Korona

Nova pojasnila ministrstva: gostinec lahko ustvari mehurček z enim podjetjem

Ljubljana, 19. 02. 2021 12.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Anja Kralj, STA, U.V.
Komentarji
505

Gostinec lahko sklene pogodbo s podjetjem in izvaja storitve ponujanja hrane in pijače ter s podjetjem ustvari mehurček, zaradi česar se gostinski obrat ne obravnava kot element javnega prostora. Ker se gostinski obrat ne obravnava kot javni prostor, število oseb v njem ni omejeno. Tako je nezadovoljnim gostincem, ki niso vedeli, da odlok očitno dovoljuje vzpostavitev 'menz' za posamezna podjetja, pojasnil državni sekretar ministrstva za gospodarstvo Simon Zajc.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Cvar o zahtevah gostincev
    06:19
    Iz 24UR ZVEČER: Cvar o zahtevah gostincev
  • Iz 24UR ZVEČER: Jezni gostinci
    03:10
    Iz 24UR ZVEČER: Jezni gostinci
  • Iz 24UR: Gostinci pravijo, da so jih ves čas zavajali
    03:06
    Iz 24UR: Gostinci pravijo, da so jih ves čas zavajali
  • Iz 24UR: Kdo nosi odgovornost?
    01:06
    Iz 24UR: Kdo nosi odgovornost?

Gostince v zadnjih dneh razburjajo informacije, da vladni odlok že nekaj mesecev dovoljuje poslovna kosila v restavracijah, če so za mizo zaposleni iz istega podjetja in ob upoštevanju priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje, a zaradi napačne interpretacije tega niso vedeli. 

Zaprti lokali v Ljubljani
Zaprti lokali v Ljubljani FOTO: Bobo

Pojasnila ministrstva: Če ima gostinec pogodbo z več podjetji, se obrat obravnava kot prostor, v katerem veljajo omejitve zbiranja ljudi

Na vladni novinarski konferenci je z novimi pojasnili postregel državni sekretar gospodarskega ministrstva Simon Zajc. Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom omejuje le poslovanje podjetij s potrošniki, je poudaril. 

Poslovanje s poslovnimi subjekti je dovoljeno, je povedal Zajc: "Ob tem se upošteva omejitve drugih odlokov in priporočila. Gostinec lahko sklene pogodbo s podjetjem in izvaja storitve ponujanja hrane in pijače ter s podjetjem ustvari mehurček, in gostinski obrat se ne obravnava kot element javnega prostora. Če ima gostinec sklenjeno pogodbo o ponudbi hrane in pijače z več podjetji, se gostinski obrat obravnava kot javni prostor, v katerem veljajo omejitve zbiranja ljudi." 

"Zakaj gostinci niso vedeli, da noben odlok ne prepoveduje poslovnih srečanj, vse do trenutka, ko je v javnosti odjeknila informacija o sestanku v prleški gostilni," so zapisali.

 

Drugače torej je, če ima gostinec pogodbo sklenjeno z več podjetji. V tem primeru je gostilna javni prostor, v sklopu katerega veljajo omejitve iz drugih odlokov, denimo tiste o zbiranju ljudi. Trenutno se lahko torej v takšnem gostinskem lokalu hkrati nahaja 10 oseb. Januarja pa gostinec storitve na tak način dejansko ni smel opravljati, je dodatno pojasnil Zajc. 

Torej v primeru, da ima gostinec pogodbo o ponujanju prehrane zaposlenim sklenjeno samo z enim podjetjem, ustvari mehurček. Na neki način postane menza za to podjetje, zato v tem primeru ni omejitev glede tega, koliko oseb je lahko v prostoru oz. gostinskem lokalu. Kot so za STA dodatno pojasnili na ministrstvu, se kot mehurček obravnava tudi primer, da je imel gostinec na določen dan sklenjeno pogodbo samo z enim podjetjem, dan pozneje pa je prešel v pogodbeno razmerje z drugim.

V primeru, da ima gostinec sklenjeno pogodbo samo z enim podjetjem, na poslovnem sestanku pa so tudi poslovni partnerji iz drugih podjetij, odgovornost po pojasnilih ministrstva leži na obeh podpisnikih pogodbe. Prostor ima elemente javnega prostora, saj je prisotnih več poslovnih subjektov, so dodali.

Kot je danes sicer povedal Blaž Cvar iz OZS, glede tega še danes pričakujejo uradne informacije gospodarskega ministrstva. Če se bo izkazalo, da informacije držijo, bo moral nekdo odgovarjati, je poudaril. Odločitev glede morebitnega odškodninskega zahtevka je sicer po njegovih besedah v rokah posameznih podjetij. 

Tožb gostincev si Zajc ne želi, je dejal. Izpostavil je dobro sodelovanje z Gospodarsko zbornico Slovenije (GZS), Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije (OZS) in posamičnimi gostinci. Mnoge njihove predloge je vlada upoštevala pri pripravi protikoronske zakonodaje, je spomnil. "Res smo se močno trudili, da to krizo zanje čim bolj omilimo," je poudaril. Seveda pa ima vsak, ki meni, da se mu je zgodila krivica, možnost, da to tudi dokaže, je sklenil.

Zagotovil je, da se na ministrstvu ves čas trudijo, da bi gostinski panogi čim bolj pomagali. Tako je država za ukrep čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa za sektor gostinstva in turizma izplačala več kot 110 milijonov evrov. Za delno kritje fiksnih stroškov v panogi je šlo več kot 60 milijonov evrov. Za gostince je bil pripravljen javni poziv v višini 10 milijonov evrov, pripravljajo drugega v vrednosti 34 milijonov evrov.

Na izgovor ministra Zajca, da "očitno komunikacija ni  bila dovolj dobra", se je na družbenih omrežjih odzval predsednik LMŠ Marjan Šarec in zapisal, da je razlika med ministrom in gostinci v tem, da "on dobi plačo vsak mesec, gostinci pa ne zaslužijo, če ne delajo". 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Gostinci bodo na vse težje razmere opozarjali tudi prek strokovnega sveta

Gostinci bodo na vse težje razmere v panogi zaradi posledic epidemije covida-19 opozarjali tudi prek novoustanovljenega strokovnega sveta za gostinstvo. Zahteve, med katerimi je tudi 100-odstotno nadomestilo plače za zaposlene na čakanju, so strnili v odprto pismo, ki so ga posredovali premierju Janezu Janši in ministru Zdravku Počivalšku.

Kot je na spletni novinarski konferenci pojasnil predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Blaž Cvar, jim je uspelo v strokovni svet povezati večino najbolj prepoznavnih slovenskih gostincev, ki bodo s strokovnim znanjem prispevali k učinkovitejšemu zastopanju interesov panoge.

Poslovni sestanek v restavraciji
Poslovni sestanek v restavraciji FOTO: Dreamstime

V odprtem pismu želijo Janšo in Počivalška podrobneje seznaniti s trenutnimi kritičnimi razmerami, v katerih se je znašla panoga gostinstva in turizma. V njem so našteti tudi predlogi sveta za izboljšanje razmer na področjih, kjer je stanje najslabše.

Med predlogi je izplačilo stoodstotnega nadomestila plače za zaposlene na čakanju na delo v panogah, pri katerih je opravljanje dejavnosti prepovedano ali bistveno omejeno. Pozivajo tudi k ureditvi vprašanja obveznega izplačila regresov, ki ga mnoga podjetja v panogi po Cvarovih besedah letos ne bodo zmogla izvesti, odlogu plačila kreditnih obveznosti in znižanju davka na dodano vrednost.

"Zadnja točka v pismu pa je poziv k odpiranju panoge. Nikoli nismo dobili podatkov o okužbah v gostinskih lokalih, zato imamo argumentirane razloge za to zahtevo," je poudaril Cvar.

Po besedah člana strokovnega sveta Gašperja Čarmana si prizadevajo za odpiranje po italijanskem modelu, kar bi med drugim pomenilo odprtje restavracij do 18. ure, največ štiri osebe, ki niso iz istega gospodinjstva, za skupno mizo, obvezno uporabo mask med vstopanjem in izstopanjem iz restavracij ter obvezno razkuževanje rok. "Z odgovornim ravnanjem odprtje obratov po našem prepričanju ne bi povečalo števila okužb," je dejal.

Predsednik sveta Tomaž Kavčič je opozoril, da se z vsakim dnem zaprtja zmanjšuje poslovna kondicija gostincev. "Zavedam se, da sta na prvem mestu zdravje in vzdržnost zdravstvenega sistema, a tudi vzdržnost gospodarstva je pomembna," je dejal. Poudaril je, da so gostinci vladi hvaležni za vso dosedanjo pomoč, vendar ta ni dovolj.

Kot največji težavi je izpostavil nezmožnost ohranjanja delovnih mest in ne dovolj jasno komunikacijo pristojnih s podjetniki. "Zaposleni namreč odhajajo v tujino in druge panoge. Obenem gostinci potrebujemo jasna navodila glede ravnanja," je dejal.

K odgovornosti sta pozvala tudi članica strokovnega sveta Tanja Pintarič in predsednik OZS Branko Meh. Ta je ob tem izrazil prepričanje, da bo svet, katerega člana sta še Mojca Trnovec in Janez Bratovž, pomembno prispeval k izboljšanju položaja gostinstva v Sloveniji. "Imate vso podporo OZS," je dodal.

Odprto pismo so na predsednika vlade naslovili tudi v Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije, kjer so prav tako kritični do domnevne napačne interpretacije vladnega odloka. Janši očitajo, da v državi veljajo dvojna merila, pristojni pa ne prevzemajo odgovornosti za svoja dejanja.

"Zakaj gostinci niso vedeli, da noben odlok ne prepoveduje poslovnih srečanj, vse do trenutka, ko je v javnosti odjeknila informacija o sestanku v prleški gostilni," so zapisali.

Koronavirus pasica november

 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (505)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

komercialka
22. 02. 2021 14.16
Vse je zakuhal Zdravc. Ampak vroče juhe ne je preveč rad.
SUPERKNIGHT
20. 02. 2021 08.29
+2
Pa to so barabe zdaj povedale,da zaščitijo svoje falotarije.Upam,da jih gostinci ful stožijo. LOPOVI
Walter Pravicek
22. 02. 2021 09.09
KAJ SPLOH POMENI MEHURČEK?MILNI?OD"ČIKGUMIJA",ZAKAJ PA NE PO TONINOVO KAPICA?A BO MOJ AVTO,KO SE PRIPELJEM V PORTOROŽ V MEHURČU V TISTI PREDRAGI PARKIRNI NHIŠI?DAJTE NO LEPO PO LJUBLJANSKO,GORENJSO,ŠTAJERSKO ALI TOCKI!VSE BOMO RAZUMELI!VAŠ MEHURČEK JE OD SRAMU IN LAŽI POČIL!
Hasi
19. 02. 2021 20.23
+3
Če prav razumem je sedaj uradna menza za celotno republiko slovenijo, vsa ministrstva skupaj postal prleški gostinec, ker je ocitno ustvaril mehurcek. R Slovenija je pravno formalno eno "podjetje" z eno DŠ. V javnem interesu je za koliko je torej sklenjena ta mehurček pogodba?
Sars2
19. 02. 2021 20.04
+3
Janko je rekel noben gostincem ni rekel da ne smete delat,4 mesce ste vrgl stran,haha
hickel
19. 02. 2021 19.49
+4
Vse odpret: ponedeljek za upokojence, torek za pleskarje, sreda za ličarje, četrtek za peke,....
Walter Pravicek
22. 02. 2021 09.11
IN ŠE OB SOBOTAH ZA VESELE DEKLICE STARE OKOLI 50-60 LET Z SPREMLJEVALCI!BO VESELO!
hickel
19. 02. 2021 19.47
+4
Ne bom komentiral, ker bi me ADMIN brisal.
Covidus
19. 02. 2021 19.43
+7
Kaka butalska vlada
juhej77
19. 02. 2021 19.39
+1
prvo se navadite kaj pomeni menurcek in pol pisite bedarije! res da je polno poslancu z gimnazijo, ampak gimnazijci so pametni...Vi ste očitn so kupli kot vse ostalo..
Walter Pravicek
22. 02. 2021 09.12
VAŠKI VESELJAKI,POSEBNEŽI,SEDAJ V KLOPEH PARLAMENTA VSI VEDO KAJ JE MIŠLJENO Z MEHURČKOM?MISLIM,DA NE!
Jure3,33
19. 02. 2021 19.31
+10
Pa saj to tak ni več normalno. Zmišljujejo si sproti.
wii1
19. 02. 2021 19.58
+6
nekajpavem
19. 02. 2021 19.23
+10
Pa saj je jasno, v kolikor so bili gostinci zavajani naj tozijo drzavo v skupinski tozbi..
Čengiz
19. 02. 2021 19.17
+13
Mehurček :-) Nisem opazil, da bi mehurček bil omenjen v kateremkoli od Janezovih odlokov.
putanesca
19. 02. 2021 19.16
+14
Saj vsi vemo, kolk je ura.....ampak ne, norca se delajo iz vseh. Teli do res sam še za v kanto za mešane smeti.
Uporabnik1232681
19. 02. 2021 19.13
Aja pa 24 ur briši.!!
Mott
19. 02. 2021 19.12
+13
A zdaj lahko vsi iz ministrstva za gospodarstvo hodijo na malco v prlekijo?
Walter Pravicek
22. 02. 2021 09.14
PRLEKIJA-PIŠI LEPO Z VELIKIM P,BOŠ DOBIL KRAPCE,GIBANICO ALI OCVIRKOVICO.MESO IZ TUNKE!HAM!
Meee
19. 02. 2021 19.11
+13
Odstop odgovornih.. in tožbe... 🤘
Uporabnik1232681
19. 02. 2021 19.10
+10
No pa smo tam kjer smo v dreku. Sramota do Marsa. Res hvala vladi za vse. Pojejte še te vavčerje da ne bote lačni. Aja a kuhna v parlamentu za en euro še dela? Tožite to bando sam itak se bojo zmazal in na koncu bomo sam še sendviče jedli. No JJ bo pa šnicel. Jz mu ga ne bi pripravil. Sramota in kje v uradnem listu to piše ker more sam so skrili tam nekje v ozadje. Še enkrat Banda.
trunck
19. 02. 2021 19.09
+7
Gostinci, kaj se pritožujete. Saj je to ja najbolj radodarna vlada, npr. upokojencem ja dala 800 milojonov ( Horvat - Nsi). Kaj so jim dali iz svojega žepa. Ali so jim dali iz proračunskega viška. Ne, dali so jim iz kredita, torej na račun tistih, ki bodo odplačevali kredite. Tistim, ki pa bi lahko delali, ne tistim pa ne dajo. Kdo bolj potrebuje denar? upokojenec s 600€ penzije ali kelnar na čakanju z otrokom, ki dobi 600€ nadomestila. Vlada ravi, da kelnar živi bogovsko, pa mora še vrtec plačat, čeprav le ta ne deluje.
Walter Pravicek
22. 02. 2021 09.22
NIHČE OD TEH V VLADI ALI V PARLAMENTU MENI IN DRUGIM NI DAL IZ SVOJE DENARNICE NIČ!NE ZAVAJAT!POKOJNINE SO SE REDNO USKLADILE,ŽE V JANUARJU-RADI MOREBITNIH"OPOMINOV",DA BI BILO DOBRO NA VOLITVAH VOLIT"PRAVO"STRANKO!(NAMREČ POVIŠICA POKOJNIN JE BILA IZPLAČANA ŽE JANUARJA,VSAKIČ PREJ PA KONEC FEBRUARJA ZA DVA MESECA SKUPAJ!)Z NISKIMI POKOJNINA "POMOČ"V TREH STOPNJAH, TUDI MISLIM,DA JE TO BIL MITO,ZA ISTO STVAR!AMPAK DENAR JE IZ EU KASE,NE OD SDS,NE OD DRUGIH STRANK,NE OD POSLANCEV!VNUKI BODO TO VRAČALI -NE HORVAT IN NJEMU PODOBNI.NITI NE KOMUNISTI!SKRIVAČI V "DEMOKRATIČNIH"STRANKAH!
monika80
19. 02. 2021 19.07
-4
Gostinci, ne odpirat!!! Na svetu je 232držav,toliko bo še sevov, tako pravijo butalci
Realni
19. 02. 2021 19.05
+1
Imam mehurček na domaci terasi. Upostevam vsa priporocila in skrbno razkuzujem. Prav tako je v svojem mehurcku na svoji terasi moj sosed. Tudi on je tam v skladu z priporočili in ob razkuzevanju se ne strinjava s stanjem v drzavi in pomembnosti virusa. Zdaj, ga nisem videl v mehurcku ze nekaj dni, tako da sumim, da ga je zaradi pretiranega razkuževanja , napadel virus s poročnega lista. Drugače pa ja, mehurcki so v redu.
putanesca
19. 02. 2021 19.23
+3
Kuki_9
19. 02. 2021 19.03
+13
Pa to je svinjarija, kak minister nekaj naredi, potem to velja prej pa se ni niti enkrat o tem govorilo. Tožite jih hinavce!!