REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Absurdno: Glas ljudstva še vedno pričakuje, da zdravstvo uredi minister, ki ga imajo v pesti - zasebniki in koncesionarji!

Absurdno: Glas ljudstva še vedno pričakuje, da zdravstvo uredi minister, ki ga imajo v pesti - zasebniki in koncesionarji!Glas ljudstva je prestrašil zdravniške dvoživke... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Če ima vlada resničen namen obraniti javno zdravstveno mrežo pred popolnim razsutjem, mora problematiko koncesionarstva nemudoma urediti, so prepričani v Iniciativi Glas ljudstva, kjer pričakujejo čim hitrejšo izenačitev položaja koncesionarjev in javnih zdravnikov.

Nekdanji minister za zdravje Dušan Keber je na novinarski konferenci Iniciative v ponedeljek poudaril, da je bilo podeljevanje koncesij zamišljeno z namenom povečanja dostopnosti do zdravnikov v oddaljenih krajih.

Dogaja pa se, tako Keber, ravno obratno, da morajo denimo Ljubljančani svojega zdravnika, ki je zapustil javni zdravstveni dom, iskati med koncesionarji na oddaljenih lokacijah.

»Ta vlada koraka naprej po poti neoliberalne politike, vsaj na področju zdravstva. Razlika je samo v tem, da nimamo na vrhu še nekega avtoritarnega posameznika,« je na novinarski konferenci dejal Dušan Keber, predstavnik civilne iniciative Glas ljudstva in nekdanji minister za zdravje.

Z besedno zvezo avtoritarni posameznik je mislil na prejšnjega predsednika vlade in predsednika opozicijske stranke SDS Janeza Janšo.

Prav tako jih v Iniciativi ne prepričajo vladne napovedi o rešitvah, ki bodo prišle skozi digitalizacijo in boj proti korupciji.

»Korupcija sedi levo in desno ob vladi,« je opozoril Keber.

»Postal sem prepričan, da gre za organiziran napad na zdravstveni sistem z namenom privatizacije. To lahko naredi samo oblast, dogaja pa se pod interesi lobijev, ki jih vsi poznamo, zasebnih zdravnikov, zasebnih zavarovalnic, zasebnih izvajalcev in tako naprej.«

Predstavnik iniciative Jaša Jenull je odhode zdravnikov iz javnih zdravstvenih domov h koncesionarjem označil za enega ključnih sistemskih problemov v slovenskem zdravstvu.

Problem je zlasti, ker javni zdravstveni zavodi opravljajo številne storitve, »ki jih posamezni koncesionarji nikoli ne morejo nuditi in jih tudi nočejo nuditi, saj je namen posameznega koncesionarja, da deluje s profitom.«

Ob tem je Keber dejal, da očitki ne letijo na posamezne zdravnike, ki imajo pravico, da si v določenih okoliščinah izberejo način, ki jim prinaša čim boljši zaslužek.

Kritičen pa je do vlade, ki po njegovih besedah, podobno kot prejšnja vlada, koraka po poti neoliberalne politike.

Od države po besedah Kebra v Iniciativi pričakujejo, da čim prej reši problem oseb brez izbranega družinskega zdravnika, kar je možno z zvišanjem normativa oz. glavarinskih količnikov zdravnikov, ob sočasnih administrativnih razbremenitvah. Prav tako pričakujejo odpravo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.

Od vlade pričakujejo tudi, je dodal Jenull, da izenači zakonske obveznosti, dolžnosti in privilegije med zdravniki, ki delajo kot koncesionarji, in zdravniki, ki delajo v javnih zdravstvenih zavodih.

Kritika: Razvpita direktorica ZD Ljubljana je po katastrofalnem poslovnem letu, ko je ZD LJ zapustilo več kot 40 družinskih zdravnikov, ko je brez njih ostalo na tisoče pacientov, ko je slaba organizacija na mrzle ulice poslala na stotine meščanov, jajca mestni svet prosit za dodatek za delovno uspešnost. Sicer za leto 2021. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Zato v Iniciativi Glas ljudstva ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana pozivajo, naj zdravnikom v zdravstvenih domovih zagotovi, da bodo popravili trenutno stanje, ki jih »vleče med koncesionarje.«

A kako bo to minister, ki sam dela pri več koncesionarjih – zagotovil?

To vprašanje je še zmeraj brez jasnega odgovora in je verjetno eden od glavnih problemov pri urejanju zdravstvenega sistema.

Povedano preprosto – ministrstvo za zdravje vodi človek, ki je v konfliktu interesov. In predsednik vlade bi ga že zdavnaj moral zamenjati – a tega tudi v Glasu ljudstva doslej niso zahtevali.

In tako problem zdravstva ostaja v slepi ulici.

Na novinarski konferenci je Jenull izpostavil tudi primer zasebne zdravstvene ordinacije s koncesijo Studio R, ki ima ambulante družinske medicine v Horjulu, Komendi in na Vrhniki in je v zadnjih letih povečevala obseg poslovanja in število zdravnikov, tudi na račun Zdravstvenega doma Ljubljana.

Zakaj je premier Robert Golob odgnal priljubljeno notranjo ministrico Tatjano Bobnar, na pamet mu pa ne pade, da odžene nesposobnega zdravstvenega ministra? Vir: Zajem zaslona, Twitter

A direktorica ZD Ljubljana Antonija Poplas Susič, ki so ji zdravniki masovno ušli, si navkljub fiasku svojega vodenja - želi še dodatne nagrade (kot priča dokument, ki ga je objavil Stariha, zgoraj).

In to - za uspešnost…

Filozof Boris Vezjak je tako povzel glavne probleme zdravstva, kot jih je orisal Dušan Keber: »Smo priča privatizaciji zdravstva pod krinko reforme? Piarovsko skrbno načrtovanemu nategu ob avtokastriranem novinarstvu in anemični stroki, medtem ko ljudstvo še kar naprej pleše od veselja?

Dr. Dušan Keber: "Če bo 'poslovni model' Studia R posnemal le del koncesionarjev, bodo zdravstveni domovi v dveh letih izropani, javna zdravstvena mreža pa uničena. Še pred tem jih čaka še eno darilo: napovedujem, da jim bo minister v kratkem predal tudi dobro plačane ambulante za 'neopredeljene' bolnike... Ali širim teorijo zarote, če izrazim zaskrbljenost, da smo priča načrtovanemu uničenju zdravstvenih domov? Kdaj bo predsednik vlade ugotovil, da je izbral ministra za zdravje, ki deluje pod vplivom zasebnih lobijev? Ali pa je nemara to njegova politika?"«

Minister dvoživka: Iz osebne izkaznice Kirurgije Bitenc - osebje. Vir: Zajem zaslona, spletna stran Kirurgije Bitenc

Pri vsem skupaj je še najbolj paradoksalno dejstvo, da tudi Iniciativa Glas ljudstva še vedno pričakuje ureditev koncesionarstva v zdravstvu, ki ga vodi minister dvoživka, ki ga imajo v pesti – koncesionarji.

Ali ni že prišel čas, da se jasno pove, da to več ne gre tako naprej?

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek