Sobota, 28. 5. 2022, 6.15

LIGA NBA, KONFERENČNI FINALE, VZHOD, 6. TEKMA

Miami na krilih izjemnega Butlerja izsilil sedmo tekmo

1

Boston Celtics Miami Heat Jimmy Butler | Jimmy Butler je ob zmagi prispeval 47 točk, kar je njegov rekord v končnici lige NBA, dodal je devet skokov in osem asistenc.  | Foto Reuters

Košarkarji Miami Heat so na šesti tekmi konferenčnega finala v gosteh pri Boston Celtics zmagali s 111:103 in izsilili sedmo tekmo. To jim je uspelo po rekordnem večeru končnice Jimmyja Butlerja, ki je voz moštva s Floride vlekel s 47 točkami. Njegovo predstavo čez lužo opisujejo kot eno najboljših v zgodovini športa Južne Floride. Kdo se bo v finalu pridružil Golden State Warriors bo znano po nedeljskem srečanju.

Jayson Tatum  Jaylen Brown
Sportal Boston v Miamiju do zaključne žoge za finale

Ni še konec konferenčnega finala vzhodne konference, Miami Heat je na gostovanju pri Bostonu zmagal tretjič v seriji in sezono podaljšal vse do nedelje. Dobrih 19 tisoč gledalcev je v dvorani TD Garden videlo simultanko Jimmyja Butlerja, od katerega se je ob zadnjih dveh porazih ekipe s Floride pričakovalo več. Ko je šlo za biti ali ne biti, je sam potegnil voz Vročice.

Toliko točk na tekmi, na kateri bi ekipa lahko izpadla iz boja za naslov, v dresu Miamija ni dosegel še nihče. Prheitel je tudi LeBrona Jamesa, ki je pred desetimi leti vknjižil 45 točk. | Foto: Reuters Toliko točk na tekmi, na kateri bi ekipa lahko izpadla iz boja za naslov, v dresu Miamija ni dosegel še nihče. Prheitel je tudi LeBrona Jamesa, ki je pred desetimi leti vknjižil 45 točk. Foto: Reuters Obračun je bil precej izenačen, Miami je v prvi četrtini povedel za deset, domači so si sredi drugega dela zagotovili tesno vodstvo, ob polčasu pa so gostje vodili zgolj za dve točki (48:46). V tretji četrtini jim je znova uspelo uiti na dvomestno prednost (66:79), a zgolj sedem točk prednosti pred zadnjimi 12 minutami je napovedovalo dramatičen razplet. Boston je v zadnji četrtini enkrat povedel (97:94), a Butler je bil odločen, da serijo še enkrat odpelje na domači parket.

Miami je slavil s 111:103, Butler pa je v statistiko vpisal rekordnih 47 točk v končnici. Zbral je več točk kot preostali trije najboljši Miamijevi strelci na tem obračunu. Še noben košarkar floridskega kolektiva na odločilni tekmi za izpad ni dosegel več točk. Pred desetimi leti je LeBron James s 45 točkami rešil Miami pred izpadom na šesti tekmi.

Butlerjevo predstavo je Miami Herald ocenil kot eno najboljših na odločilnih obračunih v zgodovini športa Južne Floride, ne samo ekipe Miami Heat. Butler je ob tem dodal devet skokov in osem asistenc.

Kyle Lowry je ob zmagi vpisal dvojni dvojček, ob 18 točkah še deset asistenc.

Sedma najvišja številka v zgodovini

Elgin Baylor je na peti tekmi finala leta 1962 dosegel 61 točk, Wilt Chamberlain je na dvobojih, na katerih je njegovi ekipi grozil izpad, trikrat dosegel 50 točk, Sleepy Floyd (1987 proti Lakersom) in Jamal Murray (2020 proti Utahu) sta se prav tako podpisala pod številko 50, poroča ESPN.

Pri poražencih je bil prvi strelec Jayson Tatum s 30 točkami, Derrick White jih je vpisal 22.

Vrhunci obračuna v Bostonu:

Spoelstra: Prav je, da bo odločala sedma tekma

"Prav je tako, finalista med tema ekipama mora odločiti sedma tekma. Navdušen sem, da si je naša ekipa priigrala sedmo tekmo pred domačim občinstvom," se je smejalo trenerju Miamija Eriku Spoelstri.

"Ekipa verjame vame, tudi trenerji, in to mi daje veliko samozavest, da enostavno lahko grem na parket in igram košarko," je po neverjetnem večeru dejal Butler in svojo predstavo ocenil z "dostojna", Lowry pa je ob tem dodal: "To je bilo neverjetno. Izjemno je imeti ob sebi takšnega fanta, kot je on. Igral sem z nekaj odličnimi igralci in on je eden najboljših."

"Že od začetka tekme je pokazal, da bo šel na vse in dal pečat igri. Takšen je že vso kariero, neprestano napada in dela vse, da bi svoji ekipi pomagal do zmage. Na sedmi tekmi moramo biti precej boljši," pa je bo porazu dejal White.

Odločilna sedma tekma bo v nedeljo. Kdo se bo pridružil Golden State Warriors?