Ena zadnjih fotografij kralja Karla III., na njegovem obrazu je videti žalost in trpljenje Odkrito.si

Magazin

Potop Slovenije v Berlinu, Dončić poklapan: "Pustil sem ekipo na cedilu in celotno državo"

Deli na:

Luka Dončić in Aleksander Sekulić, selektor Slovenije - Foto: Profimedia

Slovenska košarkarska reprezentanca je v četrtfinalu evropskega prvenstva v Berlinu izgubila proti Poljski s 87:90 (26:29, 39:58, 63:64).

* Dvorana Mercedes-Benz, gledalcev 7800, sodniki: Conde (Španija), Horozov (Bolgarija), Baki (Turčija).
* Slovenija: G. Dragić 17 (2:4), Prepelič 9 (4:7), Murić 5, Tobey 8, Blažič 13, Čančar 21 (5:5), Dončić 14 (1:4).
* Poljska: Zyskowski 14 (3:4), Balcerowski 11 (4:6), Sokolowski 16 (6:8), Cel 4, Slaughter 16 (2:3), Ponitka 26 (5:6), Dziewa 3 (1:2).
* Prosti meti: Slovenija 12:20, Poljska 21:31.
* Met za dve točki: Slovenija 21:38, Poljska 15:31.
* Met za tri točke: Slovenija 11:38 (Dončić 3, Blažič 3, Čančar 2, Murić, Prepelič, G. Dragić), Poljska 13:38 (Ponitka 5, Zyskowski 3, Sokolowski 2, Slaughter 2, Balcerowski).
* Skoki: Slovenija 45 (31 + 14), Poljska 43 (35 + 8).
* Osebne napake: Slovenija 24, Poljska 20.
* Pet osebnih: Balcerowski (33.), Dončić (37.).

Košarkarji Slovenije so s porazom proti Poljski končali evropsko prvenstvo v Berlinu. Tekmec je bil boljši z 90:87.

Za Slovenijo je to peti neuspeh v četrtfinalih evropskih prvenstev. Stopničko za vstop med štiri najboljše je preskočila le pred petimi leti v Istanbulu, ko se je na koncu zavihtela do zlate medalje, ter leta 2009 na Poljskem, ko je zasedla četrto mesto.

Slovenija je na sedmih tekmah v Nemčiji dosegla pet zmag (Litva, Madžarska, Nemčija, Francija, Belgija) ter izgubila proti Bosni in Hercegovini ter Poljski. Poraz proti slednji sodi med ene najtežjih v zgodovini Slovenije, ki je bila po izpadih Srbije, Litve in Grčije glavna kandidatinja za najvišje mesto.

Zasedba Aleksandra Sekulića je razočarala, iz škripcev je ni mogel potegniti niti prvi zvezdnik Luka Dončić, ki je ob metu 5:15 dosegel 14 točk in tri minute pred koncem tekme obsedel na klopi s petimi osebnimi napakami.

Že uvodne minute so pokazale, da Slovenija ni prava. V prvih šestih minutah je ubranila vsega en napad Poljske, ki je tedaj že vodila z 20:18. A to je bil šele začetek "grozljivke", ki so jo slovenski ljubitelji spremljali v nadaljevanju prvega polčasa.

Ob mlačni obrambi so se poljski košarkarji razigrali in iz minute v minuto višali razliko. Še posebej katastrofalna je bila druga četrtina, ki jo je Poljska dobila z 29:13 in v 19. minuti povedla s 54:31.

V drugem polčasu je Slovenija pokazala drugi obraz in s peklensko obrambo Poljsko v tretji četrtini omejila na šest točk oziroma vsega en koš iz igre. Prisilila jo je, da je zgrešila vseh enajst metov za tri točke, potem ko je v prvem polčasu zadela devet trojk (9:19). Dobila je skok s 15:10 in posledično zaostanek devetnajstih točk ob odmoru do 28. minute znižala na 60:61.

Čeprav je na začetku zadnjega dela igre povedla s 73:68 in bila na poti v polfinale, je v naslednjih minutah znova popustila njena zbranost in Poljska jo je kaznovala z delnim izidom 16:3 ter vodstvom 84:76. V izdihljajih tekme se je sicer še približala na 87:90, ubranila zadnji napad Poljske in imela s trojko možnost za podaljšek, vendar se Klemnu Prepeliču poskus z velike razdalje ni posrečil.

Medtem ko se je pri Poljski v zgodovino zapisal Mateusz Ponitka z redko videnim trojnim dvojčkom v evropski košarki - 26 točk, 16 skokov, 10 podaj, kar je šele tretji tovrstni dosežek na evropskih prvenstvih, sta največ točk pri Sloveniji dosegla Vlatko Čančar (21) in Goran Dragić (17).

Izjave po tekmi:

* Aleksander Sekulić, selektor Slovenije: "Izjemno slabo smo odprli tekmo, Poljaki so začeli zadevati in prišli do visokega vodstva. Slaba obramba nas je privedla tudi do neučinkovite igre v napadu. Vse je šlo v napačno smer. Vseeno smo odigrali fantastično tretjo četrtino, se vrnili v igro, povedli, nato pa spet naredili nekaj nepotrebnih napak, ki so jih Poljaki kaznovali z natančnimi meti. Tekmo smo skratka izgubili v prvem polčasu; Poljska je odigrala najboljšo tekmo na tem prvenstvu, mi pa daleč najslabši polčas. Moram pa poudariti, da za poraz ni kriv en igralec, temveč cela ekipa."

* Luka Dončić, igralec Slovenije: "Čestitke Poljski. Odigrala je izjemno tekmo. Vem, da nisem igral na svojem nivoju. Moral bi veliko bolje. Pustil sem ekipo na cedilu in celotno državo. Poraz je boleč, saj nas bi zmaga proti Poljski že popeljala v boj za medalje. Vedno, ko bom zdrav, bom igral za svojo domovino. Upam, da naslednjič na svetovnem prvenstvu, če se bomo tja seveda uvrstili."

* Jaka Blažič, igralec Slovenije: "Nismo bili pravi, podobno kot proti Belgiji. Ob polčasu smo se pogovorili v slačilnici, si povedali svoje in verjeli smo, da se lahko vrnemo. Naredili smo neverjeten preobrat, povedli in Poljsko pahnili v izgubljen položaj. Nato so se ti znova razigrali, dobili nazaj samozavest in zasluženo zmagali. Zdaj moramo umiriti glave, narediti analize in resnično upam, da se vidimo naslednje leto na svetovnem prvenstvu."