Greta Thunberg je v petek z znano tablo znova protestirala pred stavbo parlamenta v Stockholmu. Foto: Reuters
Greta Thunberg je v petek z znano tablo znova protestirala pred stavbo parlamenta v Stockholmu. Foto: Reuters

Danes 19-letna Švedinja je po vsem svetu postala znana leta 2018, ko je namesto v šoli dopoldneve preživljala na ulici, kjer je opozarjala na nujno ukrepanje zaradi podnebnih sprememb. Tudi danes še vedno trdi, da je treba poslušati mednarodne strokovnjake in da časa za naš planet zmanjkuje. Prepričana je, da bodo voditelji sprejeli nujne spremembe za zeleni prehod le, "če bo javnost od zunaj ustvarila dovolj pritiska". "To pa je nekaj, kar nam lahko uspe," je prepričana.

Bolijo jo le laži

V pogovoru za BBC je dejala, da si nikoli ni želela postati obraz svetovnega gibanja. "Nikakor ne, to prinaša preveč odgovornosti." Zaveda se, da je na družbenih omrežjih pogosta tarča ostrih kritik, a najbolj jo bolijo laži. "Vse mogoče žaljivke me ne ganejo. Zmoti me le, ko ljudje lažejo o meni in verjamejo v teorije zarote. Sama namreč ne lažem, zato sem vedno ogorčena, ko to počnejo drugi ljudje," je dejala.

Ob njo in njeno delovanje se je v preteklosti obregnilo tudi več svetovnih voditeljev, med drugim ruski predsednik Vladimir Putin in nekdanji ameriški voditelj Donald Trump. Na njune sarkastične besede se je odzvala tako, da je spremenila svoj profil na Twitterju. "To sem storila, ker se mi je zdelo res smešno. Resno, no, zamislite si, najvplivnejši ljudje na svetu so prestrašeni zaradi najstnikov. To več pove o njih samih kot o meni," jim znova ni ostala dolžna.

Trenutno se ukvarja s tem, da sestavlja in svetuje pri izdelavi knjige, v kateri so zbrani prispevki uglednih strokovnjakov, ki iščejo poti iz podnebne krize.

Greta, koprodukcijski dokumentarni film