Carlos Sainz ml. Lewis Hamilton George Russell Mercedes-AMG F1 Ferrari Red Bull Racing Max Verstappen Interlagos VN Brazilije Formula 1

Nedelja, 13. 11. 2022, 20.42

VN Brazilije

Nora dirka, dvojna zmaga Mercedesa, prvak kljub trčenju in kazni šesti

Brazilija George Russell | George Russell je dosegel svojo prvo zmago v kraljici avtomotošporta. | Foto Reuters

George Russell je dosegel svojo prvo zmago v kraljici avtomotošporta.

Dirka preobratov, nesreč, prehitevanj, varnostnih avtomobilov. Veliko nagrado Brazilije je osvojil George Russell, kar je njegova prva zmaga v karieri in prva v letošnji sezoni za Mercedes. Dvojna zmaga za srebrno puščico. Drugi je bil Lewis Hamilton. Tretje mesto je osvojil Carlos Sainz. Svetovni prvak Max Verstappen je kljub trčenju v sedmem krogu in kazni iz začelja napredoval do šestega mesta.

Brazilija Russell Verstappen
Sportal Kot bi bilo leto 2021! "Mercedes se zdi nepremagljiv."

81. dirka za 24-letnega Britanca | Foto: Reuters 81. dirka za 24-letnega Britanca Foto: Reuters Še julija je bil Mercedes nekonkurenčen, na 21. dirki sezone v Interlagosu pa številka ena. George Russell je z vodstvom od štarta do cilja zmagal prvič v karieri. "Pripravite robčke," je s solzami v očeh sporočil ekipi po radijski zvezi, ko je pri 24 letih na svoji 81. dirki prvič prvi prečkal karirasto zastavo. Lewis Hamilton, ki ostaja brez zmage v svoji 16. sezoni, je uspeh ekipe dopolnil z drugim mestom. V sedmem krogu je sedemkratni prvak trčil z Maxom Verstappnom (Red Bull) in Britanec je zdrsnil na osmo mesto. Hitro se je s prehitevanji prebil do četrtega mesta, v drugi polovici dirke pa prehitel še Carlosa Sainza (Ferrari) in Sergia Pereza (Red Bull).

Sedmi krog je bil torej prelomen. Šlo je za leteči start, potem ko je bila dirka z varnostnim avtomobilom prekinjena že v prvem krogu, ko sta v ozadju trčila Daniel Ricciardo (McLaren) in najhitrejši na petkovih kvalifikacijah Kevin Magnussen (Haas). Verstappen in Hamilton sta v prvi zavoj zapeljala kolo ob kolesu, nihče ni popustil in zato se je zgodil rahel dotik. Nizozemec je po trčenju zdrsnil na samo začelje, saj je moral še zamenjati poškodovano prednje krilce. Za trčenje pa je prejel tudi pet sekund kazni.

V sedmem krogu po letečem štartu trčenje Maxa Verstappna in Lewisa Hamiltona | Foto: Reuters V sedmem krogu po letečem štartu trčenje Maxa Verstappna in Lewisa Hamiltona Foto: Reuters

V istem krogu sta trčila še Charles Leclerc (Ferrari) in Lando Norris (McLaren). Monačan je zdrsnil na zadnje mesto, Britanec je dobil pet sekund kazni. A Leclerc in Verstappen sta se v zadnji tretjini dirke prebila nazaj med dobitnike točk. Ko je 15 krogov pred ciljem Norris na stezi parkiral pokvarjenega McLarna, je na stezo zapeljal varnostni avto in tekmeci so bili drug za drugim za zadnjih 12 krogov. Leclerc ter Verstappen sta se z bolj svežimi pnevmatikami prebila na četrto in šesto mesto. S tremi postanki je bil v zadnjem delu še hitrejši Fernando Alonso (Alpine), ki je osvojil peto mesto.

17. Juki Cunoda (Alpha Tauri) +1 krog
Odstop: Lando Norris (McLaren), Kevin Magnussen (Haas), Daniel Ricciardo (McLaren)

Leclerc točko pred Perezom, napetosti v obeh ekipah

Charles Leclerc ima v boju za končno drugo mesto zdaj točko prednosti pred Sergiem Perezom. | Foto: Reuters Charles Leclerc ima v boju za končno drugo mesto zdaj točko prednosti pred Sergiem Perezom. Foto: Reuters V zadnjih krogih in tudi po prečkanju cilje črte pa je bilo tudi nekaj napetosti pri Ferrariju in Red Bullu. Leclerc in Perez se namreč borita za končno drugo mesto v skupnem seštevku. Ferrari se ni odločil za ekipne ukaze in ni ukazal Sainzu, naj na koncu spusti predse Leclerca, kar si je Monačan želel. Red Bull pa je posegel po ekipnih ukazih, a Verstappen Pereza ni želel spustiti predse. "Povedal sem vam svoje razloge. Tega me ne prosite več," je po radijski zvezi zabrusil svojemu dirkaškemu inženirju Nizozemec. "To veliko pove o tem, kakšen je," pa je svoje mnenje jasno izrazil Mehičan. Pred dirko je imel Perez šest točk prednosti pred Leclercom, zdaj sta izenačena z 290 točkami.

Prvenstvo 2022 se bo s finalno dirko v Abu Dabiju končalo naslednji konec tedna.