Šport
390 ogledov

Đoković se je maščeval Sinnerju in skočil pred Federerja

Novak Đoković Profimedia
Prvi tenisač sveta Novak Đoković je v finalu zaključnega turnirja ATP Finals zanesljivo premagal svojega krvnika v skupinskem delu Jannika Sinnerja in s sedmo lovoriko na večni lestvici prehitel Rogerja Federerja.

Srbski zvezdnik Novak Đoković je zmagovalec zaključnega turnirja serije ATP v italijanskem Torinu. V finalu je po uri in 43 minutah s 6:3, 6:3 ugnal domačina Jannika Sinnerja in se mu oddolžil za poraz v skupinskem delu tekmovanja. Šestintridesetletni Beograjčan je s sedmo zmago na turnirjih najboljše osmerice zdaj sam na vrhu večne lestvice.

Novak Đoković | Avtor: Profimedia Profimedia

Pred letošnjo izdajo tekmovanja najboljših osmih tenisačev si je Srb s šestimi naslovi rekordno znamko delil s Švicarjem Rogerjem Federerjem. Đoković je bil najboljši še v letih 2008, 2012, 2013, 2014, 2015 in lani, ko je v finalu ugnal Norvežana Casperja Ruuda.

Ob drugi zaporedni zmagi v Torinu, kamor so zaključni turnir prestavili leta 2021, je bil Đoković od samega začetka zelo zanesljiv. V prvem nizu je neusmiljeno izkoristil slabše trenutke 14 let mlajšega Italijana, ki za razliko od torkovega medsebojnega obračuna skupinskega dela in sobotnega polfinala proti Rusu Danilu Medvedjevu ni našel prave igre.

Srbski as je do prvega odvzema servisa prišel v četrti igri prvega niza. V njem je tekmecu prepustil vsega dve točki na lasten začetni udarec. Tudi v drugem nizu je takoj prišel do "breaka", povedel z 2:0, nato pa v šesti igri ubranil edini dve priložnosti za odvzem servisa tekmeca ter tlakoval pot do sedme zmage na zaključnih turnirjih.

Đoković | Avtor: Profimedia Profimedia
"To je zelo poseben trenutek in ena mojih najboljših sezon v karieri. Da jo kronam z zmago proti domačemu junaku, ki je ves teden tu igral sijajno, je res fenomenalno. Ponosen sem na predstave v zadnjih dveh dneh proti Sinnerju in Alcarazu, ki na turneji veljata za najboljša tenisača poleg Medvedjeva in mene," je v izjavi za ATP po dvoboju dejal Beograjčan.

"Proti njima sem moral narediti nekaj več, sam dobiti dvoboj in ne čakati, da mi zmago poklonita. Taktično sem danes igral precej drugače kot v skupinskem delu proti Sinnerju. Zame je to sijajen teden," je še dodal Srb in ocenil dogajanje v Torinu.

"Igral sem s pravo intenziteto, tekmecu vsilil svoj ritem. Tudi serviral sem sijajno in imel v drugem nizu priložnost za dvojni 'brejk', potem pa se je malce zakompliciralo. Vendar ostal sem priseben, čeprav je težko igrati pred tako glasnim občinstvom. Veliko se je dogajalo med servisi, malce je bilo moteče, je pa zato zmaga še toliko slajša," je zaključil prvi igralec svetovne lestvice.

Za Beograjčana je bila to sedma turnirska zmaga v sezoni in 98. v karieri. Zgolj na mastersih in zaključnih turnirjih ima kar 47 lovorik. Skupno je bil to že 138. finale v karieri za izjemnega Srba, ki bo osmič v karieri koledarsko leto končal na prvem mestu računalniške lestvice.

Đoković | Avtor: Epa Epa

Na njej bo imel po ponedeljkovi posodobitvi 11.245 točk oziroma 2390 več od drugouvrščenega Španca Carlosa Alcaraza. Đokovića do konca sezone čaka še nastop na zaključnem turnirju Davisovega pokala.

Tam bo nastopil tudi Sinner, ki je imel kot neporažen v Torinu priložnost, da z zmago pride do čeka v vrednosti 4,4 milijona evrov. Na tej poti ga je ustavil Đoković, ki bo v žep pospravil nekaj manj zelencev, in sicer 4,04 milijona evrov, Sinnerju pa v uteho ostaja 1000 točk za lestvico, na kateri bo ostal četrti, ter 2,38 milijona evrov.

Italijan je igral v 14. finalu, ostal pa pri desetih lovorikah in štirih to sezono.