REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Washington Post: Za čiščenje min v Ukrajini bo potrebnih 757 let

Washington Post: Za čiščenje min v Ukrajini bo potrebnih 757 letKasetne bombe, ki so jih ZDA poslale v Kijev, še otežujejo razminiranje države. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Konflikt z Rusijo je Ukrajino spremenil v »najbolj minirano državo« na svetu, piše Washington Post sklicujoč se na podatke ukrajinske vlade in več nevladnih humanitarnih skupin za razminiranje.

Skoraj ena tretjina ukrajinskega ozemlja je bila prizadeta zaradi hudih oboroženih spopadov in to bo terjalo intenzivne operacije razminiranja, navaja časnik in dodaja, da je več kot 67.000 kvadratnih milj (173.529 kvadratnih kilometrov) onesnaženih z neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi, kot sledi iz ugotovitev slovaškega raziskovalnega centra GLOBSEC.

Primerjava: Na sliki levo lahko vidimo kolikšen del Ukrajine obsega z minami kontaminirano področje. Desno je prikaz velikosti Floride. Vir: Posnetek zaslona, WP

To je več kot površina Floride in približno enako velikosti Urugvaja, poroča Washington Post (WP).

»Količina uporabljenih smrtonosnih sredstev v Ukrajini je brez primere v zadnjih 30 letih,« je dejal programski direktor britanske nevladne organizacije »Mines Advisory Group« Greg Crowther.

Po podatkih OZN je med februarjem 2022 in julijem 2023 v Ukrajini v incidentih z neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi umrlo skoraj 300 civilistov, vključno z 22 otroki, poroča Washington Post.

Tudi ZDA so prispevale k miniranju ukrajinskega ozemlja, saj so Kijevu dobavile 155 mm topniške granate, ki ustvarjajo začasna minska polja.

Mine in druga neeksplodirana ubojna sredstva so v istem obdobju povzročila tudi 632 poškodb civilistov, poudarja WP.

Obe sprti strani v svojih operacijah aktivno uporabljata mine, navaja časnik.

Tudi ZDA so prispevale k miniranju ukrajinskega ozemlja, saj so Kijevu dobavile 155 mm topniške granate, ki ustvarjajo začasna minska polja, čeprav naj bi se njihovo podstrelivo tehnično samouničilo, piše Washington Post.

Drugo orožje ameriške izdelave, poslano v Ukrajino, je bila protitankovska mina M21, ki se ne samouniči, opozarja washingtonski časnik.

Poškodbe in smrti zaradi neeksplodiranih ubojnih sredstev. Vir: Posnetek zaslona, WP

Odločitev Washingtona, da Kijevu zagotovi »kasetno strelivo ameriške proizvodnje, za katerega je znano, da razprši neeksplodirane izstrelke, lahko samo poveča nevarnost,« poroča Washington Post.

Po nekaterih ocenah bi lahko trajalo 757 let, da bi odstranili vsa neeksplodirana ubojna sredstva, raztresena po vsej državi, tudi če bi bilo za misijo zadolženih 500 ekip za razminiranje, poroča WP.

Ocene Svetovne banke kažejo, da bi lahko stroški teh operacij v samo naslednjih desetih letih dosegli 37,4 milijarde dolarjev.

Po poročilu State Departmenta iz leta 2023 je Washington doslej namenil približno komaj 95 milijonov dolarjev za operacije razminiranja v Ukrajini.

Generalna podsekretarka OZN za politične zadeve in izgradnjo miru Rosemary DiCarlo je Varnostni svet ZN opozorila, da so ogromni deli ukrajinskega ozemlja pokriti z minami in kasetnimi bombami, ki »bodo še leta predstavljale nevarnost za civiliste«.

V začetku tega tedna je ruski veleposlanik v ZDA Anatolij Antonov obsodil Washington, saj je Ukrajino spremenil v »pokopališče« smrtonosnih odpadkov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek