Slovenija v stiski

'Pot do večjega razumevanja in manjše stigmatiziranosti duševnih težav je še dolga'

Ljubljana, 28. 11. 2021 15.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min
Avtor
Tadeja Voščun
Komentarji
36

Stigma, miti in napačne predstave, povezane z duševnimi motnjami ali duševnimi težavami, na splošno negativno vplivajo na vsakdanje življenje ljudi, ki imajo težave z duševnim zdravjem, kar lahko privede do diskriminacije in zanikanja celo najosnovnejših človekovih pravic. Zato so si strokovnjaki enotni, da je treba o težavah spregovoriti na glas. Tako se izobraževanje o duševnem zdravju začne že v osnovni šoli in nadaljuje vse življenje. Pomembno je, da se vsak zaveda, da obstajajo poti in načini, čeprav jih mnogi v nekem trenutku morda ne vidijo. Ključno je, da se obrnemo po pomoč, pa naj bo to prijatelj, sorodnik ali strokovnjak.

Poleg tesnobe in panike je bil prisoten brezup. Tudi strah. Bila sem prestrašena. Strah pred resno boleznijo, pred smrtjo. Strah pred paniko, prihodnostjo, smrtjo meni ljubih ljudi, strah pred zdravniki, razgovori za službo, šefi. Strah pred strahom. Strah pred vsem. Tako svoje začetke spopadanja z duševno stisko opisuje danes 36-letna Medeja Bajec Hrabar. Začelo se je pri 29 letih. "Verjetno se je sicer začelo že prej, a s pojavom paničnih napadov sem ugotovila, da nekaj ni v redu, da nekaj ne 'štima'." 

Pravi, da je težko opisati ta strah, ki ohromi, ki te prepriča v to, da se bo zgodilo nekaj groznega. 

"Tesnobni strah ni strah, ki te malo strese, tesnobni strah je strah, ki te porine na dno in te tam lahko pusti. Strah, ki srce spusti v hlače." – Medeja Bajec Hrabar

Gre za strah, za občutke, ki pridejo sami od sebe, brez opozorila ali povoda. In ravno zaradi tega vseprisotnega strahu in preganjavic, ki ne želijo iti stran, ki ne umolknejo, se ljudje počutijo nemočne. Medeja je najprej varno zatočišče glede svojih duševnih stisk našla v družini. Govorila je s partnerjem in mamo. Nato je obiskala osebno zdravnico, nekaj mesecev kasneje tudi psihiatrinjo. 

Medeja se je iz začaranega kroga duševne stiske rešila tudi z jogo.
Medeja se je iz začaranega kroga duševne stiske rešila tudi z jogo. FOTO: Osebni arhiv Medeje Bajec Hrabar

Soočanje z duševno stisko je težko, zato oseba potrebuje veliko poguma in zaupanja

Kaja Strniša, terapevtka, ki vodi center Brst psihologije, pravi, da se ljudje večinoma sami obrnejo po pomoč, včasih jih kontaktirajo tudi prijatelji in svojci. "Seveda pa se mora človek na koncu za obisk odločiti sam, prostovoljno." Pravi, da lahko s pomočjo strokovnjaka hitreje najdemo pravo pot in se na učinkovit način rešimo tistega, kar nas obremenjuje. Strniša pojasni, da večinoma delajo z osebami od 15. leta starosti dalje, se pravi z mladostniki, pa tudi s študenti, in pogosto se nanje obračajo tudi osebe do 40. leta starosti. Soočanje z duševno stisko je težko, zato potrebuje oseba veliko poguma in zaupanja, da lahko govori o stvareh, ki jih doživlja. Ko spregovorimo o svojih težavah, nam to lahko pomaga, da najdemo načine, poti in ideje, kako se z njimi soočiti. 

Medeja pravi, da je bil občutek, ko je govorila o stiskah, zanjo osvobajajoč. "Bilo je tudi težko, ampak občutek, da lahko spregovoriš o tem brez zadržkov, olajša. Človek se počuti vsaj deset kilogramov lažji, ko s sebe vrže nekaj, kar je potihoma, na skrivaj želel odpraviti sam, ali pa je upal, da bo to samo od sebe izzvenelo." Predvsem pa se človek počuti dobro, ker ve, da se bodo stvari začele spreminjati in da bo počasi morda spet vesel in nasmejan. Pot do okrevanja ni bila lahka, "vendar je bila izpolnjujoča". "Ko se začneš vleči iz močvare, imaš res občutek, da je mogoče vse. Da, če ti je to uspelo, ti lahko še marsikaj, če ne celo vse."

Stigma povzroči, da se ljudje počutijo krive glede nečesa, nad čemer nimajo nadzora

Stigma obenem zadržuje ljudi, da bi pravočasno poiskali pomoč, opozarja strokovnjakinja Strniša. Pri ljudeh, ki so že tako v stiski, stigma povzroči še dodatno obremenjenost in bolečino. Ljudi pogosto skrbi, da jih bodo drugi obsojali, da ne bodo sprejeti, da bodo zasmehovani, da bodo videti šibki. "Zato lahko dobijo občutek, da je obisk strokovanjaka znak njihove šibkosti," poudarja Strniša. Dobro je, so enotni strokovnjaki, da izobrazimo sebe in druge glede stanja oziroma stiske, v kateri smo se znašli. 

"Obsojanje drugih skoraj vedno izvira iz pomanjkljive informiranosti. Zato sta pridobivanje strokovnih informacij in nabiranje znanja ključnega pomena za preseganje stigme." Strniša opaža, da sta v nekaterih okoljih še vedno prisotna precejšnja stigmatiziranost in obsojanje posameznika, ki se sooča s določeno duševno stisko. "Ko se nekdo sooča s težavami s fizičnim zdravjem, se nam smili, ko pa se nekdo sooča s težavami z duševnim zdravjem, je kriv sam. Ne razumemo in niti ne skušamo razumeti." Toda vidi, da se v zadnjih letih zadeve premikajo na boljše, saj se o duševnem zdravju več govori tako v medijih kot tudi v izobraževalnem sistemu.

Kaja Strniša: "V določeni meri so k boljšemu razumevanju pripomogla tudi družbena omrežja ter zgodbe uspešnih ljudi, ki so sami spregovorili o svojih težavah z duševnim zdravjem."
Kaja Strniša: "V določeni meri so k boljšemu razumevanju pripomogla tudi družbena omrežja ter zgodbe uspešnih ljudi, ki so sami spregovorili o svojih težavah z duševnim zdravjem." FOTO: Shutterstock

Pot do večjega razumevanja, odprtosti in manjše stigmatiziranosti pa je še vseeno dolga, ugotavlja. "Tudi na državni ravni je področje duševnega zdravja še vedno zelo neurejeno in podhranjeno." Opaža, da ljudje na splošno precej hitro sodimo in obsojamo. Na podlagi lastnih prepričanj, pogledov in doživljanj sklepamo o življenjih drugih, ne da bi se zares trudili razumeti sočloveka in njegovo stanje. "Na svet gledamo skozi svoja očala in se svojih mnenj in prepričanj trdno držimo, očal pa nikakor ne želimo zamenjati z drugimi."

"Tako med sabo kopljemo prepade, namesto da bi gradili mostove." Obsojanje je mentalno preprostejši proces od razumevanja, saj slednje zahteva globoko razmišljanje, odprtost, potrpežljivost, sočutje in učenje, dodaja. 

Če pričakujemo, da bo družba do nas takšna, kot želimo, da je, smo lahko hitro razočarani, ker se svet za nas ne bo spremenil, niti se ne more spremeniti, pravi Medeja. Strinja se, da je o duševnih stiskah težko govoriti zaradi strahu, da bi bili v očeh drugih videti šibki. "Zaradi sramu, da smo nesposobni in nemočni. Ker je lepše govoriti o lepih stvareh." Toda dobro se je odpreti, ker se tako olajšaš. Medeja je, ko je bilo najhujše mimo, svojo stisko obrnila v nekaj dobrega. Pričela je pisati blog in se ukvarjati z jogo. "Da se preboleti, da se preživeti in da se zelo dobro živeti. Tudi s tesnobo."

Medejo je po obisku zdravnice, ki je izključila vse fizične bolezni, čakalo nekaj mesecev agonije. Vedela je, da je fizično z njo vse v redu, a simptomi, slabo počutje in panika so bili še vedno prisotni. "Na določeni točki sem objokana obležala za dober teden dni. Ni in ni šlo. Nič ni šlo. Razen joka. Po tem tednu sem z urgentno napotnico odšla k psihiatrinji." Opisala je, da se ji pred diagnozo generalizirane tesnobe s paničnimi motnjami niti sanjalo ni, kaj se ji dogaja. Resda je bila že kot otrok in kasneje tudi kot najstnica čustvena, "v čustvovanju sem bila morda malo ekscentrična, pretirano občutljiva", vendar se takrat tem znakom ni preveč posvečala. "Nisem se posebej ukvarjala s tem, tudi starši se niso ukvarjali s tem, ker se temu niti ni posvečalo toliko pozornosti, kot se je morda danes."

V šolah je prva otrokova zaupna oseba razrednik, druga pa svetovalna služba

V izobraževalnih ustanovah delujejo različne strokovne službe, ki pomagajo otrokom in mladostnikom, da spregovorijo o stiskah in s pomočjo strokovnjaka tudi premagajo določene težave. Marina Vidmar, psihologinja, ki opravlja svetovalno službo na Osnovni šoli Majde Vrhovnik v Ljubljani, pravi, da se za strokovni posvet odloči takrat, ko otrokova težava, v tem primeru čustvena stiska, presega njegove zmožnosti obvladovanja in prilagajanja ter pomembno vpliva na njegovo vsakdanje funkcioniranje na temeljnih življenjskih področjih – v šoli ter v družinskih in vrstniških odnosih, ko vpliva na prehranjevanje, spanje in podobno. Običajno otroka k temu spodbudijo starši, ki ga najbolje poznajo in opažajo spremembe. 

Vidmarjeva poudarja, da je duševne stiske pri otrocih najboljše reševati v konstruktivnem sodelovanju med otrokom, starši, učitelji in šolsko svetovalno službo.

"Otroci stisko zelo pogosto najprej zaupajo vrstnikom, zlasti tistim, ki se srečujejo s podobnimi težavami. Vrstnik je lahko sočuten poslušalec, lahko tolaži in spodbuja, je pa še vedno otrok in nima zrelosti odraslega človeka, s katero bi drugemu otroku pomagal predelati težka čustva ali izkušnje."

Če težava presega zmožnosti reševanja svetovalne službe, starše usmerijo v zdravstvene ustanove, kot so centri za duševno zdravje v zdravstvenih domovih ter svetovalni center za otroke, mladostnike in starše, po potrebi vključijo tudi center za socialno delo. Starše lahko socialni delavci usmerijo tudi k nevladnim organizacijam in zasebnim svetovalnicam, ki so specializirane za obravnavo določene problematike. "Otroci se v stiski lahko obrnejo tudi na zaupni TOM telefon, na spletno svetovalnico #Tosemjaz ali na Unicefove varne točke," doda Vidmarjeva. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Otroci so glede duševnih stisk zelo dojemljivi

Strokovnjakinja pravi, da pri otrocih opažajo, da se "presenetljivo dojemljivo in sočutno odzovejo na čustvene ali vedenjske posebnosti vrstnikov", saj so z njimi posebej sočutni in jim želijo pomagati. Otroci tudi zaznajo, kdaj je vrstnik v stiski in kdaj neke skrivnosti ne smejo zadržati zase, ampak jo morajo zaupati odraslim. "Tako se nam na primer v šoli zgodi, da otrok zaupa učiteljici, da sošolca doma tepejo, da sošolčev oče prekomerno pije in takrat postane nasilen ali pa da se sošolka reže in govori, da bi rada umrla."

Marina Vidmar: "Prisotne so tudi različne oblike vrstniškega nasilja, poleg fizičnega in besednega, ki sta najočitnejša, tudi bolj prikrite oblike, kot sta spletno nasilje in izključevanje iz skupine."
Marina Vidmar: "Prisotne so tudi različne oblike vrstniškega nasilja, poleg fizičnega in besednega, ki sta najočitnejša, tudi bolj prikrite oblike, kot sta spletno nasilje in izključevanje iz skupine." FOTO: Shutterstock

Izobraževanje o duševnih stiskah se začne že v osnovni šoli. Tam na razrednih urah spregovorijo o določenih temah, kot so sprejemanje različnosti, posebne potrebe in invalidnost, v višjih razredih pa tudi o duševnem zdravju in duševnih stiskah. "Otroke je treba podučiti o tem, kaj je duševno zdravje in kako zanj skrbimo, kaj so duševne motnje in bolezni, katere so najpogostejše, kako se kažejo in kam se lahko obrnemo po pomoč."  V osnovni šoli se psihologi najpogosteje srečujejo z učnimi težavami zaradi pomanjkanja učne motivacije, s težavami na področju pozornosti in koncentracije ter branja in pisanja in z govorno-jezikovnimi motnjami. Opažajo tudi motnje pozornosti s hiperaktivnostjo ali brez nje, čustvene težave, denimo tesnobo, in vedenjske težave, na primer agresivno vedenje. 

"Nekateri se srečujejo s prehodnimi čustvenimi stiskami, ki so povezane s stresnimi dogodki v družini, na primer ločitvijo staršev, nasiljem v družini, smrtjo v družini." V času epidemije pa opažajo porast omenjenih stisk. V času izobraževanja na daljavo so bili učenci prikrajšani za številne varovalne oz. pozitivne izkušnje, ki jih sicer dnevno doživljajo v šoli, še bolj pa je bilo to očitno ob vrnitvi v šole. 

Otroci, mladostniki, študentje in odrasli naj o svojih stiskah spregovorijo z ljudmi, ki jim zaupajo

Pomembno si je dovoliti poiskati in uporabiti pomoč, nikakor pa ni dobro ignorirati težav.
Pomembno si je dovoliti poiskati in uporabiti pomoč, nikakor pa ni dobro ignorirati težav. FOTO: Shutterstock

Ne samo otroci in mladostniki, tudi študentje se z različnimi težavami zatekajo po pomoč k strokovnjakom. Mateja Okanović, specialistka klinične psihologije, ki deluje v Zdravstvenem domu za študente Univerze v Ljubljani, opaža, da študentje v obravnavo najpogosteje pridejo zaradi težav z generalizirano anksioznostjo, socialno anksioznostjo, strahu pred izpitnimi situacijami ter posledičnim odlaganjem in prelaganjem izpitov. Pogosti so tudi panični napadi, redke niso niti težave zaradi obsesivno-kompulzivne motnje. Prav tako pogosto navajajo, da trpijo, zaradi nihanja razpoloženja ali depresivnega razpoloženja, kar nekaj pa jih poišče pomoč zaradi motenj pozornosti in koncentracije ter težav s samim usvajanjem študijske snovi.

Med epidemijo pa opažajo, da so študentje navajali še težave, povezane z ukrepi – osamljenost, otopelost, naveličanost, strah in skrb za prihodnost, motnje pozornosti in koncentracije, izostanek zaslužka zaradi izgube študentskega dela in s tem povezana ponovna odvisnost od staršev, finančna nestabilnost in tudi vrnitev v domače, konfliktne družinske razmere zaradi zaprtja študentskih domov. 

Študentom zunaj zdravstva pomagajo psihologi, v zdravstvu pa so to klinični psihologi in psihiatri. Za kliničnega psihologa je potrebna napotnica, čakalne dobe pa so zelo dolge, izpostavlja Okanovićeva. "Na diagnostični ali enkratni svetovalni pogovor je treba čakati od tri do šest mesecev, na vključitev v dolgotrajnejšo kliničnopsihološko ali psihoterapevtsko obravnavo pa od dve do tri leta."

Tudi ona se strinja, da je dobro, da o svojih stiskah in težavah spregovorimo z ljudmi, ki jim zaupamo. Pravi, da je stigma družbeni problem in jo je tako treba tudi obravnavati. 

Okanovićeva opaža, da nekatere duševne težave, kot so motnje hranjenja, odvisnosti, psihotične motnje, samomorilnost, še vedno vzbujajo nelagodje in strah v ljudeh. "Takšne težave se mnogokrat zdijo prevelike, nerešljive, in ljudje se od tega umaknejo, tega nočejo prepoznati, ker ne vedo, kako naj ravnajo. Še vedno pa v družbi v precejšnji meri velja za znak šibkosti, če človek prizna, da ima težave, in si poišče pomoč. Dokler o tem molči, pa kot da problema v resnici ni." Čeprav je ravno nasprotno. Ko si priznamo, da imamo problem, in smo pripravljeni aktivno iskati rešitve, smo veliko bližje temu, da problem postane manjši in rešljiv. 

Pri študentih opaža veliko razumevanja in odprtosti, pripravljeni so poiskati pomoč in se obiska psihologa večinoma ne sramujejo več tako kot v preteklosti, nekateri so na svojo psihoterapevtsko obravnavo prav ponosni in o tem odkrito povedo drugim, nekateri pa to še vedno prikrivajo pred prijatelji in družino, saj se bojijo obsojanja. 

Vsem tistim, ki se soočate s stiskami, ki se želite pogovoriti in odkrito govoriti Medeja sporoča, da kar pogumno. "Ko je težko, ko ne gre, ko je cmok v grlu tako velik, da duši, in misliš, da nikoli ne bo šlo, se spomni, da nisi prvič v položaju, za katerega misliš, da ga ne zmoreš prenesti. Ko se soočiš s stisko, imaš občutek, da je močnejša od tebe in da ne bo šlo. A to ni res, ker si v preteklosti gotovo že kdaj to rekel in je potem šlo." Pomembno je poiskati in si dovoliti sprejeti pomoč, pravi, ne smemo pa težav ignorirati: "Ne bodi grob do sebe, bodi dober in prizanesljiv ter ravnaj s seboj, kot bi ravnal z nekom, ki ga imaš rad in mu želiš dobro." 

Psih pasica
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (36)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zorroxxx
28. 11. 2021 19.38
+1
Ko je miš z glavo ujeta v mišolovki, jo druga od zadaj ...Enako je pri ljudeh. Dobrota je vedno na dnu.
User1832247
28. 11. 2021 19.23
+4
v času juge se o tem večinoma ni govorilo.sele po letu 91 se je začelo premikati.problem pa je bil da se tudi takrat ni začelo tako odkrito govoriti o tem kot se govori danes.in če je leta 91 to povzročala vojna se danes s tem soočamo zaradi izgorelosti v civilni sferi!
Viktor Grozni
28. 11. 2021 18.56
-4
Zato pa strokovnjaki priporočajo čelade.
Džouzi
28. 11. 2021 18.41
+2
Sramota, kakšni komentarji. Vsepovsod tlačite kovid, politiko,... To so resne težave, ki jih ima kar precej ljudi, ampak si zaradi takih kot ste vi, sploh ne upajo priznati in poiskati pomoči.
zorroxxx
28. 11. 2021 19.40
-4
Ne rabijo drugim priznati, sebi naj. Koga pa briga, zase naj poskrbijo tako kot skrbimo ostali brez potrebe po simpatiziranju in sočustvovanju okolice. Saj to je tudi ena od težav, ki jih imajo ...
Džouzi
28. 11. 2021 21.10
+3
zorroxxx, ko sem napisal, da si ne upajo priznati, sem mislila samim sebi, ni to stvar za razlagati okoli, ker svet ni sposoben niti malo sočutja, z vami na čelu.
Bpultimate
28. 11. 2021 17.53
-5
Najhujša stvar v današnjem času so ukrepi za kovid, ti povzročajo ogromno duševnih stisk, kako hudo je ko se cepiš, dobiš potrdilo ki ti velja samo 9 mesecev in ti povzroča duševne težave, ko se bojiš kaj bo ko ti preteče. Pa duševne stiske otrok v maskah v šolah, ko so na testih v šoli pozitivni in tega otroka ves razred izloči in izolira, kot poglej ga pozitiven je na kovid... Torej spomladi bomo SDS in NSi poslali na smetišče zgodovine in bodo marsikatere težave rešene.
User1832247
28. 11. 2021 19.23
+3
zorroxxx
28. 11. 2021 19.41
+4
daj ne ser... Eni smo vojsko služili in cepili so nas z vsem mogočim. Ne jokajte jokci, Jajo vas ima rad.
xxman.y
28. 11. 2021 17.38
-3
Jaz ta problem že dolga leta rešujem z gostilno...
Gospod .
28. 11. 2021 17.58
-4
zorroxxx
28. 11. 2021 19.42
+1
preprostež
28. 11. 2021 17.21
+0
Lep plakat, še posebej telefonske številke, ki vlivajo toliko upanja v človeka, ki ne more telefonirati. Šteje se leto 2021, osebe z okvaro sluha pa so še zmerom zapostavljene.
zorroxxx
28. 11. 2021 19.43
+1
nimajo ustrezno usposobljenega kadra za ostale
LedenaGora
28. 11. 2021 17.12
+0
"haha ti si glih za u begne" je eden izmed načinov kako se ljudje med seboj ponižujejo in potem pričakujemo da bo kaj drugače?
preprostež
28. 11. 2021 16.54
+12
Ko se ti najbližji in prijatelji posmehujejo ob najmanjšem znaku šibkosti.. Kaj človeku preostane?
zorroxxx
28. 11. 2021 19.45
+4
j. te ljudi! Ne pravi jim prijatelji. Prijatelji so zelo redki, večina ljudi nikoli ni imelo in nima prijatelja. Samo kolege za razne potrebe. Najraje za jamranje in simpatiziranje. Gnilo.
karamba34
28. 11. 2021 16.45
+5
Pomaga ti le odklop. Odklop!
Welcome
28. 11. 2021 16.29
+14
Ogromno je posmehovanja na račun ljudi,ki zaradi takih težav poiščejo pomoč. Če bi v tem času vsak globoko pogledal vase,mu ne bi bilo smešno. Tri četr ljudi potrebuje pomoč in to zanika.
Poš
28. 11. 2021 16.42
-10
Poš
28. 11. 2021 16.42
-7
User1832247
28. 11. 2021 19.25
-2
Specialist
28. 11. 2021 16.21
-2
Seveda levičarji niso dosegli svojega in sedaj imajo še stiske poleg psihičnih težav...
Wahl
28. 11. 2021 17.38
-2
Za desne sociopate psihične težave ne obstajajo.
zorroxxx
28. 11. 2021 19.46
+0
User1538643
28. 11. 2021 16.11
-2
Tole je kot z necepljenimi.
ap100
28. 11. 2021 16.07
+4
Pri nas je tovrstnih strokovnjakov zelo malo ali nič, v ta izobraževalni sistem gredo tudi ljudje, ki poklicno to ne bi smeli biti saj sami potrebujejo tovrstno pomoč. Kot je povedano je pomoč bližnje in zaupanja vredne osebe en temeljnih pogojev da se prepreči morebiten razvoj bolezni, kasneje bi terapevtska pomoč morala biti skupinska da se prepreči napačno zdravljenje ki je bolj pogosto kot si mislimo
Ici
28. 11. 2021 15.54
-7
Ključ do rešitve psihičnih težav je SAMO STROKOVNJAK.
Wahl
28. 11. 2021 16.13
+0
Wahl
28. 11. 2021 16.14
+3
Sprašujem, ker je cena terapevtske ure okoli 60 evrov.
Protoc
28. 11. 2021 15.54
-4
PKP 10 zakon bo še bolj poglobil clovekove pravice..
Wahl
28. 11. 2021 15.51
+0
Necepljeni smo stigmatizirani, fašisti bodo morali dobiti vse kaj drugega kot pogovor.
afnguncar
28. 11. 2021 16.03
-5
Necepljeni ste polni duševnih težav in boste morali dobiti še veliko več kot samo pogovor !!!
Wahl
28. 11. 2021 16.16
-1
Bolje duševne težave kot vse stranske dobrote inokulacije. Navali po novo dozo.
preprostež
28. 11. 2021 16.56
+0
Papyrus123
28. 11. 2021 17.31
-2