sekolar, mizna krožna žaga Svet24.si

Zaradi nove omrežnine gospodarstvo na okope, ...

traktor Svet24.si

Tatvina traktorja - pozor, pomagajte najti tatu

robert fico Necenzurirano

Slovaški atentat in Slovenija: nasilje se vedno ...

jure bracko evita hanzic zvezdana lubej mediaspeed Reporter.si

Pravnomočno poražena NKBM: šlo je za tipično ...

kidd doncic 23 pm Ekipa24.si

Hahaha!!! Po spotakljivih vzdihih Luka Dončić ...

Kate se je odločila, da bo okrevala na res rajskem otoku Odkrito.si

Kate Middleton - okreva "skrita v raju!"

gabriela anamaria goltes Ekipa24.si

Dončićeva Anamaria spet 'topi srca'! Srček in ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Goloba vedno manj zanima »vladanje«? O ne, premier, kar potrudite se! (KOMENTAR)

Deli na:
Goloba vedno manj zanima »vladanje«? O ne, premier, kar potrudite se! (KOMENTAR)

Predsednik vlade Robert Golob - Foto: STA

V kabinetu predsednice N. Pirc Musar naj bi bilo kar precej negodovanja zaradi dejavnosti nekdanjega predsednika B. Pahorja doma in v tujini? Zakaj neki? Saj je predsednica republike in s tem naj se ukvarja! Pahor pa je v bistvu lahko hvaležen T. Fajon, da ga ni »pritegnila« v stranko, saj mu takšna neformalna vloga daje mnogo več možnosti.

Poleg tega je Pahor eden redkih javno opredeljenih levičarjev, ki ga podpira tudi desnica, česar na Slovenskem ni lahko doseči. Je pa to tudi »plus« za desnico, da ni čisto zaplankana v svoj politični ego.  

Kot običajno smo imeli za dan državnosti spet dve proslavi in dva govora. Letos je bilo to dvojnost mogoče celo razumeti: leva oblast je ukinila Muzej osamosvojitve in dan spomina na žrtve komunizma. Govor predsednice N. Pirc Musar na državni proslavi ni bil slab, državniški pa je bil govor nekdanjega predsednika B. Pahorja na t. i. alternativni proslavi! Kritičen, a spraven in razumen.

Velja ponoviti, kar je med drugim rekel: bil je na dveh različnih dogodkih, v Novi Gorici na obletnici ustanovitve 9. korpusa, partizanskega korpusa, brez katerega ne bi bilo osvobojene Primorske, naslednji dan pa  v Kočevskem rogu, kjer je prisostvoval obletnici spravne maše za žrtve  komunističnega nasilja.

Na obeh, je rekel, je poslušal številne grobe obtožbe, za katere je upal, da smo jih zrelo prerasli. »Na obeh prireditvah so govorniki znova čutili, se mi zdi, iskreno potrebo, da včasih ostro kot nož  govorijo o političnih nasprotnikih. To ni bilo dobro znamenje. Delitev o zgodovini je nesrečna mati vseh naših delitev in razdelitev.«

Sicer je celo slišati, da Goloba vedno manj zanima »vladanje«!?  O ne, premier! Boste v zgodovino odšli kot eden od mnogih, ki mu ni uspelo? Kar potrudite se!

Pozval je, da se te teme obravnavajo z občutkom za bolečino drugega, kar je smisel sprave. Želim si, da bi se to udejanjilo. In da bi imeli razumno oblast, z veliko znanja, ki bi znala ohranjati temeljne vrednote in državo, ki ne bi vedno znova postavljala vrednostnega sistema na ta ali oni ekstrem.  

Pahor zna biti med ljudmi, vabijo ga vsevprek, kar »sprehaja« se od enega na drug dogodek. In kaj zdaj? Bo postal kandidat A. Logarja (Platforma), M. Tonina (NSI) in M. Balažica (SLS) za evropskega poslanca? Na naslednjih predsedniških volitvah pa najbrž spet lahko kandidira. Preveč političnega kapitala ima, da bi ga zavrgel. In zakaj bi ga? V Sloveniji je vedno manj politikov s toliko političnimi izkušnjami, kot jih ima Pahor, in vedno manj – z modrostjo.

Ob vsem tem se Gibanju Svoboda dogaja spoznavanje in učenje politike, spoznavanje politične ne/moči, konec poslušnosti in uvajanje svojeglavosti. V Svobodi so se združili različni ljudje, večinoma z enim ciljem: boj proti J. Janši. To pa je premalo za trdno politično stranko, za resno politiko, ki jo zanima razvoj države in dobrobit ljudi.

Tisti, okoli katerega so se zbrali, ki jih je združil in so ga sprva idealizirali, postane sčasoma normalen človek, in veliko pričakovanj se razblini. In kaj zdaj, ko se je naboj »antijanša« bolj kot ne izpel?  Izgubljajo zagon, nimajo vsebine …  Vodijo državo ali razpadajo?

In koliko bo zakon o dolgotrajni oskrbi postavil koalicijo na realna tla? Še vedno so pri popravljanju tistega, kar je sprejela Janševa vlada! Zakon povzroča precej nemira. Kako da ne! Novi davek!

Ob tem, da vsak dan od povsod kar hrumi, da je delo preveč obdavčeno, zato so nekaj davčnih olajšav prejšnje vlade ukinili. In poleg prispevka za »starost« zdaj dobivamo še obvezni prispevek namesto dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.

Minister za solidarno prihodnost S. Maljevac ponosno razlaga, da je prispevek za dolgotrajno oskrbo enako kot obvezno zdravstveno zavarovanje. Seveda, vemo, kaj nas čaka: prispevek in še iz dneva v dan več doplačil. Najlaže je uvesti nov davek. A po drugi strani bodo sčasoma v šolah brezplačno dobivali kosilo tudi tisti, ki imajo dovolj in preveč. Najprej je to predlagala Janševa SDS, zdaj Inštitut 8. marec z N. Kovač na čelu.

In kot je vse pogosteje slišati, Slovenijo tako in tako vodi civilna družba, ne vlada in parlament! Strateški svet za preprečevanje sovražnega govora, ki ga vodi Kovačeva, je že postal alternativno ministrstvo za kulturo, ki vključuje tudi direktorat za medije. Kaj novinarji in mediji smejo in česa ne? To je oz. bodo priporočila sveta N. Kovač? Mislila sem, da se bodo ukvarjali s sovražnim govorom politikov, levih in desnih. Ne, z novinarji in mediji. Morali bi najti način, kako kultuvirati socialna omrežja … Tam je največ sovražnega govora.

Sicer je celo slišati, da Goloba vedno manj zanima »vladanje«!?  O ne, premier! Boste v zgodovino odšli kot eden od mnogih, ki mu ni uspelo? Kar potrudite se! Tudi prvi človek Levice L. Mesec napoveduje, da se ne gre več: odpovedal bi se koordiniranju Levice, dobil je nezaupnico stranke. In to prav zdaj, ko je končno prerasel puberteto.

Na kongresu Levice je dobil le 313 glasov, M. Kordiš pa 357. Prav velike razlike ni. Če bi vodenje prevzel kdo od ekstremnih levičarjev, bi se najbrž velik del volivcev premaknil k SD. Mesec ima politično prihodnost, samo vprašanje je, kje, v kateri oz. kakšni politični stranki. Gotovo tudi Kordiš, a njegova skrajnost, večna provokacija, je predvsem za opozicijo.

Predsedniške volitve so pokazale, da prav veliko podpornikov Kordiš v Sloveniji nima, niti 28 tisoč volivcev ni glasovalo zanj. Vprašanje je tudi, kako bo na podporo Levici vplival novi davek, prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki ga v bistvu predlagajo prav oni. Vse kaže, da bo poletje zelo pestro.