Presaditve ledvic

V največji hrvaški bolnišnici sum trgovine s človeškimi organi

S.R.
7. 6. 2022, 10.03
Posodobljeno: 7. 6. 2022, 13.29
Deli članek:

V hrvaški bolnišnici KBC Zagreb so do nadaljnjega prepovedane presaditve ledvic v primeru, ko bolnik in darovalec nista sorodnika.

KBC Zagreb
KBC Zagreb

Prepoved je posledica preiskave, ki se je začela z inšpekcijskim nadzorom hrvaškega ministrstva za zdravje leta 2019. Inšpekcijska služba je namreč pri dveh presaditvah organov, natančneje ledvic, odkrila nepravilnosti, ki jih je prijavila Hrvaški zdravniški zbornici in državnemu tožilstvu, poroča regionalni hrvaški portal Una.

Glede na ugotovitve zdravniške zbornice je bila v obeh primerih za »etične napake« odgovorna transplantacijska ekipa, o čemer naj bi februarja letos že obvestili bolnišnico, česar pa v zdravniški zbornici še niso potrdili.

Dva primera

Po poročanju portala je iz dokumentacije razvidno, da so prvo presaditev sprva odklonili v zagrebški bolnišnici Merkur, ne pa pozneje tudi v KBC Zagreb, čeprav so tamkajšnjo transplantacijsko ekipo o prvi zavrnitvi pravočasno obvestili iz ministrstva za zdravje. Ledvico je sicer prejel mlajši moški, hrvaški državljan, pri katerem ni znan niti socialno-ekonomski položaj niti to, v kakšnem odnosu je z darovalcem. Ledvico je daroval mlajši voznik tovornjaka v slabšem socialno-ekonomskem položaju, ki je bil glede na psihološko oceno sposoben razumeti postopek in podati informirano privolitev.

Tudi v drugem primeru je ledvico prejel hrvaški državljan, pri čemer glede na poročanje Une ni znano, kakšen je njegov socialno-ekonomski položaj in kje prebiva. V KBC Zagreb ga je pripeljala reševalna služba, po sedmih dnevih pa so izvedli presaditev. Ledvico mu je daroval nek delavec iz Kosova, pek s šestimi otroki, ki zelo slabo govori hrvaško, zaradi česar je pri pregledih potreboval pomoč prevajalca. Ta prevajalec je bil zanimivo ravno prejemnik njegove ledvice, po rodu tudi sam iz Kosova. V primeru tega darovalca je psihiater ocenil, da gre za osebo z intelektualnimi sposobnosmi na spodnji meji povprečja, a da ni ovir za presaditev.

Po navedbah hrvaškega združenja za promocijo pacientovih pravic gre v tej zadevi glede na razpoložljive informacije za prvi primer suma trgovine z organi na Hrvaškem. Pohvalili so sicer odziv ministrstva za zdravje, a hkrati opozorili, da kljub potrditvi zdravniške zbornice, da je šlo za kršitev zdravniške etike, »sankcij ni!«