Ob prvi obletnici njegove smrti so Tonetu Maleju na pokopališču v Bohinjski Bistrici postavili spomenik, delo kiparja Lojzeta Dolinarja. / Foto: Gorazd Kavčič

V spomin na olimpijca

V Muzeju Tomaža Godca so odprli razstavo, ki prikazuje življenjsko pot Toneta Maleja, izjemnega športnika iz Bohinja, ki je leta 1928 nastopil na olimpijskih igrah v Amsterdamu, kjer je v ekipnem mnogoboju tedanji Jugoslaviji priboril bronasto medaljo. Le dve leti kasneje se je ob padcu z orodja smrtno ponesrečil na gimnastičnem svetovnem prvenstvu v Luksemburgu.

Bohinjska Bistrica – Rodil se je pred 115 leti na Savici, a je kmalu zapustil rodni Bohinj in odšel v Ljubljano za dežnikarskega pomočnika. Sprejeli so ga v obrtni delavnici dežnikov Vidmar, kjer je delal tudi domači sin Stane, ki je takrat že nastopal na telovadnih tekmovanjih po svetu in dosegal lepe uspehe. Verjetno je bil prav on tisti, ki ga je navdušil za vstop v telovadne vrste Sokolov, navajata avtorici razstave Barbara Kalan in Anja Poštrak.

Leta 1926 je v Ljubljani vstopil med člane Sokola. »Da bi lažje razumeli nadaljnje dogodke, se na razstavi na kratko posvetimo tudi sokolskemu gibanju, predvsem sokolski miselnosti. Gesla sokolstva so bila 'svoboda, enakost in bratstvo'. Osnova njihove vzgoje pa je bila telovadba. Ta je zahtevala red, disciplino in podreditev. Poudarjali so pripadnost skupnosti,« pojasnjujeta.

Kot navajata, si je Malej z uspešnim nastopom na V. pokrajinskem zletu Jugoslovanske sokolske zveze v Ljubljani prislužil tudi nastop na poletnih olimpijskih igrah v Amsterdamu leta 1928. V ekipi Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev, v kateri je bil tudi Leon Štukelj, je osvojil bronasto medaljo.

Junija 1930 se je udeležil svetovnega prvenstva v gimnastiki v Luksemburgu. Tekmovanje bi moralo potekati na stadionu, vendar so ga zaradi slabega vremena organizatorji prestavili v dvorano. Prosto vajo na drogu je izvedel odlično, nato je sledila vaja na krogih, pri kateri pa je, ker se je odtrgal del orodja, z vso silo z glavo treščil ob tla, si zlomil hrbtenico in umrl.

»Krsto z Malejevim truplom so v domovino z vlakom prepeljali 18. julija 1930. Prenesli so jo na mrtvaški voz in jo odpeljali proti sokolskemu domu na Taboru. Tam je žalni sprevod pričakala ogromna množica ljudi. Tudi naslednji dan je bilo podobno. Po Ljubljani so visele črne zastave. Malejevo krsto so 20. julija dopoldne s Tabora preko ljubljanskih ulic prepeljali na železniško postajo,« lahko izvemo na razstavi.

Pokopali so ga na pokopališču v Bohinjski Bistrici. Na poti iz Ljubljane se je vlak s krsto ustavil še v Škofji Loki, Kranju, Radovljici, na Javorniku, Jesenicah in na Bledu. Povsod so se pokojnemu Maleju poklonili Sokoli s svojim vodstvom, položili vence na krsto, se priklanjali v pozdrav. Tudi v Bohinjski Bistrici je potekala velika žalna svečanost. Pogreba se je udeležil tudi kraljevi zastopnik, general Dragomir Popović. Ta je na grob položil venec s trakom v narodnih barvah z napisom: Tonetu Maleju, borcu za slavu otažbine – Aleksandar I. Kraljevi venec so nosili na začetku sprevoda, za njim pa še več kot šestdeset drugih vencev in šopkov.

»Malejev pogreb je bil eden pomembnejših dogodkov v Bohinju med obema vojnama. Ob prvi obletnici njegove smrti so Tonetu Maleju na pokopališču v Bohinjski Bistrici postavili spomenik, nato pa je spomin nanj počasi bledel. V Gorenjskem muzeju smo ga ob pripravi stalne razstave uvrstili med štiri zanimive Bohinjce, ob bok Janezu Mencingerju, Valentinu Vodniku in Francetu Bučarju. Z namenom, da ohranjamo spomin na 'bohinjskega olimpijca', pa smo se mu tokrat posvetili tudi na občasni razstavi,« še pojasnjujejo v Gorenjskem muzeju.

Oddajte svoj komentar

Kranj 12°

pretežno jasno
vlažnost: 67 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

3/15

torek

2/14

sreda

1/20

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 2. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Cerklje, 2. april 2024

Pohodni izlet DU Cerklje

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 4. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

OBVESTILA / Šenčur, Kranj, Trboje, Britof, 5. april 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 6. april 2024

Izlet PD Iskra Kranj

IZLETI / Šenčur, 6. april 2024

Gremo na obalo

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??