Foto: AP
Foto: AP

Raziskava, ki jo je opravil profesor Matt Miller z univerze Northeastern in je bila objavljena v reviji Annals of Internal Medicine, kaže, da je med januarjem 2019 in aprilom letos kupilo strelno orožje 7,5 milijona Američanov, ki predtem še niso posedovali orožja.

Številke kažejo, da se je med letoma 2019 in 2020 število kupljenih kosov strelnega orožja dvignilo s 13,8 milijona na 16,6 milijona.

Od tega so polovico vseh novih lastnikov orožja predstavljale ženske, polovico pa nebelopolti posamezniki – 55 odstotkov ljudi, ki so prvič kupili orožje, so bili belopolti, 21 odstotkov temnopolti, 20 odstotkov pa latinskoameriškega rodu.

Več družin izpostavljenih orožju

Kar raziskovalce skrbi, ni toliko to, da se je prodaja orožja med pandemijo okrepila, ampak da ima zdaj več gospodinjstev strelno orožje, kar bi lahko izpostavilo več družin nevarnosti.

“Posledic nedavnega porasta posedovanja orožja ne bodo čutili samo odrasli Američani, ki so na novo postali lastniki orožja, ampak tudi na milijone drugih, ki živijo z njimi, vključno s petimi milijoni otrok, ki so v zadnjih dveh letih postali izpostavljeni orožju v domačem gospodinjstvu," je posvaril Miller.

Kot poudarja, je težko reči, koliko se lahko porast orožja pripiše pandemiji, da pa je dejstvo, da je posedovanje orožja pred pandemijo naraščalo počasneje kot od marca 2020. Porast strelnega orožja sicer še ne pomeni samodejno porasta nasilnih zločinov, nesreč ali samomorov, poudarjajo strokovnjaki, a opozarjajo, da je vsem tem tveganjem zdaj izpostavljenih 11 milijonov ljudi več.