ag
0 27.09.2022 10:10:14

Dež pregnali s tekom in glasbo

KM
Jubilejna različica Konjiškega maratona je pokazala, da je prireditev upravičeno imenovana Maraton z dušo. Kljub deževnemu vremenu se je prek startne linije pognalo okrog 1600 tekačev, ki jih je ob trasi spodbujalo več kot 300 glasbenikov, razporejenih najmanj na vsakih 500 metrov trase.

Start jubilejnega 10. Konjiškega maratona je bil zares veličasten, se pa je zgodil pol ure prej, torej že ob 9.30 za tekače na 10 in 21 kilometrov ter ob 9.50 za tekače na pet kilometrov, že tradicionalno v naelektrenem rokerskem stilu s skupino Take Off, ki se ji je letos na odru sicer pridružila še skupina Poweršok. Tudi sicer je jubilejna prireditev potekala v obliki, kot so je bili tekači in obiskovalci navajeni iz časa pred pandemijo. Startne številke in darilne pakete so tekači lahko znova namesto po pošti prevzemali v živo, lansko leto že izvedenemu Teku šolarjev za osnovnošolce po triadah pa so se letos po dveh letih premora pridružili še predšolski otroci na Konjičkovem teku. Skupaj z otroki se je tako nabralo okrog 1600 tekačev.

Na najdaljši trasi je slavil Andrej Debelak, med ženskami pa Katarina Pišotek. Državna prvaka v cestnih tekih na 10 kilometrov in hkrati zmagovalca v absolutnih kategorijah sta postala Jošt Žnidaršič in Anja Fink, petkilometrsko traso pa sta osvojila Teodor Majcenovič in Laura Đorđević Betetto.

»Ne le zmagovalci, navdušilo nas je tudi 18 tekačev, ki so Konjiški maraton letos pretekli že desetič. Eden izmed njih si je za to posebno priložnost celo oblekel majico s prvega Konjiškega maratona, kar nam je organizatorjem seglo do srca in nas spomnilo na dolgo pot, ki smo jo do zdaj že prehodili,« je povedal Anton Noner, predsednik organizacijskega odbora Konjiškega maratona. Vseh 18 tekačev so povabili na oder in jih bogato obdarili.

Kot je dejal, Maraton z dušo oziroma Konjiški maraton ni le športna prireditev in v resnici ne traja le en dan, temveč se začne že v petek. Gre za Vikend Konjiškega maratona, v sklopu katerega so potekali Likovni maraton, pogovorni večer s svetovnim pohodnikom, Konjičanom in ambasadorjem Konjiškega maratona Oliverjem Tičem ter koncert s skupino Poweršok.

Povsem razred zase je bil letošnji Glasbeni maraton, v sklopu katerega organizatorji Maratona z dušo povabijo glasbenike, da se na trasi Konjiškega maratona predstavijo in hkrati spodbujajo tekače. Zanimanje za nastop na jubilejni različici je bilo tako obsežno, da so podvojili število nastopajočih na Glasbenem maratonu na več kot 300, vse od plesalcev, bobnarskih skupin, DJ-jev, harmonikarjev, rokerskih skupin do godalnega orkestra, ki je tekače pospremil v ciljno ravnino. »Podvojili smo ne le število glasbenikov, temveč tudi število glasbenih točk, s čimer smo tekače spodbujali na manj kot vsakih 500 metrov trase, na kar sem še posebej ponosen. To, skupaj z več kot 250 prostovoljci, v resnici gradi tekaško prireditev, vredno naziva Maraton z dušo. Desetka je bila morda deževna, tako kot prva, ampak dokazali smo, da na raven energije vreme pač nima nujno vpliva,« je zaključil Noner.