Zvečer je na programu projekcija filma Sramežljivi radikalci – portret prejemnika velike nagrade 33. grafičnega bienala Ljubljana Hamje Ahsana. Foto: MGLC
Zvečer je na programu projekcija filma Sramežljivi radikalci – portret prejemnika velike nagrade 33. grafičnega bienala Ljubljana Hamje Ahsana. Foto: MGLC

Sklenila se bo z razglasitvijo nagrad 34. grafičnega bienala Ljubljana, sporoča Mednarodni grafični in likovni center. Na MGLC-jevem profilu na Facebooku bodo prenašali tako konferenco kot celoten petkov program.

Dopoldne je bila na vrsti mednarodna konferenca projekta Perennial Biennial z naslovom Biti danes državljan sveta?, na kateri sodelujejo Alia Swastika, Sami Al Daghistani, Aljoša Pužar, Mahret Ifeoma Kupka, Jo-Anne Birnie Danzker in Kostis Stafylakis. Zaradi omreženosti sodobnega sveta in razraščanja liberalnega kapitalizma ideja kozmopolitizma postaja vseprisotna, tudi na polju sodobne umetnosti, na katerem so bienali in druge velike ciklične razstave postali najpomembnejše prizorišče liberalnega kozmopolitizma, so zapisali v MGLC-ju.

Sorodna novica 34. grafični bienale upira umetniško-fikcijski pogled v Iskro Delto

Direktorica Bienala Jogja v Džogdžakarti v Indoneziji Alia Swastika je v prvem današnjem predavanju spregovorila o Kozmopolitizmu od spodaj. Njena kuratorska praksa se ukvarja s politizacijo lokacije in z novim kozmopolitizmom "kot strategijo za širjenje pogovora o našem stalnem sestavljanju identitete in vloge mednarodnosti v tem".

O afropolitizmu v sodobni umetnosti
Sledilo je predavanje raziskovalca in predavatelja islamskih študij Samija Al Daghistanija O pripadanju: islam, muslimani in "zunanji drugi". Kulturolog, etnograf, pisatelj in družbeni kritik Aljoša Pužar medtem obravnava "vrline in omejitve narodne, med-narodne in transnacionalne igre umetniških razstav, nagrad ter drugih sorodnih manifestacij in ritualov na meji zaznanega novega svetovnega reda – to je, še ene prihajajoče krize", teoretičarka umetnosti in kustosinja Mahret Ifeouma Kupka pa predstavlja svoj razmislek o afropolitizmu v sodobni umetnosti in z njim povezanih politikah izključevanja.

Kustosinja in nekdanja direktorica sydneyjskega bienala Jo-Anne Birnie Danzker bo v prispevku Obljuba enakopravnosti obravnava načine, "kako kustosi, kulturne institucije in občasne razstave lahko izberejo 'nestalna tla' in se s tem premaknejo onkraj sistemskih fikcij, kulturnih in institucionalnih apartheidov 'zahodnega' kanona", vizualni umetnik in teoretik umetnosti Kostis Stafylakis pa bo spregovoril o institucijah onkraj human(itar)izma.

Zvečer je na programu projekcija filma Sramežljivi radikalci – portret prejemnika velike nagrade 33. Grafičnega bienala Ljubljana Hamje Ahsana. Film je nastal po Ahsanovi istoimenski knjigi s podnaslovom Protisistemska politika militantnega introvertiranca. Projekcijo bo pospremil pogovor z Ahsanom in režiserjem Tomom Dreamom.

Vizualna podoba bienala. Foto: MGLC
Vizualna podoba bienala. Foto: MGLC

Jugofuturizem, ki sledi zgledu drugih etnofuturističnih gibanj
V petek bo dopoldne v sodelovanju z Zavodom Maska na vrsti Konferenca YUFU. Osrednja tema bo jugofuturizem, ki sledi zgledu drugih etnofuturističnih gibanj, kot so afrofuturizem, sinofuturizem, baltski etnofuturizem ali hungarofuturizem, ki na taktično različne načine krepijo periferne identitete in subverzivno afirmirajo posamezne kulturne kuriozitete. Svoje poglede na to temo bodo predstavili Tibor Hrs Pandur, Dinko Kreho, Vera Mevorah, eurovicious, Enea Kavčič & Maks Valenčič in Mladen Zobec.

Petkov program se bo nadaljeval z dogodkom Iskra Delta pogovori. Panel se bo osredotočil na orodja "tvorjenja svetov" ter prakse zamišljanja, konstruiranja, prototipiranja in udejanjanja alternativnih sedanjosti oz. prihodnosti. Predstavitve mednarodnih govorcev se bodo dotaknile pristopov in idej v umetnosti, (spekulativnem) oblikovanju, arhitekturi in (znanstveni) fantastiki, ki so vir navdiha za pristop tokratnega bienala. Sodelovali bodo Bogna Konior, Kaja Kraner, Jen Kratochvil in Simon O'Sullivan. Predavanjem bosta sledila kratko performativno predavanje in projekcija videa kolektiva Diffractions.

Dan konferenčnih predavanj, predstavitev in pogovorov se bo sklenil z razglasitvijo nagrajencev 34. Grafičnega bienala Ljubljana in predvajanjem videospotov Kukle Kešerović. O prejemniku velike nagrade bienala bo odločala žirija v sestavi Lovro Japundžić (Hrvaška), Jen Kratochvil (Češka), Sam Lackey (Združeno kraljestvo) in Poka-Yio (Grčija).

Zadnji bienalski konec tedna pa bo prinesel predstavitve projektov Aleksandre Domanović, Lawrencea Leka, Marka Peljhana in umetniškega dvojca Nascent. Končal se bo z nedeljskim maratonskim vodstvom.