koliko je vredno njihovo delo?

Plačni sistem v javnem sektorju je "dramatično deformiran": povprečna plača 800 evrov

R.T.
4. 1. 2023, 11.04
Posodobljeno: 4. 1. 2023, 13.24
Deli članek:

Sindikat vzgoje, izobraževanje znanosti in kulture Slovenije (Sviz) je predstavil položaj zaposlenih, njihova pričakovanja oziroma zahteve ter podrobnosti protestnega shoda, ki bo potekal 14. januarja pod geslom Moja odgovornost ni minimalna.

M25
Protestni shod je zadnje svarilo pred zaostrovanjem, je posvaril Štrukelj

Položaj zaposlenih in njihova pričakovanja oziroma zahteve so predstavili glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj, predsednica Sindikalne konference predšolske vzgoje Sviz Marjana Kolar ter vzgojiteljice predšolskih otrok - pomočnice vzgojiteljic.

Nižja plača

Štrukelj je uvodoma poudaril, da je plačni sistem v javnem sektorju "dramatično deformiran", s shodom pa da nočejo povzročati težav staršem in otrokom, zato bo potekal na soboto, 14. januarja v Ljubljani. Ministrom je očital, da se hvalijo z delom vrtcev, delo tam zaposlenih pa je plačano "manj kot znaša minimalna plača". Povprečni plačni razred, ki ga pomočnice dosegajo, je pod minimalno plačo, je 25. plačni razred. To je dobrih 800 evrov neto povprečne plače.

Protestni shod je zadnje svarilo pred zaostrovanjem, je posvaril Štrukelj. Naslednji korak Sviza je shod celotnega članstva pred vlado in splošna stavka v javnem sektorju.

Sledila je Kolar; ta je izpostavila pomembnost tega delovnega mesta za otroka, pri čemer se je naslonila na opis nalog. Za oblast očitno ni, je dejala. Ob tem je navedla, da je povprečna plača pomočnice vzgojiteljice s 5. stopnjo izobrazbe za več kot 20 odstotkov nižja od povprečne vseh drugih zaposlenih v javnem sektorju in skoraj za polovico nižja od povprečne plače vojake z isto stopnjo izobrazbe, "kar je nesprejemljivo".

"Pomeni, da je lahko za odgovorno in zahtevno delo, ki ga vzgojitelji na delovnem mestu pomočnika vzgojitelja opravljajo vestno in odgovorno, ovrednoteno z minimalno plačo. To je enostavno nesprejemljivo," je poudarila.

STA
Novinarska konferenca Sviz

Velika odgovornost

V nadaljevanju se je zvrstilo več pomočnic vzgojiteljice, ki so poudarile, kakšno odgovornost (ne le do otrok, ampak tudi do staršev) nosijo na svojem delovnem mestu. Poudarile so, da niso le varuške, ampak da svoje delo pogosto nosijo domov in svoje vzgojno-izobraževalne prijeme vztrajno posodabljajo. Plače so zato sramotne, saj da niso primerno plačane za svoje delo, odgovornost in izobrazbo. Težave s kadrom zato niso presenetljive, posledično bo tudi padla kvaliteta njihovega dela. Dogaja se, da si raje bolje plačane službe poiščejo v trgovskih centrih.

Izpostavile so tudi, da je v vrtcih vsak dan več otrok s posebnimi potrebami, ki potrebujejo spremljevalce. Tudi ti so plačani z minimalnimi plačami. Tu so še otroci s posebnimi dietami in poklicne bolezni, ki so posledice fizičnega dela, ki ga opravljajo.

Kaj zahtevajo?

Štrukelj plačnih zahtev ni želel razkriti, ob čemer se je skliceval na dostojnost. Pričakuje pa odpravo omenjene razlike 20 odstotkov, kar je pet plačnih razredov. Vladna stran zaenkrat je brez predlogov, je še poudaril. Kdo se bo pogajal na vladni strani, še ne ve.

Štrukelj je prepričan, da smo v prvi resni krizi izobraževanja v naši državi. Čez pet let bo prepozno, je posvaril, za primer pa dal razpadajoče javno zdravstvo, ki da je takšno, ker nismo pravočasno ukrepali.