O njenem življenju, navadah in privilegijih

Kraljica Elizabeta II., monarhinja presežkov in škandalov

E. J.
9. 9. 2022, 18.00
Posodobljeno: 9. 9. 2022, 18.25
Deli članek:

V 97. letu starosti je umrla kraljica Elizabeta II, najdlje vladajoča britanska monarhinja, ki je letos praznovala svoj platinasti jubilej, saj je vladala kar 70 let. Kakšno je bilo njeno življenje, kateri škandali so zaznamovali čas njenega vladanja in kakšne so bile njene navade in privilegiji ter kaj se bo zgodilo v monarhiji po njeni smrti?

Profimedia
kraljica Elizabeta II.

Že nekaj dni pred smrtjo kraljice Elizabete II. so bile oči britanske in svetovne javnosti uprte v Balmoral na Škotskem, kjer je preživljala počitnice – da je stanje resno, je nakazovalo tudi dejstvo, da se v London ni vrnila niti zaradi sprejema nove premierke Lizz Truss, ampak jo je ta obiskala na Škotskem, kar se ni zgodilo še nikoli prej, pa je kraljica v svojem času vladanja imenovala kar 14 premierjev. Razlog naj bi bile njene težave s hojo, sicer pa so  z dvora takrat sporočili zaskrbljujoče novice, da je kraljica 'pod zdravniško oskrbo'.

Profimedia
kraljica Elizabeta II.

Približno uro po tej novici, v četrtek popoldan okoli dveh pa je njena družina prejela obvestilo, da naj pridejo v dvorec Balmoral na Škotsko. K kraljici je prišla vsa družina, njeni sinovi, hči, vnuki in sorodniki ter druge javne osebnosti. Med prvimi je prispel prestolonaslednik princ Charles, kmalu za njim še njeni preostali otroci - princesa Ana, princ Andrew in princ Edward, pa tudi kraljičin vnuk in Charlesov najstarejši sin, princ William. Z zamudo je prišel tudi princ Harry, ki se je mudil v Evropi, medtem ko  njegova žena Meghan Markle ni prišla.

Iz Buckinghamske palače so tako v četrtek zvečer sporočili, da je kraljica Elizabeta II. ’mirno umrla’ .

profimedia
kraljica Elizabeta II.

Natančen načrt dogodkov po kraljičini smrti

Po smrti britanske kraljice Elizabete II. se je takoj začel odvijati skrbno načrtovan razpored dogodkov, ki bodo v naslednjih dneh privedli do prehoda na vladavino novega kralja Karla III. (Charles III.) in se zaključili s kraljičinim pogrebom. Velik del javnega življenja v Veliki Britaniji bo v naslednjih dneh delno zaustavljen - odpovedane so številne športne tekme in koncerti ter druga dogajanja, spremenjen bo televizijski spored, zastave bodo spuščene na pol droga, doneli bodo cerkveni zvonovi in salve iz orožja, potekali pa bodo tudi številni spominski dogodki.

Svet24
Življenje kraljice Elizabete II

Poseben načrt dogodkov po kraljičini smrti od leta 2017 nosi ime Operacija londonski most (Operation London Bridge),  zasnovali so ga že v 60. letih prejšnjega stoletja, posodabljajo pa ga vsako leto. Tako so o smrti Elizabete II. so v četrtek zvečer najprej obvestili britansko premierko Liz Truss in še nekaj najvišjih uradnikov, nato pa je kraljeva družina novico tudi javno objavila. Na dan po kraljičini smrti bo svoj narod prvič nagovoril novi kralj Karel III., ki se bo danes skupaj s kraljico Camillo vrnil v London, nato pa se bo prvič srečal z novo predsednico vlade Liz Truss. V naslednjih dneh pa bodo potekale priprave na kraljičin pogreb in prehod na vladavino kralja Karla III. V palači sv. Jakoba naj bi se danes, v soboto sestal poseben svet, ki bo Charlesa tudi uradno razglasil za novega kralja, poroča britanski BBC.

Kraljičina krsta naj bi se medtem v skladu z načrti kmalu vrnila v Buckinghamsko palačo, pri čemer zaradi njene smrti v dvorcu Balmoral na Škotskem velja poseben protokol za transport krste v London, imenovan Operacija samorog.

profimedia
kraljica Elizabeta II.

Življenje kraljice, ki ji ta vloga sploh ni bila namenjena

Sicer pa se ob rojstvu Elizabeth Alexandre Mary Windsor, kot je ime kraljici Elizabeti II., ni vedelo, da bo nekoč postala kraljica, njen oče Albert namreč ni bil prvi prestolonaslednik. Po smrti njenega dedka, kralja Jurija V. leta 1936 je britanski prestol zasedel njen stric, kralj Edward VII., ki pa se je zaradi prepovedane ljubezni z ameriško ločenko Wallis Simpson moral prestolu odpovedati in ga prepustiti svojemu bratu. Tako je njen oče leta 1937 postal kralj Jurij VI., njena mama pa kraljica Elizabeta.

Profimedia
kraljica Elizabeta II.

Mlada Elizabeta se je izobraževala doma, kmalu pa je izbruhnila 2. svetovna vojna in že pri 14. letih je tako imela Elizabeta enega od svojih prvih radijskih govorov v podporo britanskim otrokom. Kasneje se je tudi priključila civilni zaščiti oziroma rezervnim enotam britanske vojske in se izurila za voznico in mehaničarko.

Leta 1947 se je poročila s princem Filipom, vojvodo Edinburškim, nekdanjim princem Grčije in Danske, s katerim sta imela štiri otroke: Charles, valižanski princ; Anne, kraljevska princesa; Princ Andrew, vojvoda Yorški; in princ Edward, grof Weseški.

profimedia
kraljica Elizabeta II.

Spoznala sta se, ko je imela Elizabeta 13 let. Nato je 6. februarja 1952 umrl njen oče, kralj Jurij VI., ona pa si je za vladanje izbrala ime Elizabeta II – okronana je bila 2. junija 1953 v starosti 27 let, njeno kronanje pa je bilo prvo, ki ga je bilo mogoče gledati po televiziji, in sicer v živo. Vladala je kar 70 let in v tem času se je spremenila ne le monarhija, temveč tudi Britanija in ves svet. Namreč, leta 1953 je imelo Združeno kraljestvo imperij s 70 kolonijami, mnoge med njimi so se v tem času osamosvojile, preostale so se združile v Commonwealth oz. Skupnost narodov. Imenovala je 14 britanskih premierjev, se srečala z večino svetovnih voditeljev in potovala po svetu; oktobra 2008 je bila na obisku v Sloveniji, leta 1972 je obiskala tudi tedanjo Jugoslavijo.

Ker je imela protokolarno vlogo, svojih političnih mnenj nikoli ni izražala, je pa prejemala poročila britanskih premierjev. Poleg potovanj so jo razveseljevali konji in psi, valižanski korgiji. Prvo psičko je dobila že v otroštvu, nato jo je do leta 2018 spremljalo več kot 30 njenih potomcev.

Profimedia
kraljica Elizabeta II.

Še posebej so se časi zanjo spremenili, ko je bila pod drobnogledom javnosti zaradi ločitve sina princa Charlesa in princese Diane, nato pa je leta 1997 princesa Diana tragično preminila v prometni nesreči. Tudi drugi njeni otroci so stalno polnili tabloide: nazadnje njen sin Andrew, ki je z domnevno vpletenostjo v kazniva dejanja Jeffreyja Epsteina izgubil naziv in vojaške naslove, še prej pa njen vnuk princ Harry in njegova žena Meghan Markle, ki sta se javno odmaknila od dvora in se preselila v Meghanino domovino, Združene države Amerike.

Kraljičino zdravje je začelo pešati lani, letos je prebolela covid-19 in bila vedno bolj šibka, v četrtek pa je preminila na Škotskem na dvorcu Balmoral.

Monarhinja presežkov

Kraljica Elizabeta je bila res monarhinja presežkov – na prestolu je sedela 70 let in ima najdaljši staž vladanja. Poleg tega je bila tudi najstarejši britanski monarh v zgodovini, saj je doživela kar 96 let; takoj za njo je njena prababica kraljica Viktorija, ki je dočakala 83 let. Leta 2017 je praznovala 70 let poroke s princem Filipom in je tako najdlje poročena monarhinja v zgodovini, po ocenah Forbesa pa je tudi najbogatejša: njeno bogastvo je ocenjeno na več kot 500 milijonov evrov.

Njene zabavne in čudne kaprice, navade in privilegiji

Kraljica Elizabeta II. je praznovala dva rojstna dneva: 21. april, dan, ko se je rodila in ki ga je vedno praznovala zasebno v krogu družine. Njen drugi rojstni dan pa je bil javni, ko je potekala parada na ulicah Londona, in sicer vedno drugo soboto v juniju. Obstaja tudi dober razlog, zakaj je kraljica vedno nosila živa in pisana oblačila, od rožnate, zelene do rumene in modre. Razlog je preprost – da so jo ljudje takoj opazili, zlasti med uradnimi ceremonijami. Po svetu je lahko potovala brez potnega lista, saj so britanski potni listi izdani v njenem imenu, zato ga sama ni potrebovala. Njen obraz pa je tudi na britanskem denarju, zato se ji res ni bilo treba identificirati. Kraljica prav tako ni imela vozniškega izpita, saj ga zaradi obveznega spremstva in kraljevega prevoza nikoli ni potrebovala. Avto sicer zna voziti in je bila tudi na stara leta dobra voznica in je vožnjo oboževala. Prav tako ji na avtu ni treba imeti registrske tablice.

profimedia
kraljica Elizabeta II.

Znano je tudi, da je vedno in povsod potovala z zalogo svoje krvi. Ko je zapustila tla Velike Britanije, jo je spremljalo 34 ljudi, med drugim tudi njen osebni zdravnik. Njeno kri so tovorili seboj zaradi morebitnih zapletov, tako da je bilo vedno vse pripravljeno za kakršnokoli zdravljenje. Kraljevi protokol veleva, da ko je kraljica nehala jesti, so morali vsi odložiti pribor in prenehati jesti. Tega pravila so se morali držati tudi vsi ostali člani kraljičine družine. Sovražila je česen, zato ga nikoli in nikjer ni bilo v njenih jedeh. Kraljica je oboževala gin tonik, kar ni skrivnost, rada pa je ob kosilu nazdravila s kozarcem belega vina, ob večerih pa s kozarcem penine ali martinija. V vseh letih življenja je bila, kot že rečeno, ponosna lastnica več kot 30 psom pasme corgi. Leta 2015 jih je prenehala vzrejati, saj jo je skrbelo, kdo bo skrbel zanje po njeni smrti.  Vsi člani kraljeve družine so morali kraljico prositi za dovoljenje za poroko, zlasti je to veljalo za prvih sedem v vrsti za prestol. Kraljica, ki je tekoče govorila tudi francosko, je veljala za daleč najboljšo jezikoslovko v družini. 

Največji škandali med njenim vladanjem

Kraljeva družina je bila, sploh v času vladanja kraljice Elizabete II., stalno pod drobnogledom javnosti, saj so v tem času vzniknili tudi angleški tabloidi, ki so člane kraljeve družine skrbno spremljali na vsakem koraku in tudi izbrskali škandale, o katerih se je pisalo in govorilo tudi po svetu.

Med škandali je bila prvi zagotovo afera princa Charlesa s Camilo Parker-Bowls in to v času, ko je bil še poročen s princeso Diano. Na dan so prišli prisluhi njunih zasebnih pogovorov, ki so jih skriti mikrofoni ujeli decembra 1989. Slišati je Charlesa, kako Camilli pove, da jo ljubi, kakor tudi nekaj drugih nekoliko seksualnih fraz.

Naslednji škandal, ki je pretresel Britanijo, je bil povezan z edino hčerko kraljice Elizabete Anne. Ta se je poročila z Markom Philipsom, vendar njun zakon ni bil nič kaj rožnat. Po 12 letih zakona je prišlo na dan, da je imel Philips ljubico z Nove Zelandije, s katero ima tudi otroka. Mark in Anne ločila leta 1992.

Sara Ferguson (Yorška vojvodinja) je bila leta 1992 ujeta na fotografiji s teksaškim poslovnežem Johnom Bryanom. S fotografije je bilo razvidno kako poslovnež sesa Sarine prste na nogah. Seveda je to za kraljevo družino pomenilo veliko sramoto. Nato so leta 2010 Saro ujeli še, ko je bila novinarju pod krinko za pol milijona funtov, pripravljena omogočiti dostop do članov kraljeve družine.

Gary Goldsmith, stric vojvodinje Kate, je na naslovnice časopisov prišel leta 2009, ko je novinarjem ponujal droge in prostitutke. Prav tako se je hvalil, da William in Kate preživljata počitnice v njegovi vili na Ibizi, ki jo je ljubkovalno imenoval „vila bang bang“.