V svojih slavnostnih nagovorih sta poudarila pomen enotnosti politike za doseganje uspehov samostojne države in delovanje v dobrobit državljanov.

Predsednica DZ-ja Klakočar Zupančič je v slavnostnem nagovoru ocenila, da so se nekdanji poslanci ob osamosvajanju zavzeli za humanizem, evropske, parlamentarne in demokratične vrednote, ki so predstavljale pomemben mejnik v skupni zgodovini. Ob tem je prepričana, da je Slovenija v nekaj več kot treh desetletjih kot mlada parlamentarna država dosegla veliko.

Po njenem prepričanju pa morajo vsi parlamentarci, tako zdajšnji kot nekdanji, ustvariti, ohraniti in krepiti družbo, ki temelji na demokraciji, spoštovanju človekovih pravic, strpnosti in socialni pravičnosti. Ključno vlogo pri delu poslancev sicer vidi tudi v gradnji zaupanja v politične institucije. "To ni enostavno delo, a vendar moramo napeti vse moči, da razrešujemo najrazličnejše komunikacijske šume, nesporazume in preostale konflikte na dostojen, dobronameren način, predvsem pa v dobrobit Slovenije in njenih državljanov," meni.

Kot je poudarila, nas v prihodnosti čakajo številni izzivi, moč poslancev ob tem pa je v enotnosti in zavedanju, da lahko skupaj dosežejo več, kot če bi delovali posamično. "Skupaj smo oblikovali zgodovino in skupaj bomo oblikovali prihodnost, močno, pravično in trajnostno Slovenijo," je še dejala prva med poslanci.

Predsednik DS-ja Marko Lotrič pa je v slavnostnem nagovoru poudaril, da je soočenje različnih pogledov temelj demokracije. Te pa v Sloveniji ne bi bilo, če ne bi bili politiki v prelomnih časih dovolj modri, da so doumeli, da je za enotnost naroda in uspeh na plebiscitu ključna enotnost politike, je dejal. Po njegovih besedah pa si morajo politiki tudi danes in v prihodnje prizadevati za ohranjanje temeljnih vrednot in vztrajati pri mirnem reševanju izzivov, še posebej tistih, od katerih je odvisna prihodnost naše države in blaginja naroda.

Hkrati se je zbranim nekdanjim poslancem na slavnostni seji zahvalil za prispevek v zahtevnih časih, tako v času osamosvajanja, kot tudi v času vstopa v zvezo Nato in pogajanj za članstvo v Evropski uniji. Uspehov je bilo veliko, ocenjuje Lotrič, največje pa smo po njegovi oceni dosegli, ko smo bili enotni in sta bila "cilj in zavedanje njegovega pomena za narod večja, kot so bili parcialni interesi posameznikov in posameznih političnih strank".

Ob koncu slavnostne akademije, ki jo je sicer vodil predsednik Društva poslancev 90 Marjan Podobnik, sta zbrane nagovorila še popotnika Tomo Križnar in Bojana Pivk Križnar, ki sta predstavila kratek film o življenju in trpljenju ljudstva Nube v Sudanu in prizadevanjih za pomoč.

Z dnevom državnosti, ki je tudi dela prost dan, zaznamujemo dogodke pred 32 leti, ko je takratna slovenska skupščina 25. junija 1991 po nekajletnih prizadevanjih sprejela ključne dokumente za odcepitev Slovenije od takratne Socialistične federativne republike Jugoslavije in nastanek samostojne države Slovenije. Slovenija je svojo samostojnost in neodvisnost slovesno razglasila dan po sprejetju ključnih dokumentov, 26. junija 1991, na Trgu republike v Ljubljani, kjer bo letos na predvečer dneva državnosti tudi potekala osrednja državna proslava.