Afera Dars: poslanca NSi na policiji preverjala, ...

Pred koncem serije Skrito v raju vas čaka še ena...

pogacar Ekipa24.si

Kocine pokonci... Poglejte, komu je Pogačar ...

0 23.03.2023 17:57:22

Sanjski debi Vipotnika! S prvencem Sloveniji prinesel izjemno pomembno zmago v Kazahstanu!

Martin Metelko
Slovenska nogometna reprezentanca je v Astani na uvodni tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2024 premagala Kazahstan z 2:1 (0:1). Izbrance Matjaža Keka druga tekma kvalifikacij v skupini H čaka v nedeljo v Stožicah proti San Marinu.

* Arena Astana, gledalcev 27.122, sodniki: Nyberg, Beigi in Söderqvist (vsi Švedska).
* Strelci: 1:0 Samorodov (24.), 1:1 Brekalo (47.), 1:2 Vipotnik (78.).
* Kazahstan: Šackij, Vorogovskij, Bistrov (od 79. Jerlanov), Maročkin, Malij, Gabišev (od 68. Kairov), Samorodov (od 63. Islamhan), Darabajev (od 79. Bejsebekov), Tagibergen, Orazov, Ajmbetov (od 63. Zajnutdinov).
* Slovenija: Oblak, Balkovec (od 46. Zajc), Bijol, Blažič (od 5. Brekalo), Karničnik, Verbič (od 70. Lovrić), Gorenc Stanković, Gnezda Čerin, Stojanović, Šeško, Celar (od 70. Vipotnik).
* Rumeni kartoni: Bistrov, Orazov; Stojanović.
* Rdeči karton: /.

Slovenija se je prvič v zgodovini merila s Kazahstanom in iskala tudi prvo zmago v gosteh na začetku katerega od kvalifikacijskih ciklov. Slovenci, 62. na lestvici Mednarodne nogometne zveze, so na časovno in kilometrsko zahtevnem gostovanju proti tekmecu, ki je 115. na svetu, dosegli pomembno zmago. In to po zaslugi debitanta, "vročega" strelca Maribora Žana Vipotnika.

V tej skupini sta danes na sporedu še tekmi med Dansko in Finsko ter San Marinom in Severno Irsko.

Kek je prvo tekmo kvalifikacij za Nemčijo 2024 začel z nekoliko spremenjeno postavo od običajne. V to so ga prisilile tudi težave s poškodbami, saj zaradi teh tokrat ni bilo Andraža Šporarja v napadu in Jasmina Kurtića v zvezni vrsti.

Tako je v postavitvi 4-4-2 mesto na desni strani obrambe zasedel Žan Karnčnik, pred njim na krilu Petar Stojanović, ob Adamu Gnezdi Čerinu v osrčju zvezne vrste Jon Gorenc Stanković, v napadu pa ob Benjaminu Šešku Žan Celar.

Potem ko je v drugi minuti Jure Balkovec s prostim strelom poskrbel za nekaj lažjega dela domačega vratarja Igorja Šackija, pa je že v peti minuti moral Kek poseči po prvi menjavi po poškodbi Mihe Blažiča. Vstopil je David Brekalo, za katerega so v slovenskem taboru sprva dejali, da ga niti ne bo v ekipi zaradi poškodbe zapestja.

Slovenska vrsta je kljub temu narekovala ritem igre, imela posest, medtem ko so domači prežali bolj ali manj na protinapade. Toda slednji so pozneje zaigrali malce odločneje in v 24. minuti prišli do vodstva.

Po podaji Jana Vorogovskija, ki je preigral Žana Karničnika, z leve strani je z glavo na prvi vratnici od obrambe pozabljeni Maksim Samorodov zadel z glavo. Žoga se je še od prečke odbila čez golovo črto. Slovenija je tako morala loviti zaostanek, a posebej nevarna ni bila.

Kek je ob polčasu reagiral in v igro poslal Miho Zajca, Slovenija pa je že v 47. minuti izenačila, ko je po kotu z leve strani, ki ga je izvedel Adam Gnezda Čerin, zadel Brekalo.

Takoj zatem je imel tudi Kazahstan še eno priložnost, a jo je s premalo natančnim strelom z glavo zapravil Abat Ajmbetov. V 60. minuti je na drugi strani Gorenc Stanković poskusil s strelom od daleč, a meril preveč po sredini.

V 71. minuti je Zajc meril z roba kazenskega prostora malce mimo vrat, v 75. minuti pa je po lepi podaji Sandija Lovrića Zajc prišel pred vratarja domačih, a mu ga ni uspelo ukaniti.

V 70. minuti je v igro prišel tudi debitant Vipotnik in hitro opozoril nase, ko je v 78. minuti dosegel vodilni gol, ko je po dolgi Stojanovićevi podaji spretno pretental Šackija za 2:1.

Kazahstanci so potem iskali izenačenje, v 90. minuti tudi prišli do priložnosti, a se je izkazal Jan Oblak.

Kvalifikacije imajo deset terminov, zadnji bo med 19. in 21. novembrom. Na EP se bo uvrstilo deset zmagovalcev skupin in deset drugouvrščenih, zadnja tri mesta pa bodo zapolnile ekipe po dodatnih kvalifikacijah lige narodov marca 2024.

Značke: novo, sta