Izkušnje za maskami in mešetarji

Bomo tudi v Sloveniji kmalu nosili samo maske tipa FFP2?

Luka Tetičkovič
28. 1. 2021, 20.34
Posodobljeno: 29. 1. 2021, 07.49
Deli članek:

Avstrija je v začetku tedna na javnem prevozu, v trgovinah in zdravniških ordinacijah uvedla nova pravila. Pokrivalo za usta in nos ne zadostuje več. Nositi je treba masko tipa FFP2 brez izdihovalnega ventila, ki filtrira tudi do 95 odstotkov virusov in ne ščiti le pred kapljičnim prenosom.

Reuters
Maska tipa FFP2 brez izdihovalnega filtra. Slednji je prepovedan, saj je namen maske, da pred okužbo ščitimo druge.

Kužnejši britanski sev novega koronavirusa je zaostril tudi zahteve glede zaščitne opreme. Pri nas sprememb še niso uvedli, a bomo verjetno sledili avstrijskemu zgledu.

Zaščitne maske tipa FFP2 so Avstrijci na javnem prevozu in v trgovinah zapovedali s tem ponedeljkom. Že minuli četrtek so bile tovrstne maske v trgovinah razprodane, vendar so bile kmalu nato spet na voljo. Trgovski centri v Avstriji so pomanjkanje reševali tudi tako, da so maske brezplačno delili na svojih vhodih, mnogi so jih na police dali po nabavni ceni.

Kupite jih lahko le omejeno število

Ne povsem presenetljivo so tudi v zgledni Avstriji pomanjkanje izkoristili mešetarji in vojni dobičkarji, ki na račun krize javnega zdravja kujejo dobičke. Avstrijci so zato uvedli pravila, po katerih lahko en kupec kupi le pet kosov posamezno pakiranih mask oziroma en kos pakiranja, ki jih vsebuje deset.

Velike razlike v cenah

Avstrijska Delavska zbornica (AK) je v primerjalni analizi ugotovila, da se cene mask v navadnih in spletnih trgovinah lahko razlikujejo tudi za 864 odstotkov. AK je preverila cene 212 izdelkov v desetih spletnih trgovinah in lekarnah. Najcenejšo masko, ki ima vse potrebne certifikate, je mogoče kupiti že za 59 centov, najdražje pa so stale vse do 5,69 evra. Gre za maske različnih kvalitet in različnih proizvajalcev.

»Največja razlika v ceni istega izdelka je 366 odstotkov,« ugotavlja Manuela Delapina, zaščitnica potrošnikov pri AK. Certificirana maska za obraz FFP2 brez ventila podjetja Hygiene Austria v najboljšem primeru stane 0,59 evra, v najslabšem pa 2,75 evra.

Virolog: Imejte eno masko za en dan v tednu

Čeprav so maske deklarirane za enkratno uporabo, torej za nekaj ur predihavanja, se severni sosedi zavedajo, da se to v praksi ne bo spoštovalo. Maske so navsezadnje kar precejšen strošek. Virolog Norbert Nowotny zato svetuje, naj imajo uporabniki masko za vsak dan v tednu. Po nekaj urah predihavanja se maska namreč navlaži in izgubi učinkovitost, zato jo moramo dati sušiti.

Tudi če se virus ujame v masko, neha biti nalezljiv po 72 urah, besede Nowotnyja navaja javna televizija ORF. Maske si lahko po dnevih označite s svinčnikom ali kemičnim svinčnikom, še dodaja.

Brade bi si morali začeti briti

Že tri dni stara brada zmanjša učinkovitost maske, ki se obrazu ne prilega več tesno. »Bradati bodo imeli težave,« je komentiral Nowotny, »pravzaprav bi si brade zdaj morali briti.« Virolog je ljudem, ki imajo težave z dihanjem, svetoval še, naj si poiščejo opravičilo osebnega zdravnika. Maska FFP2 ima namreč gostejšo tkanino, ki prepušča slabše od kirurške. Takšne z izdihovalnim ventilom pa so prepovedane, saj ta razvrednoti namen maske, s katero pred okužbo ščitimo druge, in ne sebe.