Na Univerzi v Mariboru je danes potekal dogodek ob izstrelitvi satelita TRISAT-R. Izstrelitev nosilne rakete Vega-C je bila načrtovana ob 13.13, a so jo minuto pred izstrelitvijo premaknili na 14.13, po ponovnem poskusu, pa je bila na koncu izstrelitev uspešna ob 15.13 po slovenskem času. Dogodka so se udeležili Matjaž Han, minister za gospodarski razvoj in tehnologijo; prof. dr. Zdravko Kačič, rektor Univerze v Mariboru; prof. dr. Gorazd Štumberger, dekan Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko; doc. dr. Iztok Kramberger, vodja projekta TRISTA s Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko ter dr. Tomaž Rotovnik, direktor podjetja SkyLabs d.o.o.

Na projekt razvoja vesoljskih tehnologij smo na Univerzi v Mariboru še posebej ponosni. In osebno me zelo veseli, da smo v sodelovanju s podjetjem Skylabs d.o.o. v zelo kratkem času uspeli pripeljati do izstrelitve tretjega slovenskega satelita. Tako smo se ob bok postavili vodilnima evropskima vesoljskima narodoma – Francozom in Italijanom,” pove rektor Univerze v Mariboru Zdravko Kačič.

Odcepitev satelita od nosilne rakete in utiritev v srednjo zemljino orbito na višini 6000 km, je načrtovana 2 uri in 9 minut po izstrelitvi, kar pomeni okrog 17.22. Prva vzpostavitev komunikacije s satelitom je načrtovana približno ob enih ponoči.

Ob priložnosti je aktualni minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaž Han poudaril, da je Slovenija postala 100. članica Odbora združenih narodov za vesolje. “Marca letos so sprejeli tudi zakon o vesoljski dejavnosti, ki bo med drugim vzpostavil Nacionalni vesoljski register. Dober primer sodelovanja med znanostjo in gospodarstvom je tudi današnji satelit. To, kar smo kot otroci na televizijskih ekranih gledali kot znanstveno-fantastiko, bo danes postala realnost,” doda Matjaž Han.

Dekan Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI) prof. dr. Gorazd Štumberger pove, da so študentje na fakulteti zelo vključeni v projektno in znanstvenoraziskovalno delo. Udeležujejo se tudi mnogih mednarodnih tekmovanj, na katerih sedaj že tradicionalno zasedajo najvišja mesta. “Na uspeh vsakega posameznika, ki sooblikuje FERI smo izjemno ponosni. Še dodatno pa nas veseli, ko to prepozna še javnost oziroma širši medijski prostor. Pomembno je, da mlade finančno podpre tudi država in jim tako nudi stabilno shemo financiranja. Mladim želimo vliti tudi več samozavesti za odločanje o univerzitetnem študiju na naši fakulteti, kar je ključnega pomena za območje celotne Slovenije, kjer je trenutno na področju STEM (znanost, tehnologija, inženirstvo in matematika) primanjkljaj kadra,” še pove Štumberger.

Današnji polet TRISAT-R satelita bo omogočal pridobitev neprecenljivih informacij, ki nam bodo omogočile iznajdbo močnejših in robustnejših rešitev za spremljanje in pridobivanje informacij tudi iz bolj oddaljenih planetov,” je na slovesnosti pojasnil direktor podjetja Skylabs d.o.o. Tomaž Rotovnik.

Z današnjim poletom smo se uspeli uvrstiti na prvo stran Evropske vesoljske agencije (ESA) kot ena izmed najpomembnejših novic s področja evropske vesoljske znanosti,” poudari vodja projekta TRISAT doc. dr. Iztok Kramberger. Pove še, da smo Slovenci poslali enega izmed prvih nanosatelitov v srednji Zemljini orbiti. “Z vgrajenimi mikrokamerami bomo tudi eni izmed prvih, ki bomo naredili fotografije našega Planeta iz razdalje 6000 km,” pojasnjuje Kramberger.

V izjavi za javnost je Kramberger na dogodku še pojasnil, da novi slovenski satelit TRISAT-R, ki so ga prepeljali iz Maribora na Francosko Gvajano, od koder je danes z raketo poletel v vesolje, imel v osnovi namen, da opravlja meritve ionizirajočega sevanja v srednji Zemljini orbiti z namenom modeliranja okolja magnetosfere in boljšega razumevanja vesoljskega vremena. Beli kupoli, ki so jih pred časom postavili na Puhovi ulici v Mariboru pa sta pravzaprav zemeljska objekta oz. bazni postaji, ki služita vzpostavitvi komunikacije s satelitom TRISAT-R.