Triglav iz Trsta naravnost v Turčijo po posodobljene ladijske sisteme

Prihodnji mesec naj bi končali vzdrževalna dela v Trstu, nato pa bo vojaška ladja Triglav odplula naravnost v Turčijo, kjer bodo na njej nadgradili ladijske sisteme, po vrnitvi v Koper pa še dopolnili preoborožitev in sistem poveljevanja. Triglav se bo po novem lahko branil tudi pred droni, dobil pa bo nov top. Naš mornariški divizion pa je medtem dobil nov desetmetrski čoln.

Obrambno ministrstvo bo za posodobitev ladje Triglav namenilo  
13 milijonov evrov. Foto: Zdravko Primožič/FPA
Obrambno ministrstvo bo za posodobitev ladje Triglav namenilo 13 milijonov evrov. Foto: Zdravko Primožič/FPA

LJUBLJANA > Na portalu javnih naročil so pred dnevi objavili novico, da bo obrambno ministrstvo za 14,4 milijona evrov brez davka posodobilo vojaško ladjo Triglav, za delo pa je izbralo že tri ponudnike. Za nadgradnjo ladijskih sistemov so izbrali turško ladjedelnico Desan, za preoborožitev Iskra brodogradilište iz Šibenika, ki je v slovenski lasti, za dopolnitev sistema poveljevanja pa ljubljansko družbo Panna plus.

V Turčiji bodo na Triglavu popravili in nadgradili sisteme za gašenje plovila, dovod in klimatizacijo zraka, sistem za upravljanje in nadzor ladijskih sistemov, videonadzorni sistem in sistem za kontrolo ladijskih odprtin. Turki naj bi dela opravili za 5,6 milijona evrov brez davka. Delavci šibeniškega Iskra brodogradilišta bodo na ladjo namestili vgradno mesto za 30 milimetrski mornariški top, s katerim se bodo naši vojaški mornarji lahko branili tako proti drugim ladjam kot proti letalom. Vrednost del znaša 2,3 milijona evrov brez davka.

Branil se bo pred droni

Največ del pa bodo opravili strokovnjaki ljubljanskega podjetja Panna plus, ki bodo za 5,8 milijona evrov vgradili nov multifunkcijski radar, bojno informacijski sistem, transponder, taktični podatkovni sprejemnik, sistem GPS in sistem za satelitsko komunikacijo. Zaradi vsega bodo nadgradili tudi jamborni in antenski sklop. Na Triglav bodo namestili tudi akustični sistem dolgega dometa, ki ladjam omogoča posredovanje zvočnih sporočil, s 149 decibeli pa se lahko uporablja tudi kot obrambno orožje. Novost na Triglavu bo tudi sistem za odkrivanje in uničevanje brezpilotnih letalnikov.

Triglav je medtem že dve leti in pol na remontu v ladjedelnici v Trstu, kjer ravno zaključujejo vzdrževalna in druga dela, povezana z nadgradnjo in posodobitvijo. Dela so opravili na trupu in opremi ladje ter na motorjih in menjalnikih. Po zagotovitvah bodo dela v Trstu končana marca, takoj za tem pa bo Triglav odplul na posodobitev v Turčijo. Dela v Turčiji naj bi trajala 12 mesecev, ladja naj bi nato priplula v Koper, kjer bodo opravili še preostala dva sklopa posodobitve. Vsa dela naj bi končali do konca prihodnjega leta, v letu 2026 pa naj bi Triglav zopet “zagospodaril” našemu morju.

Nič več “po rusko”

Na vprašanje, zakaj je bila ladja v Trstu toliko časa (od avgusta 2020), so nam z ministrstva odgovorili, da so opravili veliko zelo zahtevnih del, med drugim so popravili in zamenjali rjaste pločevine na palubah, rezervoarjih goriva in fekalnih voda ter zamenjali vsa zunanja vrata. Zunanjost ladje so speskali in na novo prebarvali, v notranjosti pa odstranili azbestne plošče, obnovili hodnike, bivalne prostore in stranišča. “Vsa dela so bila zelo zahtevna, ker sta bili ladja in vgrajena oprema izdelana po ruskih vojaških standardih,” so pojasnili. Še posebej se je zapletalo zaradi italijanskih predpisov odstranjevanje azbestnih plošč.

V Trstu je bil medtem predlani na vzdrževanju tudi patruljni čoln Ankaran, vendar so dela še v letu 2022 končali, tako da je Ankaran od takrat operativen in v domačem morju. 43. mornariški divizion pa je medtem dobil nov desetmetrski čoln s kabino z oznako Č-91, ki je najprej namenjen vojaškim potapljačem, uporabljali pa ga bodo tudi za urjenje novih častnikov in podčastnikov, varovanje in iskanje ter reševanje na morju.


Najbolj brano