Irak je prizorišče napadov ZDA in Irana. Foto: Reuters
Irak je prizorišče napadov ZDA in Irana. Foto: Reuters

Ameriško obrambno ministrstvo je v sredo sporočilo, da je ameriška vojska izvedla nočne napade na tri poslopja, ki naj bi bila povezana z milicami, ki uživajo podporo Irana. Napadi so povračilo za napade na ameriške sile v zračnem oporišču v Iraku konec tedna.

Obrambni minister ZDA Lloyd Austin je ameriške napade na ozemlju Iraka na Kataib Hezbolah in druge skupine, povezane z Iranom, označil za "nujne in sorazmerne". Ob tem je dodal, da ZDA "ne želijo stopnjevati konflikta v regiji", poroča Guardian.

Nekatere paravojaške skupine, ki so jih ZDA napadle, so zdaj integrirane v iraško redno vojsko. Tiskovni predstavnik premierja Mohamed Šia Al Sudani je ameriške napade označil za "dejanje agresije".

"To nesprejemljivo dejanje spodkopava leta sodelovanja, očitno krši suverenost Iraka in prispeva k nepremišljenemu stopnjevanju v času, ko se regija že spopada z nevarnostjo širjenja konflikta," je dejal Jahja Rasul, tiskovni predstavnik premierja za vojaške zadeve.

Medtem so ZDA večkrat posvarile, da bi vojna v Gazi lahko vodila v širši konflikt na Bližnjem vzhodu, so same bombardirale cilje v Iraku, Siriji in Jemnu, obenem pa še naprej oborožujejo Izrael.

Irak je zaveznik tako ZDA kot Irana, obe državi pa sta nedavno napadli iraško ozemlje.

Reuters je v sredo navedel dva vira, ki sta dejala, da je oborožen brezpilotni letalnik napadel oporišče blizu Erbila na severu Iraka, v katerem so razporejene ameriške sile.

V soboto so bili v napadu z balističnimi in drugimi raketami na zračno oporišče Ain al Asad ranjeni štirje ameriški vojaki. Napad so izvedli borci v Iraku, ki uživajo podporo Irana.

Ameriške sile v Iraku in Siriji, kjer se nahajajo brez dovoljenja Damaska ali Varnostnega sveta, so bile od začetka izraelskih napadov na Gazo oktobra lani približno 150-krat tarče napadov milic, povezanih z Iranom.

V Siriji se nahaja 900 ameriških vojakov, v Iraku pa 2500.

Medtem ZDA izvajajo napade na hutijevske upornike v Jemnu, ki so v podporo Palestincem v Gazi začeli napadati trgovske in vojaške ladje v Rdečem morju, povezane z Izraelom ali Zahodom. Do zdaj so ameriške in britanske sile izvedel devet nizov napadov na hutijevce.