Velik posel

Zaslužkarji s hitrimi testi! Pokasirajo trikratno ceno

Luka Tetičkovič
23. 11. 2021, 12.48
Posodobljeno: 23. 11. 2021, 12.48
Deli članek:

Testiranje s hitrimi antigenskimi (HAG) testi je v Sloveniji ob nizki precepljenosti velik posel. Ob 52 odstotkih cepljene populacije in nekaj več kot 100 tisoč prebolevnikih, ki jim ta status še velja, je odraslih potrošnikov, ki se morajo s hitrim testom testirati na 48 ur, vsaj pol milijona.

Bobo
Testiranje s hitri antigenskimi testi je velik posel z vsaj pol milijona potrošnikov, ki test uradno potrebujejo na dva dni.

M. Luzar
Dobavitelji hitrih testov kupujejo poceni in prodajajo drago. Kako poceni? Ne komentirajo, skrivajo se za poslovno skrivnostjo.

Preračun ob predpostavki, da se ti potrošniki na 48 ur samotestirajo s testom za 2,50 evra, pokaže, da bi lahko mesečno počrpali kar 18,8 milijona evrov davkoplačevalskega denarja. Predsednik vlade Janez Janša je pred parlamentarno preiskovalno komisijo ocenil, da nas to stane na desetine milijonov evrov. Kakšne so realne proračunske številke?

Vlada je z odlokom nedavno določila, da testiranje s HAG-testom za potrošnike zagotavljajo iz proračuna. Ob tem je tudi določila najvišjo ceno testiranja pri zdravstvenem izvajalcu, in sicer ne sme presegati sedem evrov. Najvišja cena HAG-testa s seznama za samotestiranje pa ne sme presegati 2,50 evra brez DDV.

Odkar so poleti hitri testi postali samoplačniški, pa do omenjene uredbe so bile cene hitrih testov sicer omejene na 12 evrov, a so nekatere samoplačniške ambulante zanje računale po 30 evrov in več. Dodatne cene so se skrivale v drobnem tisku; cena testiranja je bila namreč 12 evrov, razliko pa so računali za potrdilo o opravljenem testu.

Za hitre teste skupno 77 milijonov evrov

Stroške testiranja zdaj krije državni proračun in takšno mešetarjenje v samoplačniških ambulantah in klinikah ni več mogoče. Ministrstvo za zdravje nam je odgovorilo, da smo letos iz proračunskega denarja za HAG-teste namenili 73,5 milijona evrov. Hitri testi so v uporabo prišli sredi decembra lani, ko jih je država kupila od podjetja Majbert Pharm. Lani smo zanje namenili 3,5 milijona evrov, pojasnjuje ministrstvo za zdravje.

Uredba glede proračunskega financiranja HAG-testov in njihovih cen bo veljala do 4. maja 2022, država pa je za naslednje leto na proračunski postavki povračilo za samotestiranje – covid-19 predvidela 22,2 milijona evrov. Po predvidevanju države bo torej v enem mesecu za samotestiranje počrpanih 5,5 milijona evrov.

Dobavitelji hitrih testov se ne želijo izpostavljati

Na podjetje Majbert Pharm in še več drugih dobaviteljev hitrih testov smo se obrnili s pozivom, naj razkrijejo, po kakšnih cenah nabavljajo teste in po kakšnih jih preprodajajo naprej. Naša vprašanja so bila večinoma preslišana. Odgovorilo nam je le eno podjetje, ki podatek varuje kot poslovno skrivnost.

Grosistična nabavna cena za en test – od 0,62 evra brez dajatev

Osebni arhiv
Testiranje nas stane desetine milijonov evrov, ocenjuje premier; kakšne so prave številke?

Iz v Sloveniji veljavnega seznama o ustreznosti hitrih antigenskih testov smo kot referenčni vzorec vzeli test kitajskega porekla s tržnim imenom Wiz Biontech, ki ga uvaža eden od slovenskih dobaviteljev. Na portalu Alibaba smo preverili, kakšna je nabavna cena neposredno pri proizvajalcu na Kitajskem, in pridobili podatek, da se cena giblje med 0,62 in 1,22 evra pri minimalni količini 1000 kosov. Neimenovani nabavni strokovnjak je za naš časopis ocenil, da bi takšen test ob stroških transporta lahko grosistično uvozil za 1,10 evra po kosu. V to ni zajet DDV, vendar je tudi ministrstvo najvišjo ceno testa določilo pri 2,50 evra brez DDV.

To pomeni, da podjetni dobavitelji hitrih testov na enoto hitrega testa naredijo približno 1,30 evra marže v absolutni številki in 230 odstotkov v relativni številki. Edino podjetje, ki nam je na novinarsko poizvedbo odgovorilo, je prosilo, naj ga v članku ne omenjamo. »V teh občutljivih časih, ko se ukrepi proti covidu-19 povečujejo, se ne bi želeli izpostavljati so dejali.

Alibaba
Cena hitrega antigenskega testa pri proizvajalcu na Kitajskem.