od zunanje ministrice pa tako nic od nic, razen da je zaskrbljena.
AZ64
21. 07. 2022 21.57
-3
Gabiula
21. 07. 2022 20.33
+4
Teta Jelka je rekla,da je to mobing če se sprašuje po prisotnosti.
yanay
21. 07. 2022 20.51
+10
Najbrž je teta Jelka velikokrat manjkala na šihtu in je bila zelo užaljena, ko so jo vprašali, zakaj je manjkala!
blazter
21. 07. 2022 20.30
+3
Majo kolektivni dopust. Ups, počitnice, dopust je drugo.
SigmaP40
21. 07. 2022 20.06
+16
Kar naj se jih konttolira saj se v bistvu niti ne pretegnejo pa še placo dobijo
Jutranja Zarja 1
21. 07. 2022 20.05
+25
Urška ima prav. Niso tam za okras ali če se jim zljubi.
h2opivec
21. 07. 2022 20.04
+21
ustavimo konje.... vi poslanci niste bogovi... če jaz moram delati za mizerno plačo, pa ni vrag da tudi ti boš bil tam kakor veš in znaš, drugače pa vrni mandat če nisi sposoben tega opravljat... in ne bodi pripojen na države jasli
KamGremo
21. 07. 2022 20.03
+5
Lohk jih ni Lohk so pa tam in so zapohani
sakala1
21. 07. 2022 20.02
-2
cuje iz bolhe
Oknaj 4
21. 07. 2022 19.55
+17
V gospodarstvu obstaja kartica in ura in zakaj potem ne u parlamentu?