1. 3. 2022,
9.35

2 leti, 1 mesec

Thermometer Blue 0,20

Finska Švedska kvalifikacije za svetovno prvenstvo kvalifikacije za SP 2023 Hrvaška Slovenska košarkarska reprezentanca

Torek, 1. 3. 2022, 9.35

Kvalifikacije za SP 2023

Hrvati so si rešili kožo, obeta se pravi triler

Košarka: Hrvaška - Slovenija | Hrvati so po dveh podaljških ugnali Švedsko. | Foto Vid Ponikvar

Hrvati so po dveh podaljških ugnali Švedsko.

Slovenska košarkarska izbrana vrsta je v ponedeljek zabeležila še drugi poraz proti Finski v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2023. Slovenci so izgubili z 79:83, veliko večji triler pa se je odvijal na drugi tekmi skupine C, na kateri je Hrvaška po kar dveh podaljških s 105:98 ugnala Švedsko in ohranila teoretične možnosti za preboj iz skupinskega dela.

Zmago Sagadin
Sportal Nekdanji prvi mož Slovenije brez zadržkov: Res sem neprijetno presenečen

Niti največji košarkarski strokovnjaki si pred začetkom kvalifikacij za svetovno prvenstvo, ki ga bodo prihodnje leto gostili Filipini, Indonezija in Japonska, verjetno niso mislili, da bomo po dveh tretjinah prvega dela priča takšnemu stanju na lestvici. Po štirih krogih je na vrhu Finska s sedmimi točkami (tri zmage, en poraz) pred Slovenijo in Švedsko s po šestimi točkami, zadnja je Hrvaška, ki je proti Švedski zmagala prvič v kvalifikacijah in je pri petih točkah.

Švedi so na domači tekmi s Hrvaško v Norrköpingu na začetku tretje četrtini vodili z 41:26 in vse je kazalo na to, da bodo hrvaški košarkarji poraženi še četrtič na četrti tekmi v kvalifikacijah, a so do konca rednega dela ujeli priključek, pet sekund pred koncem pa je za izenačenje na 79 zadel Filip Krušlin. Tudi prvi podaljšek na Švedskem ni prinesel odločitve. Dobre pol minute pred koncem je Švedska vodila z 88:85, a je nato s trojko odgovoril Goran Filipović, nato je z blokado odgovoril še Ivan Ramljak in tekmo popeljal še v drugi podaljšek, v katerem pa so gostiteljem pošle moči. Hrvati so na koncu zmagali s 105:98 in še plavajo nad gladino izpada v kvalifikacijah.

Damir Mulaomerović je s svojimi varovanci dosegel prvo zmago v kvalifikacijah. | Foto: Vid Ponikvar Damir Mulaomerović je s svojimi varovanci dosegel prvo zmago v kvalifikacijah. Foto: Vid Ponikvar

"Ob polčasu sem bil res jezen in glasen. Rekel sem, da lahko izgubimo tekmo, a ne na tak način, s tako slabo igro. Videti je bilo, kot da se ne želimo boriti. Če se boriš, se ti potem izidejo tudi nekateri nori meti, kot se je to dogajalo Švedski v Zagrebu. To je košarka in zato jo obožujemo. To je za nas res pomembna zmaga po vsem, kar smo doživljali po prvem porazu s Švedsko," je po koncu dejal hrvaški selektor Damir Mulaomerović.

Kvalifikacije za SP: Slovenija - Finska
Sportal Nove bolečine slovenskih košarkarjev

Hrvaško uspelo, Sloveniji ne

Hrvaški je tako uspela vrnitev po visokem zaostanku, medtem ko je Sloveniji proti Finski v Kopru na koncu malce zmanjkalo, da bi nadoknadila zaostanek 21 točk. Slovenijo do konca prvega dela kvalifikacij, iz katerih v drugi del napredujejo najboljše tri ekipe iz skupine, čakata še obračuna s Švedsko in Hrvaško. Slovenija je tudi prejšnje kvalifikacije za svetovno prvenstvo sicer začela z dvema zmagama, sledil pa je neverjeten črn niz, ki je Slovenijo osiromašil nastopa na prvenstvu v Španiji.

Slovenci so še drugič izgubili proti Fincem. | Foto: Vid Ponikvar Slovenci so še drugič izgubili proti Fincem. Foto: Vid Ponikvar

V prvem delu kvalifikacij se bo Slovenija konec junija in v začetku avgusta srečala še s Hrvaško doma in Švedsko na tujem, nato pa jo že konec avgusta, tik pred evropskim prvenstvom v Nemčiji, če se bo tja uvrstila, čakajo naslednji izzivi proti najboljšim trem ekipam iz skupine D – Izraelu, Nemčiji, Poljski ali Estoniji.

Junija z Dončićem?

V skupini D je sicer po štirih krogih v vodstvu Nemčija s tremi zmagami in enim porazom, Izrael in Estonija imata vsak po dve zmagi in dva poraza, Poljska pa je po štirih tekmah pri eni zmagi. Izgubljenega tako ni še nič, bo pa morala slovenska izbrana vrsta v naslednjem ciklu konec junija pokazati povsem drugačen obraz. Morda bo Sloveniji takrat na pomoč že priskočil tudi Luka Dončić, ki je v zadnjem nagovoru slovenskim navijačem dejal, da "se vidimo junija".

Bomo na naslednji reprezentančni akciji spremljali tudi Luko Dončića? | Foto: Reuters Bomo na naslednji reprezentančni akciji spremljali tudi Luko Dončića? Foto: Reuters

Na svetovno prvenstvo, ki bo prihodnje leto potekalo od 25. avgusta do 10. septembra na Japonskem, Filipinih in v Indoneziji, se bo uvrstilo 12 evropskih reprezentanc oziroma prve tri iz vsake šestčlanske skupine drugega dela.