Bodo zaradi pomanjkanja paznikov zapirali zapore?

“Spremeniti morajo zakon. V nasprotnem bomo to lepo zaporsko zgradbo lahko zaprli,” je resnost stanja v slovenskih zaporih povzel predsednik Sindikata državnih organov Frančišek Verk. Da je kadrovsko pomanjkanje v slovenskih zaporih izredno resno, je poudarila tudi pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan, ki hvali vodstvo koprskega zapora, da drži skupaj njegove šive.

Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan (levo), direktor 
slovenskih zaporov Bojan Majcen in direktorica koprskega zapora 
Danijela Devčić Foto: Danijel Cek
Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan (levo), direktor slovenskih zaporov Bojan Majcen in direktorica koprskega zapora Danijela Devčić Foto: Danijel Cek

KOPER > “Rešitve za prostorsko problematiko obljubljajo že nekaj desetletij, do zdaj pa za to ni bilo dovolj močne politične volje. Skupaj z upravo za izvrševanje kazenskih sankcij na ministrstvu vidimo rešitev v gradnji novega moškega zapora v Dobrunjah. 18. avgusta sem podpisala pogodbo o izvedbi del, dela naj bi se začela še ta mesec, končala pa leta 2025. Od takrat dalje o prezasedenosti slovenskih zaporov ne bomo več govorili,” je o novem zaporu, ki bi rešil prostorsko stisko za slovenskimi rešetkami, povedala pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan.

Rešitev pomanjkanja pravosodnih policistov ali po domače paznikov pa ni tako enostavna. V zadnjih dveh letih je ministrstvo objavilo 236 razpisov, v katerih so dobili vsega 54 novih paznikov. “Ključni vzroki za takšen odziv je njihov zelo slab, že grozljiv materialni položaj. Pravosodni policisti skrbijo za varnost v zavodih, za varnost drugih zaposlenih v državi in vseh članov naše družbe. Pa vendar z njimi ravnamo, kot da so nepomembni. Zanašamo se na to, da tečejo na pogonsko gorivo motivacije in predanosti svojemu poklicu, ki ga razumejo kot poslanstvo,” je priznala ministrica.

1400

ljudi je bilo včeraj zaprtih v slovenskih zaporih, od tega

119

v Kopru

Po njenem prepričanju pa to ni dovolj in zato je poklic zaporniškega praznika že postal deficitaren, več jih odhaja kot prihaja. Posebej kritično je v Kopru, kjer imajo zaposlenih približno polovico pravosodnih policistov, kolikor bi jih morali imeti. Na ministrstvu bodo zato predlagali spremembo zakona o izvrševanjih kazenskih sankcij, ki bi prinesla možnost izplačevanja posebnega dodatka za preobremenjenost in delo v posebno nevarnih okoliščinah ter ukinila status kandidata za pravosodnega policista.

Pazijo na zapornike za 700 evrov

Kdor danes namreč začenja kariero zaporniškega paznika, kot kandidat najprej devet mesecev prejema minimalno plačo, šele nato začenja s plačo v 24. plačilnem razredu. “S spremembo zakona bi to ukinili. Takoj bi postali pravosodni policisti. Denar je za letos že rezerviran, govorimo o približno dveh milijonih evrov,” je povedal generalni direktor uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Bojan Majcen. Dodal je še, da bi v vsej državi danes takoj zaposlili 170, samo v Kopru pa 24 novih paznikov. “Upam, da bodo poslanci podprli to spremembo,” je pristavila ministrica.

“Na Primorskem si verjetno lahko vsak najde delo za 700 evrov plače, kolikor zdaj dobi kandidat za pravosodnega policista,” je dejal predsednik Sindikata državnih organov Frančišek Verk. Zato po njegovem mnenju ta poklic ni več privlačen. “Predvidevam, da bo ta kriza še naraščala. Danes sem srečal skupino paznikov, ki so mi rekli, da bodo kmalu dali odpoved, če se kaj hitro ne spremeni.”

110-odstotna zasedenost

Delegaciji pravosodnega ministrstva in uprave za izvrševanje kazenskih sankcij sta danes v Kopru obiskali koprski zapor in enoto uprave za probacije. Ministrica Švarc Pipan je pohvalila ekipi obeh ustanov, še posebej zapora, da “predano opravljajo svoje delo in se kljub težkim okoliščinam trudijo držati šive tega zavoda skupaj.”

V slovenskih zaporih je danes zaprtih (na služenju kazni in v priporu) 1400 ljudi, kar pomeni, da so naši zapori zasedeni približno 110-odstotno. Koprski zapor je bil danes zaseden 111-odstotno, kar pomeni, da je bilo v njem 119 zaprtih, od tega 36 obsojencev na prestajanju kazni in 83 osumljencev v priporu. S 153 zaprtimi pod streho zapora so rekord v Kopru dosegli pred dvema letoma.


Najbolj brano